Meblo-zabawki do pokoju dziecięcego

meble modułowe

fot. meble modułowe

26 października podczas konferencji z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu przekazano w ręce dzieci meblo – zabawkę „Dziurawce”. Wykonała ją Fabryka Mebli Gawin na podstawie projektu Marii Orzeszyny, absolwentki Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP oraz stypendystki Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Uroczystość odbyła się w budynku Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 we Wrocławiu. Specjalnie na tą okazję uczniowie SP nr 102 i Gimnazjum nr 58 dla Uczniów z Autyzmem przygotowali występy, można było także wysłuchać wykładów poruszających tematykę terapeutyki autyzmu. Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu wraz z Marią Orzeszyną przygotowało dla wychowanków placówek niecodzienne zabawki. Zaprojektowane przez artystkę i wyprodukowane w Fabryce Mebli Gawin „Dziurawce” mają bawić, uczyć a także umożliwiać dzieciom wypoczynek.

Meblo – zabawka Pani Marii Orzeszyny to praca dyplomowa, która obecnie zyskuje nowe życie. Dziurawce można nazwać „puzzlami” z pianki poliuretanowej w wielu kolorach. Miękką konstrukcję, złożoną z 9 brył można dowolnie rozkładać i składać. Jesteśmy dumni, że możemy wykonać te oryginalne zabawki terapeutyczne dla placówek szkolnych – mówi Rafał Syndoman, główny technolog w Fabyce Mebli Gawin.

Zabawki, które trafią w ręce uczniów szkół uzyskały wysoką ocenę merytoryczną nauczycieli – terapeutów zatrudnionych w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 we Wrocławiu. Specjaliści pracujący z dziećmi w różnym stopniu dotkniętymi autyzmem cenią sobie projekt ze względu na oferowaną przez niego możliwość urozmaicenia terapii poprzez jego trafność pod kątem zaspokajania specyficznych potrzeb wychowanków – przyczynia się między innymi do kojenia „głodu” zmysłów, poprawy percepcji wzrokowej, kształtowania postaw estetycznych a także jest bodźcem do nawiązywania kontaktów i współpracy pomiędzy dziećmi.

meble   zabawki

fot. meble zabawki

Elementy zapewniają bogaty wachlarz wrażeń dotykowych, dzięki otworom wyłożonym zróżnicowanymi co do faktury materiałami – miękką długowłosą wykładziną dywanową, sztywną plastikową wykładziną, sztruksem, ortalionem czy matą antypoślizgową. Ich głównym zadaniem jest pobudzenie zmysłu dotyku, stymulowanego przez skrajnie różne materiały. Równie ważne są wyciągane walce, z których jeden obszyto polarem a drugi został wykonany z nadmuchiwanej folii PVC. Umożliwiają one przeprowadzanie różnorodnych ćwiczeń ruchowych. Tak zwane „zatykacze” – walce w różnych kolorach i różnej grubości – można dopasowywać do otworów w zabawce, tworząc tym samym ciekawe układy przestrzenne i kolorystyczne.

Zwracająca uwagę forma, daleko sięgająca możliwość jej zmiany, żywa kolorystyka oraz mnogość użytych faktur zadecydowały o wyjątkowym przeznaczeniu tego projektu. Z uwagi na rozmiary i cechy terapeutyczne, jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, od 2 do 6 lat, co nie oznacza jednak, że osoby starsze lub zdrowe nie mogłyby z niej korzystać. Dziurawce doskonale sprawdziłyby się również w różnego rodzaju przedszkolach, szkołach czy świetlicach.

Możliwości wykorzystania zabawki są nieograniczone i zależą od wyobraźni korzystających z niej dzieci. Stanowi ona ciekawe urozmaicenie zajęć – uczy poprzez swobodną zabawę a przy tym zapewnia 100% bezpieczeństwa i komfortu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)