Metal, jako materiał wykończeniowy

Metal, to popularny materiał wykończeniowy, który bardzo często pojawia się we współczesnej architekturze. Jest trwały, plastyczny i nowoczesny. Jego industrialny charakter i specyficzną surową estetykę doceniają szczególnie projektanci nowoczesnych obiektów architektonicznych oraz wnętrz.

Metal w architekturze użytkowej kojarzy się, przede wszystkim, z surowym i oszczędnym stylem. Współczesna urbanistyka przejawia zafascynowanie architektów późno modernistycznym stylem high-tech, inspirowanym innowacyjnymi technologiami. Fascynację surową stylistyką, można zauważyć m.in. w coraz bardziej kreatywnych pomysłach projektantów i architektów.
Kształty brył budynków, design ich wnętrz, stosowane materiały wykończeniowe… dzisiejsze projekty mają w sobie wiele twórczej odwagi, pasji i rozmachu. Nie jest to jednak sztuka dla sztuki. Nadrzędną wartością staje się bowiem forma, która wynika przede wszystkim z funkcji – mówi Anna Baczkowska, architekt i menadżer wsparcia technicznego w firmie Armstrong. Istotny jest więc kompromis pomiędzy odważną estetyką a funkcjonalnością i użytecznością. – A w tą ideę nowoczesnego projektowania, metal jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy, dobry dla współczesnego architekta, wpisuje się doskonale – podkreśla Anna Baczkowska.

Lotnisko w Dubaju

fot. Lotnisko w Dubaju

Metal w architekturze
W nowo budowanych obiektach metal stanowi elementy wykończeniowe także na elewacjach, obok szkła, kamienia i drewna. Z metalu wykonywane są także meble i urządzenia terenowe oraz elementy wykończeniowe do wnętrz. Nie dotyczy to wyłącznie metolowych barierek, krat czy drzwi antywłamaniowych. – Metalowe płyty i okładziny powoli zaczynają zastępować farby i tapety na ścianach, znajdują również swoje miejsce pod stropem, tworząc oryginalne i niezwykle trwałe sufity podwieszane – mówi Sylwia Rudnicka, kierownik wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong.

ściana

fot. ściana

Sufit metalowy Armstrong
Metalowe płyty sufitowe Armstrong to produkty wykonane z aluminium lub ocynkowanej stali. Dostępne są w różnych kolorach (odcienie szarości i bieli RAL), wymiarach i kształtach, mogą być gładkie lub posiadać różne rodzaje perforacji oraz krawędzi. W zależności od potrzeb i wymagań projektanta czy inwestora, montowane są zarówno na typowych konstrukcjach nośnych, jak i na specjalnych systemach zawieszeń, a ich instalacja jest niezwykle prosta i czysta – tłumaczy Sylwia Rudnicka. Za pomocą metalowych paneli można tworzyć zarówno jednolite, monolityczne płaszczyzny sufitowe (np. z ukrytym rusztem), jak również sufity wyspowe czy pływające, swobodnie zawieszone pod stropem lub istniejącym już sufitem podwieszanym.

Dodatkowe zalety
Sufity z płyt metalowych można połączyć z elementami serwisowymi, m.in. oświetleniem, wentylacją, systemem przeciwpożarowym czy nagłośnieniowym. Dodatkową zaletą technologii, jest możliwość kształtowania akustyki wnętrz. Panele sufitowe zostały wyposażone w odpowiedni rodzaj perforacji oraz wkład akustyczny. Ich powierzchnię można z łatwością utrzymać w czystości. Metalowe sufity są ponadto trwałe, wygodne w użytkowaniu i bezpieczne dla użytkowników. – Biorąc pod uwagę reakcję na ogień, większość produktów metalowych Armstrong posiada klasę A1 według normy EN 13501-1 – dodaje Sylwia Rudnicka.
Metalowy sufit podwieszany doskonale wpisuje się także w estetykę nowoczesnego budownictwa. Można to zauważyć m.in. w najnowszym wydaniu katalogu projektów „A Book” 2012 oraz w nowej broszurze poświęconej metalowym sufitom i ścianom firmy Armstrong, z którymi można się zapoznać na stronie producenta.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)