Mieszkania deweloperskie – im dłużej czekasz tym mniej płacisz

Osoby zamierzające kupić mieszkanie z rynku pierwotnego mogą wybierać spośród trzech kategorii: tzw. dziur w ziemi, mieszkań w budowie oraz mieszkań gotowych do odbioru. Od czasu oczekiwania na gotowe mieszkanie zależy także jego cena – im dłużej, tym taniej.

Według wyników sprzedażowych deweloperów, największym zainteresowaniem w głównych polskich miastach cieszą się obecnie mieszkania gotowe do odbioru. Do etapu "dziury w ziemi" wielu klientów podchodzi z dużą ostrożnością. Z drugiej strony inwestycji gotowych jest na tyle dużo, ze oferują możliwość szerokiego wyboru.

ceny mieszkań

fot. ceny mieszkań

Dla niektórych klientów długi czas oczekiwania na odbiór gotowego mieszkania nie jest problemem. Z myślą o nich do polskiego porządku prawnego wprowadzono instytucję rachunków powierniczych dla deweloperów. Stanowią one zabezpieczenie interesu klienta w przypadku upadłości dewelopera.
Klienci, którzy zdecydują się na tzw. „dziurę w ziemi” wiedzą, że w pierwszych etapach realizacji większość albo nawet wszystkie mieszkania w danej inwestycji pozostają wolne, więc mogą oni dokonać lepszego wyboru. Ma to duże znaczenie szczególnie dla osób o sprecyzowanych oczekiwaniach wobec lokalu, np. kondygnacji na której ma się znaleźć czy konkretnego skrzydła budynku.

Zakup mieszkania na wstępnych etapie realizacji oznacza także niższą cenę za metr kwadratowy. W przedsprzedaży deweloperzy zmuszeni są zaoferować klientom lepsze warunki zakupu, żeby pokonać konkurencję oferującą mieszkania gotowe do odbioru, które można już odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. W tabeli zostały zaprezentowane średnie ceny ofertowe mieszkań w czterech kategoriach, w zależności od planowanego terminu budowy. W Warszawie, Gdańsku i Poznaniu średnie ceny liczone dla mieszkań, które zostaną przekazane nabywcom dopiero w 2015 r. są najniższe lub prawie najniższe. Natomiast w Krakowie i Wrocławiu, gdzie zasada: im dłużej poczekasz, tym mniej zapłacisz nie potwierdza się w danych liczbowych, ponieważ w 2015 r. zakończy się budowa kilku apartamentowych inwestycji o ponadprzeciętnych cenach. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)