Mieszkania deweloperskie – im dłużej czekasz tym mniej płacisz

Osoby zamierzające kupić mieszkanie z rynku pierwotnego mogą wybierać spośród trzech kategorii: tzw. dziur w ziemi, mieszkań w budowie oraz mieszkań gotowych do odbioru. Od czasu oczekiwania na gotowe mieszkanie zależy także jego cena – im dłużej, tym taniej.

Według wyników sprzedażowych deweloperów, największym zainteresowaniem w głównych polskich miastach cieszą się obecnie mieszkania gotowe do odbioru. Do etapu "dziury w ziemi" wielu klientów podchodzi z dużą ostrożnością. Z drugiej strony inwestycji gotowych jest na tyle dużo, ze oferują możliwość szerokiego wyboru.

Dla niektórych klientów długi czas oczekiwania na odbiór gotowego mieszkania nie jest problemem. Z myślą o nich do polskiego porządku prawnego wprowadzono instytucję rachunków powierniczych dla deweloperów. Stanowią one zabezpieczenie interesu klienta w przypadku upadłości dewelopera.
Klienci, którzy zdecydują się na tzw. „dziurę w ziemi” wiedzą, że w pierwszych etapach realizacji większość albo nawet wszystkie mieszkania w danej inwestycji pozostają wolne, więc mogą oni dokonać lepszego wyboru. Ma to duże znaczenie szczególnie dla osób o sprecyzowanych oczekiwaniach wobec lokalu, np. kondygnacji na której ma się znaleźć czy konkretnego skrzydła budynku.

Zakup mieszkania na wstępnych etapie realizacji oznacza także niższą cenę za metr kwadratowy. W przedsprzedaży deweloperzy zmuszeni są zaoferować klientom lepsze warunki zakupu, żeby pokonać konkurencję oferującą mieszkania gotowe do odbioru, które można już odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. W tabeli zostały zaprezentowane średnie ceny ofertowe mieszkań w czterech kategoriach, w zależności od planowanego terminu budowy. W Warszawie, Gdańsku i Poznaniu średnie ceny liczone dla mieszkań, które zostaną przekazane nabywcom dopiero w 2015 r. są najniższe lub prawie najniższe. Natomiast w Krakowie i Wrocławiu, gdzie zasada: im dłużej poczekasz, tym mniej zapłacisz nie potwierdza się w danych liczbowych, ponieważ w 2015 r. zakończy się budowa kilku apartamentowych inwestycji o ponadprzeciętnych cenach. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)