Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

O tym że lokalizacja jest jednym z kluczowych kryteriów podczas zakupu mieszkania wiedzą wszyscy. Wiele osób chciałoby mieszkać w prestiżowym miejscu, jednak jest to limitowana i kosztowna oferta dostępna dla wybrańców. Czy nieruchomości w centrum są dużo droższe od typowego mieszkania w danym mieście?

Analiza mająca zbadać różnice cenowe pomiędzy typowym mieszkaniem w mieście a lokalem w ścisłym centrum, została przeprowadzona dla trzech największych rynków pierwotnych w Polsce. Dane pochodzą z monitoringu przeprowadzonego na koniec II kw. br. przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty.

ceny mieszkań

fot. ceny mieszkań

Im większa ilość apartamentu na badanym rynku nieruchomości i wyższe ceny nieruchomości tym skala rozbieżności badanych wartości rośnie. I tak w Warszawie za przeciętny mkw. apartamentu w Śródmieściu przyjdzie nam zapłacić aż o 139% więcej niż za mkw. typowego mieszkania oferowanego przez deweloperów działających w stolicy. Śródmieście najdroższą dzielnicą Warszawy. Średnia cena ofertowa za metr kwadratowy powierzchni wzrosła tutaj w przeciągu drugiego kwartału 2013 r. o 2,7%. Natomiast średnia cena w zł/mkw. liczona dla całej Warszawy w tym samym czasie prawie się nie zmieniła.

Kraków to drugi rynek apartamentowy po Warszawie. Za mkw. apartamentu oferowanego na rynku pierwotnym i zlokalizowanego w dzielnicy Stare Miasto trzeba zapłacić o 70% więcej niż za analogiczną wielkość przeciętnego mieszkania. W badanym okresie średnia cena w ścisłym centrum utrzymała się na dotychczasowym poziomie. W tym samym czasie analogiczna wartość liczona dla całego miasta uległą obniżeniu o 1,4% w ujęciu kwartalnym.

We Wrocławiu przepaść nie jest aż tak duża ale znacząca. Apartament na Starym Mieście jest o blisko jedną trzecią droższy niż typowe mieszkanie na wrocławskim rynku pierwotnym. W okresie trwania badania średnia cena na Starym Mieście w drugim kwartale 2013r. uległa minimalnemu obniżeniu (-0,5%). W całym mieście spadek był już nieco większy (1,1%). REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)