Minimalizm w łazience

łazienka

fot. łazienka

Przestronnie, wygodnie i efektownie. Czy tak może być w każdej łazience? Czasem wystarczy instalacja schowana w ścianach, dużo świateł i luster lub brak brodzika.

Urządzanie łazienki to spore wyzwanie. Na rynku mamy mnóstwo dostępnych rozwiązań. W dużej łazience możliwości jest znacznie więcej. Jeśli jednak mamy do zagospodarowania mniejszą powierzchnię lub pomieszczenie o niestandardowym kształcie, warto zastosować kilka rozwiązań. Powiększą one optycznie łazienkę oraz sprawią, że stanie się przestronna, a równocześnie bardzo nowoczesna.

Mniej znaczy więcej
Nie trzeba już obecnie nikogo przekonywać do instalacji zestawów podtynkowych do WC, umywalek, bidetów czy nawet samych baterii. Wykorzystanie takich systemów pozwoli ukryć praktycznie cała instalację wodno-kanalizacyjną, dzięki czemu uzyskamy efekt przestronności i nowoczesności. Są to rozwiązania na wiele lat, warto więc pamiętać o dobrym ich rozplanowaniu i fachowym wykonaniu. – Przy wyborze zestawu podtynkowego zwróćmy szczególną uwagę na jakość, długość gwarancji oraz ogólnopolski serwis. Zestawy wbudowywane są w ścianę, ważne więc jest, aby wybrać model o solidnej i niezawodnej konstrukcji – mówi Agnieszka Gałązka, ekspert marki DELFIN, z Grupy SBS.

Przeczytaj również: Zestawy naczyń do dipów

Prysznic inaczej

łazienka

fot. łazienka

Odwodnienia liniowe zastępują brodziki i progi, dzięki czemu łazienka nabiera nowoczesnego charakteru. Jest to nie tylko rozwiązanie efektowne, ale także bardzo estetyczne i funkcjonalne. Przed wyborem rodzaju odwodnienia warto poradzić się specjalisty. – Najlepsze systemy odwodnień liniowych posiadają ruchome syfony z możliwością regulacji, które mogą uzyskać całkowitą wysokość nawet 78 mm oraz te, które pozwalają na zmianę kierunku odpływu wody. Rozwiązania te ułatwiają montaż i lepsze dopasowanie do podłogi – informuje Agnieszka Gałązka, ekspert marki DELFIN, z Grupy SBS. Aranżując w ten sposób miejsce z natryskiem oraz dodatkowo montując przezroczyste drzwi czy skrzydła prysznica, nie ograniczamy przestrzeni w pomieszczeniu.

Optycznie więcej
Małe łazienki oraz te bez okien, potrzebują jasnych kolorów, doświetlenia i luster. Warto także zaplanować oświetlenie zarówno na suficie jak i przy lustrze. Rozmieśćmy je w taki sposób, aby punkty świetlne znalazły się w miejscach ważnych pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Z kolei lustra, na więcej niż jednej ścianie, spowodują efekt znacznego powiększenia pomieszczenia. – Bardzo ważny przy urządzaniu małej łazienki jest dobór odpowiedniej glazury i terakoty. Kafle duże i wzorzyste sprawią, że pomieszczenie wyda się jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Istotny jest też kolor, który powinien być w jasnych tonacjach. – wyjaśnia Maria Jakubowska, architekt i dekoratorka wnętrz. Ciekawym zabiegiem jest ułożenie jednego poziomego pasa płytek w mocniejszym kolorze. To rozwiązanie spowoduje optyczne poszerzenie całej łazienki.

Dodatkowe rozwiązania
Jeżeli dysponujemy większym budżetem, możemy zainwestować w dodatkowe elementy podnoszące komfort oraz efekt wizualny w naszej łazience. Do takich nowoczesnych rozwiązań można zaliczyć np. deszczownicę. Im większa łazienka, tym taka deszczownica może być większych rozmiarów. Innym elementem zarówno ozdobnym jak i poprawiającym komfort użytkowania są np. baterie termostatyczne, dzięki którym woda wypływająca z kranu jest zawsze w ustawionej przez nas temperaturze.

Proponowane rozwiązania można wykorzystać w każdej łazience. Największy efekt osiągniemy jednak w mniejszych pomieszczeniach lub w łazienkach o niestandardowych kształtach, gdzie warto optycznie powiększyć przestrzeń. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)