Moda na kolektory słoneczne – czy baterie słoneczne w Polsce mają szansę się sprawdzić?

Baterie słoneczne

Ceny ogrzewania z roku na rok rosną. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad posiadaniem alternatywnego źródła energii.  Kolektory słoneczne pozwalają na uzyskanie przynajmniej częściowej niezależności od zewnętrznych dostawców prądu, a jednocześnie w dłuższej perspektywie czasu zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Co więcej, baterie słoneczne doskonale wpisują się w pozytywny trend wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Kolektory słoneczne

fot. Kolektory słoneczne

Jak działają kolektory słoneczne?

Baterie słoneczne służą do odbioru promieniowania słonecznego i przekazywania jego ciepła do cieczy roboczej, która następnie ogrzewa wodę lub ciecz w zbiornikach akumulacyjnych. Każda instalacja solarna składa się z baterii kolektorów, przeważnie umieszczonych na dachu budynku oraz podgrzewacza wewnątrz budynku. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane kolektory słoneczne powinny w ciągu godziny pracy nagrzać wodę w zbiorniku do temperatury nie wyższej niż 70°C.

Czy montaż kolektorów słonecznych w naszym klimacie się opłaca?

W Polsce średnie roczne nasłonecznienie obszaru na poziomą powierzchnię odpowiada 120 kg wartości opałowej paliwa umownego (pojęcie stosowane do porównywania różnych paliw kopalnych i odnawialnych źródeł energii). Trzeba wziąć pod uwagę, że w naszym kraju średnie nasłonecznienie to około 1600 godzin, czyli mniej więcej 200 dni. W pozostałym okresie będziemy prawdopodobnie potrzebować alternatywnego źródła ciepła.

Gdy posiadamy baterie słoneczne, opłaty za ogrzewanie są w skali roku średnio o 40% niższe w stosunku do  użytkowania wyłącznie klasycznych źródeł energii. Należy jednak pamiętać, że montaż kolektorów słonecznych zwraca się dopiero w dłuższej perspektywie, dlatego trzeba tę inwestycję dobrze przemyśleć.

Kolektory próżniowe czy płaskie?

W sprzedaży dostępne są kolektory próżniowe oraz płaskie. Warto skonsultować wybór z ekspertem i przemyśleć, które rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze.

Kolektory płaskie

Cieszą się największą popularnością z powodu nieco niższej ceny. Ilość energii wytworzona z tego typu kolektorów jest w pełni zależna od temperatury na zewnątrz. Przy temperaturze 10°C na zewnątrz i optymalnym nasłonecznieniu kolektor płaski nie będzie pracował w ogóle.

Kolektory próżniowe (rurowe)

Stanowią system niezależny od zewnętrznej temperatury powietrza. Próżnia wokół absorbera uniemożliwia oddanie ciepła na zewnątrz i w całości transportuje je do instalacji. Ich efektywność jest proporcjonalna do nasłonecznienia. Ze względu na walcowaty kształt kolektory słoneczne rurowe wychwytują również promienie padające pod kątem oraz rozproszone. Przy temperaturze -10 °C na zewnątrz i optymalnym nasłonecznieniu kolektor rurowy ładuje do 70°C na zbiornik. Jego wydajność w słoneczny letni dzień jest o około 15% większa niż w przypadku kolektora płaskiego.

Nowoczesne kolektory próżniowe

fot. Nowoczesne kolektory próżniowe

Kolektory słoneczne – cena

Montaż kolektorów słonecznych jest sporym wydatkiem i może stanowić obciążenie dla domowego budżetu. Na jego cenę wpływa między innymi wielkość powierzchni czynnej kolektorów czy rodzaj absorbera. Ten ostatni może charakteryzować się różnym współczynnikiem absorpcji oraz emisji, czyli pochłaniania i strat ciepła. Na ostateczny koszt wpływa również rodzaj zastosowanych materiałów konstrukcyjnych.

Warto wiedzieć, że w 2019 roku w ramach ogłoszonego przez rząd programu „Czyste powietrze” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyznaczył środki na dofinansowanie zakupu dla indywidualnych inwestorów. Maksymalny zwrot kosztów kolektorów słonecznych to 8 tys. zł., a w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej nawet 30 tys.

Montaż kolektorów słonecznych

Najlepszym momentem na podjęcie decyzji o instalacji kolektorów jest faza projektowa budynku. Aby system solarny spełniał swoją funkcję i estetycznie się prezentował, musi zostać odpowiednio połączony z dachem. Istnieją dwa sposoby na montaż kolektorów słonecznych.

Montaż kolektorów słonecznych

fot. Montaż kolektorów słonecznych

Pierwszy polega na instalacji nad dachówką. Jest on łatwiejszy, a co się z tym wiąże stosowany, ponieważ nie wymaga zbytniej ingerencji dekarza. Kolektory słoneczne montowane są na specjalnych wspornikach kilka centymetrów nad połacią dachu.

Można zastosować również montaż w dachu, który polega na zainstalowaniu kolektorów w linii dachówek, a więc bezpośrednio na łatach. Takie rozwiązanie umożliwia całkowitą integrację z płaszczyzną dachu. Kąt nachylenia kolektorów w tym przypadku jest wymuszony kątem połaci dachowej. Niestety w przypadku tego montażu konieczne są prace dekarskie. Należy pamiętać, że baterie słoneczne działają najwydajniej, gdy są zwrócone na południe.

Sending
Ocena artykułu
4 (1 głos)