Modne aranżacje podłóg

Sposób wykończenia podłóg i ścian to klucz do aranżacji wnętrz w wybranym stylu. Jednak zanim zapadnie decyzja o kupnie konkretnego pokrycia podłogowego, należy przeanalizować jego poszczególne właściwości, które powinny być dostosowane do sposobu użytkowania pomieszczenia.

Według aktualnych trendów podłoga powinna być elegancka i naturalna. Posadzki z drewna goszczą we wszystkich pomieszczeniach, także w kuchni i łazience. Stały się synonimem dobrego stylu i luksusu. Wybór dekorów i kolorów jest przy tym bardzo szeroki. Wystarczy więc dopasować parametry techniczne pokrycia podłogowego do sposobu użytkowania pomieszczenia, aby cieszyć się piękną posadzką przez wiele lat.

Modne podłogi, a na nich stylowe dywany i dywaniki
Aranżacja podłogi to jednak coś więcej niż wybór pokrycia posadzki. W modnych stylizacjach skandynawskich i minimalistycznych podłogi dekoruje się ciekawymi dywanami i dywanikami. Bardzo długo prawdziwym hitem były dywany filcowe w popartowej kolorystyce, a także zszywane z drobnych elementów, filcowych kamieni, koniczynek czy motylków.

dywan

fot. dywan

Zobacz również: Dekoracyjny tynk kwarcowy

W sprzedaży pojawiły się także podłogi drewniane i modne panele podłogowe w żywych odcieniach m.in. żółtego, zielonego, pomarańczowego i czerwonego. Sieć KOMFORT wprowadziła do swojej oferty posadzki, gdziekolor wstrzykiwany jest w strukturę drewna, dlatego nie zaciera się w miarę intensywnej i długoletniej eksploatacji.

dywan

fot. dywan

Aranżacja podłóg, czyli dobór wykończenia podłogi do wnętrza
Wybierając podłogę do wnętrza, trzeba przede wszystkim dopasować jej rodzaj, twardość, grubość i odporność na ścieranie do intensywności eksploatacji. Ze względu na uniwersalność zastosowania, atrakcyjne dekory i wysokie parametry techniczne, drewno egzotyczne cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego naturalne właściwości hydrofobowe sprzyjają zastosowaniu w łazience i w kuchni, gdzie narażone jest na częsty kontakt z wodą.

Deski iFLOOR z Teaku

fot. Deski iFLOOR z Teaku

podłoga drewniana

fot. podłoga drewniana

Inną kwestią jest dobór wzoru i koloru podłogi do wielkości wnętrza i stylistyki aranżacji. Ciemna podłoga jest elegancka, nie będzie jednak dobrze wyglądała w małym pomieszczeniu, a na dodatek trudno utrzymać ją w czystości. Drewno elektryzuje się a na jego powierzchni nieustannie osiadają lotne zanieczyszczenia, które na ciemnej posadzce są wyraźnie widoczne.

Bezpiecznym wyborem jest klasyczna kolorystyka drewna dębowego, klonowego, wiśniowego czy bukowego z widocznymi słojami. Na takiej podłodze nie widać drobinek kurzu i prezentuje się ona naturalnie. Ponadto doskonale pasuje do każdej stylowej aranżacji oraz do większości dekorów i kolorów mebli.

podłogi

fot. podłogi

Listwy przypodłogowe – modna podłoga w eleganckiej oprawie
Kiedy rodzaj pokrycia podłogowego zostanie wybrany, pora na listwy przypodłogowe. Pełnią one dwie funkcje – praktyczną i dekoracyjną. Po pierwsze chronią najniższe partie ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, a po drugie maskują szczelinę dylatacyjną na styku posadzki i ściany. Wybór listew przypodłogowych jest bardzo duży. W sprzedaży znajdują się zarówno znane od lat modele klasyczne o dekorach odpowiadających popularnym panelom i deskom podłogowym dostępnym w marketach budowlanych. Można spotkać takżewzory nietypowe stylizowane na dawne wykończenia posadzek we wnętrzach rustykalnych, angielskich i klasycznych.

listwa

fot. listwa

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)