Modne wnętrza w stylu skandynawskim

We wnętrzach w stylu skandynawskim króluje jasność, światło i przestronność. To kuszący pomysł na aranżację nie tylko ze względu na wystrój. Wnętrza skandynawskie wyposażone są w bardzo funkcjonalnie meble i dodatki, dzięki którym są także praktyczne.
 
Styl skandynawski cieszy się popularnością na całym świecie dzięki klasycznym, użytecznym i ponadczasowym rozwiązaniom aranżacyjnym. Podstawowymi wyznacznikami charakteryzującymi północne wnętrza są: światło, naturalne materiały oraz szeroko rozumiana praktyczność.

salon

fot. salon

Przeczytaj również: Styropian

Jasne barwy i naturalne materiały

biura

fot. biura

Najważniejszą cechą stylu jest jasność pomieszczeń utrzymana dzięki dużym oknom i odpowiedniemu oświetleniu (duże lampy, oświetlenie punktowe i świece). Kolorystycznie przeważa biel bądź lub jasne pastelowe odcienie beżów, szarości i subtelnych błękitów: – Dominująca w północnych wnętrzach biel z powodzeniem odbija światło, czyniąc pomieszczenie przestronniejszym i jaśniejszym. Idealnie wygląda w zestawieniu z naturalnymi materiałami, które są nieodłącznym elementem stylu skandynawskiego. Odpowiednie kolory znajdziemy np. w palecie emulsji lateksowej Dekoral Akrylit W. „Kamienista plaża” bądź „jesienna mgła” to barwy idealnie pasujące do północnego wnętrza – mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Dla Skandynawów duże znaczenie ma ekologia, dlatego naturalne akcenty znajdują odzwierciedlenie w wystroju wnętrza. Największą popularnością cieszy się drewno z którego wykonuje się podłogi (często bejcowane lub malowane), większość mebli oraz innych elementów wyposażenia. Znaczącą rolę odgrywają też skóra, wiklina i kamień. Spośród innych materiałów wyróżniają się tkaniny, takie jak bawełna, len czy wełna.
 
Komfort w parze z funkcjonalnością

Styl skandynawski odzwierciedla maksymalne dążenie do funkcjonalności i komfortu, dlatego nawet dekoracyjne dodatki mają praktyczne zastosowanie. Na salonowych kanapach dobrze prezentują się miękkie, wygodne poduszki, wzorzyste narzuty oraz ciepłe pledy czy koce, którymi miło jest otulić się w chłodny wieczór. Na pięknych podłogach z drewna doskonale wyglądają okrągłe dywany lub plecione chodniczki. Zachwycają także przedmioty codziennego użytku – podstawki pod kubki, wazony i misy z barwionego szkła, ciemnobrązowe ramy zdjęć.

Dekoracji nie powinno być zbyt wiele, gdyż zaprzeczy to idei stylu. Można wybrać np. modne porcelanowe figurki sów, ceramiczne uchwyty do mebli albo różnokształtne wieszaki. Kontrasty występują sporadycznie – skandynawska aranżacja wnętrza powinna być lekka, a zarazem elegancka. Pamiętajmy, że styl ten z powodzeniem łączy w sobie klasykę z nowoczesnością. Jest prosty, oszczędny w formie, a zarazem niezwykle estetyczny.

sypialnia

fot. sypialnia

sypialnia

fot. sypialnia

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)