Monitoring na osiedlu – luksus czy konieczność?

monitoring

fot. monitoring

Osiedla monitorowane postrzegane są jako miejsca bezpieczne. Dzięki monitoringowi nadzór nad wspólnym dobrem mieszkańców jest skuteczniejszy a badania dowodzą, że pozwala on zredukować przestępczość nawet o 80%*.

Obecnie większość nowobudowanych inwestycji wyposażanych jest w monitoring. Kamery na osiedlu przestały już być luksusem zarezerwowanym dla inwestycji prestiżowych. Monitoring osiedla stał się standardem w ofercie mieszkań z rynku pierwotnego oraz zachętą dla potencjalnych nabywców.

Monitoring osiedlowy znajduje się na elewacjach bloków, przy klatkach schodowych i latarniach podwórkowych. Należy jednak wiedzieć, że wciąż nie opracowano przepisów prawnych regulujących kwestię monitoringu obywatelskiego. Niektórzy mieszkańcy zgłaszają swoje wątpliwości dotyczące miejsc instalacji kamer do Rzecznika Praw Obywatelskich. Systemy przeważnie instalowane są bez konsultacji i zgody mieszkańców.

Zobacz również: Dom modułowy

Firmy oferujące usługi z zakresu dostawy i instalacji monitoringu radzą, by elementy systemu zabezpieczeń instalowane były na podstawie wspólnych ustaleń z mieszkańcami osiedla. Należy wówczas postanowić, czy monitoring będzie działał bezobsługowo, czy z obsługą, komu zostanie udostępniony sygnał wizyjny (np. policji i mieszkańcom), oraz wybrać medium transmisyjne. System obsługowy wymagać będzie zatrudnienia nadzorcy i wygeneruje dodatkowe koszty monitoringu, które będą naliczane do comiesięcznych opłat mieszkańcom osiedla.
Bardzo istotną kwestią do ustalenia dla bezpieczeństwa dobra osobistego mieszkańców jest także sposób oraz parametry archiwizacji, kopiowania i udostępniania nagranego materiału.

Projekt systemu monitoringu powstaje na mapie, gdzie oznacza się wszystkie elementy, a każdy punkt musi być dokładnie opisany.
Oprócz zapewnienia wykwalifikowanej obsługi systemu oraz nadzoru trzeba pamiętać, że skuteczna praca urządzeń monitorujących zależy także od systematycznego serwisowania. W przeciwnym razie systematycznie traci on na funkcjonalności i skuteczności.


*http://www.zabezpieczenia.com.plREKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)