Monochromatyczne zestawienia odcieni

Odpowiedni dobór kolorów stanowi klucz do pięknego wnętrza. Wielobarwne kompozycje wymagają jednak dużego wyczucia i zmysłu estetycznego. Zastosowanie monochromatycznych zestawień kolorystycznych to bezpieczny sposób na uzyskanie wyważonej, a równocześnie pozbawionej monotonii aranżacji. Inspirujące pomysły na wnętrza oparte na takich kompozycjach odcieni podsuwa Tikkurila.

Kompozycje monochromatyczne bazują na różnych odcieniach tej samej barwy. W aranżacji przeważnie stosuje się dwa lub trzy podstawowe zbliżone kolory. Ostateczny efekt stylizacji zależy od tego, z którego obszaru koła barw będą pochodziły wybrane przez nas tonacje. Żółcienie i pomarańcze wniosą do wnętrza radość i optymizm, zielenie i błękity stworzą przestrzeń idealną do odprężenia i relaksu, a czerwienie i fiolety inspirująco wypełnią aranżację witalnością i zmysłowością. Jasne odcienie dodadzą wnętrzu optycznej przestronności. Są także doskonałym rozwiązaniem dla osób lubiących aranżacje subtelne, nie przyciągające w nadmierny sposób uwagi. Ciemniejsze należy stosować z większą ostrożnością, aby nie przytłoczyć aranżacji. Nie powinny one także stanowić bazy kolorystycznej dla małych, słabo doświetlonych przestrzeni.

Aranżacje oparte na monochromatycznych zestawieniach kolorów są spójne i zrównoważone wizualnie. Odcienie takie subtelnie łączą się ze sobą, tworząc relaksującą, przyjemną w odbiorze stylizacje. Ich delikatne zróżnicowanie sprawia z kolei, że nie jest ona jednostajna ani nużąca.

pokój dzienny

fot. pokój dzienny

Kolory ziemi, czyli szarości i brązy, tworzą niezwykle komfortową przestrzeń, zachęcającą do relaksu i oderwania się od codziennych problemów. Spokojna wyważona kolorystyka daje wrażenie ciepła i spokoju. Całość aranżacji jest bardzo uporządkowana estetycznie, jednak – dzięki zróżnicowaniu tonacji – pozostaje oryginalna i ciekawa.

sypialnia

fot. sypialnia

Fiolet to z kolei kolor pełen pasji. Jest to doskonały wybór do sypialni. Odcienie wytrawnej purpury i ciemnej jagody dodadzą przestrzeni szczypty ekstrawagancji, a klasyczne dodatki, podkreślające wyrazistość aranżacji, będą znakomitym uzupełnienie całości.

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

Tonacje spokojnego błękitu posłużyły jako baza stylizacji w prawdziwie marynistycznym stylu. Tak zrównoważona baza kolorystyczna stanowi idealne tło do wyeksponowania oryginalnych dodatków i ozdób ściennych. Całość tworzy przestrzeń idealną dla każdego miłośnika morskich przygód.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)