Montaż baterii umywalkowej – jak przebiega wymiana baterii umywalkowej krok po kroku?

fot. Kran umywalkowy stojący

Samodzielny montaż baterii łazienkowej nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Podłączenie baterii umywalkowej ściennej lub stojącej sprowadza się w rzeczywistości do trzech prostych kroków.

Krok 1: Wybieramy odpowiednią baterię

W sklepach z armaturą łazienkową dostępne są dwa typy baterii – ścienne i stojące (tzw. sztorcowe). Wysokość baterii umywalkowej zależy przede wszystkim od tego, gdzie znajdują się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę w łazience. Gdy są one wyprowadzone powyżej wanny lub umywalki, powinniśmy zdecydować się na montaż baterii umywalkowej ściennej. Jeśli instalacja wodna przebiega poniżej, wybierzmy montaż kranu sztorcowego.

Przeczytaj również: Daj się ogrzać jesienią!
Kran sztorcowy

fot. Kran sztorcowy

Bez względu na to, jaki typ armatury wybierzemy i ile będzie miał otworów, samodzielny montaż baterii umywalkowej nie powinien sprawić większych problemów. Baterie stojące są najczęściej mocowane w jednym otworze i regulują strumień, a także temperaturę wody za pomocą uchwytu. Baterie stojące dwuotworowe występują natomiast w wersji jednouchwytowej lub z osobnymi pokrętłami do regulacji ciepłej i zimnej wody. Modele trzy-, a także czterootworowe produkowane są zwykle w ramach ekskluzywnych linii wzorniczych.

Baterie ścienne do umywalki lub zlewozmywaka mają osobną wylewkę, jak również dwa pokrętła do wody. Wannowe natomiast wyposażone są w wylewkę, jedno albo dwa pokrętła oraz oczywiście rączkę prysznicową.

Krok 2: Wymiana baterii ściennej lub stojącej

Montaż baterii umywalkowej zależy od jej rodzaju oraz liczby otworów.

Montaż kranu

fot. Montaż kranu

Instrukcja montażu baterii umywalkowej stojącej

Baterie stojące umieszczamy w otworach o średnicy około 28-35 mm wykonanych w umywalce lub wannie. Baterie jednootworowe mają specjalne wejście umieszczone w podstawie, gdzie wkręca się przyłącza elastyczne doprowadzające wodę oraz wkręt mocujący. Wężyki należy wsunąć do otworu montażowego w umywalce. Na wystający od spodu wkręt nakłada się specjalną gumową podkładkę, którą zabezpiecza dodatkowa nakładka wykonana z metalu. Niektóre modele baterii wyposażone są dodatkowo w podkładkę chromowaną, którą montuje się pomiędzy otworem w umywalce i baterią. Umieszcza się ją nad otworem przed wprowadzeniem wężyków podłączeniowych. Podkładka maskuje otwór w umywalce, jeśli jest on zbyt duży, co sprawia, że całość wygląda estetyczniej. Za pomocą tulejkowej nakrętki, która zapobiega przeciekom, bateria mocowana zostaje na stałe. Wówczas wystarczy już tylko podłączyć elastyczne przewody do instalacji wodociągowej.

Przeczytaj również: Nowe kolory ceramiki sanitarnej

W przypadku baterii dwuotworowej przyłącza proste wkładamy do otworów montażowych, po czym mocujemy je nakrętkami. Połączenia zabezpieczamy płaskimi uszczelkami gumowymi albo kauczukowymi. Na koniec trzeba jeszcze nakręcić końcówkę instalacji wodociągowej na przyłącza proste. Jeśli baterię zamierzamy zainstalować w wannie, dodatkowo musimy przykręcić wąż do rączki natrysku, jak również łącznika.

Montaż baterii zlewozmywakowej ściennej

Baterie ścienne mocuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Dla komfortu użytkowania należy wyznaczyć odpowiednią wysokość zamocowania nad wanną czy umywalką.

Podłączenie baterii umywalkowej ściennej zaczniemy od wkręcenia przyłączy do końcówek instalacji wodociągowej. Połączenia gwintowe uszczelnia się przy pomocy taśmy teflonowej lub włóknem konopnych. Mimośrody powinny wystawać ze ściany pod kątem prostym. Szerokość ich rozstawu zależy od użytych nakrętek przyłączeniowych. Najczęstsze problemy z montażem mają właśnie związek  ze złym rozstawem podłączeń do wody ciepłej oraz zimnej. Powinien on z reguły wynosić 15 centymetrów, jednak dopuszcza się około 2 centymetry odchylenia.

Rozety nakręca się na przyłącza mimośrodowe, a we wnętrzu nakrętek umieszcza uszczelki gumowe z filtrem. Żeby dokręcić baterię do mimośrodów przy pomocy klucza, a przy tym jej nie porysować, należy użyć specjalnych plastikowych osłonek.

Krok 3: Sprawdzamy, czy montaż baterii łazienkowej został przeprowadzony prawidłowo

Aby upewnić się, że wymiana baterii umywalkowej została wykonana poprawnie, należy przeprowadzić test szczelności. W tym celu wystarczy puścić strumień wody oraz sprawdzić, czy pojawiają się przecieki. Pamiętajmy, że gumowe uszczelki, szczególnie te mające kontakt z ciepłą wodą, na połączeniu z instalacją wodną na końcu wylewki bądź przy pokrętłach z czasem się zużywają. Pierwszą oznaką nieszczelności jest kamienny osad na powierzchni baterii. Jego pojawienie się sygnalizuje, że nadeszła pora, żeby wymienić niezbędne elementy.

 Kran zlewozmywakowy po montażu

fot, Kran zlewozmywakowy po montażu

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)