Montaż drzwi wewnętrznych krok po kroku

montaż drzwi

fot. montaż drzwi

Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji drzwi wewnętrznych, ich montaż sprowadza się do trzech prostych kroków: osadzenia ościeżnicy w otworze w ścianie, montażu listew maskujących i zawieszenia skrzydła. Jak samodzielnie zamontować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą? Oto 10 przydatnych wskazówek dla domowych fachowców od ekspertów firmy RuckZuck.

Zobacz również: Garderoba dla fashionistki

1. Pomiary
W pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć miejsce w którym mają być osadzone drzwi. Jeśli planujemy wymianę stolarki, można dopasować nowe skrzydła drzwiowe, do starej futryny, albo zamocować nowy komplet, czyli skrzydło drzwiowe z futryną. Zdaniem fachowców warto wymienić drzwi wraz z ościeżnicą.

2. Szerokość ościeżnicy i skrzydła drzwiowego
Zgodnie z szerokością i wysokością otworu drzwiowego dobieramy odpowiednią ościeżnicę spośród typowych rozmiarów (60, 70, 80, 90 cm) albo zamawiamy drzwi o wymiarach niestandardowych. Przeważnie niestandardową szerokością i wysokością cechują się drzwi techniczne przeciwpożarowe (EI30, EI60).

3. Drzwi prawe, czy drzwi lewe?
W którą stronę mają się otwierać drzwi – na zewnątrz czy do wewnątrz, a więc czy będą „prawe” czy „lewe”? Prawe skrzydło to takie, które ma zawiasy po prawej stronie, przy założeniu, że otwieramy je do siebie. Analogicznie lewym skrzydłem nazywamy takie, w którym zawiasy mocowane są po stronie lewej, przy ich otwieraniu do siebie.

4. Ościeżnica stała czy regulowana

montaż drzwi

fot. montaż drzwi

Rodzaj ościeżnicy wybieramy w zależności od grubości muru. Ościeżnice stałe mają szerokość 90 mm, natomiast ościeżnice regulowane można regulować od 75 mm do 360 mm (zakres ten zmienia się co 20 mm). Ościeżnicę stałą można zamocować wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości montowania listew wykończeniowych czy opasek (przy prostopadłym łączeniu ścian).

Ościeżnice regulowane są łatwe w montażu. Ponadto dzięki eleganckiemu wyglądowi i prostej konstrukcji stanowią nowoczesny element wystroju wnętrz. W zależności od wyboru drzwi – lewych lub prawych, ościeżnica musi mieć zawiasy zlokalizowane z właściwej strony.

5. Jak dobrać model i dekor stolarki drzwiowej?
Wybór modelu i dekoru drzwi, powinien być ostatnim etapem przed zakupem. Pamiętajmy, że stolarka okienna i drzwiowa, to elementy wystroju, które wymienia się najrzadziej, dlatego warto dłużej zastanowić się nad wyborem właściwego modelu.

6. Montaż drzwi wewnętrznych

montaż drzwi

fot. montaż drzwi

Montaż drzwi wewnętrznych rozpoczynamy od montażu ościeżnicy. Niezbędne do tego będą następujące narzędzia: młotek, wkrętarka, klej montażowy do drewna, pianka montażowa, kliny, listwy rozporowe albo dyble stalowe i poziomica.

Elementy ościeżnicy sklejamy klejem montażowym w pozycji poziomej (na podłodze) i pozostawiamy do wyschnięcia. Po wyschnięciu osadzamy ościeżnicę w otworze drzwiowym przy pomocy klinów i zestawu listew rozporowych. Następnie wieszamy skrzydło drzwiowe i regulujemy ustawienie ościeżnicy tak żeby drzwi bez problemu otwierały się i zamykały. Wyregulowaną ościeżnicę mocujemy na stałe do muru przy pomocy kołków lub dybli, a szczelinę między ścianą a ościeżnicą wypełniamy pianką montażową.
Styk ościeżnicy z podłogą uszczelniamy silikonem, a w przypadku montażu ościeżnicy stałej można zastosować listwy ozdobne.

7. Ilość zawiasów
Standardowe drzwi wewnętrzne, wypełnione tzw. „plastrem miodu” posiadają dwa zawiasy, ponieważ są lekkie. Jeśli pragniemy poprawić walory akustyczne pomieszczenia warto wybrać skrzydła wzmocnione o konstrukcji wypełnionej płytą wiórowo-otworową. Takie skrzydła, jak również te o niestandardowej szerokości np. 100 cm czy 110 cm wymagają już mocowania na trzech zawiasach. Na rynku występują również kolekcje, które standardowo zostały wyposażone w trzy zawiasy. W takich przypadkach należy pamiętać o zakupie ościeżnicy z trzema zawiasami.

montaż drzwi

fot. montaż drzwi

Aby mieć pewność, że drzwi zostały właściwie osadzone, konieczne jest dokładne wyregulowanie zawiasów (odkręcając i dokręcając je do skrzydła czy ościeżnicy, przekręcając je w lewo lub w prawo).

8. Dodatki – klamki, gałki, tuleje lub podcięcie wentylacyjne, …
Należy pamiętać, że skrzydła drzwiowe to nie wszystko, w zależności od potrzeby i rodzaju pomieszczenia powinniśmy dobrać odpowiednie klamki, gałki, tuleje lub podcięcie wentylacyjne czy nakładki ozdobne na zawiasy. Aby uchronić ścianę przed zniszczeniem spowodowanym częstym otwieraniem drzwi, pamiętajmy także o odbojnikach.

9. Dobra rada przed montażem
Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu drzwi i warunkami gwarancji. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której moglibyśmy utracić możliwość zareklamowania wadliwego produktu.

10. Drzwi najlepiej montować na końcu

montaż drzwi

fot. montaż drzwi

Montaż ościeżnic i drzwi wewnętrznych należy zostawić na koniec, po zakończeniu brudnych i mokrych prac remontowych, takich jak tynkowanie, wylewki i kafelkowanie. Optymalna temperatura powietrza w remontowanym pomieszczeniu, w którym chcemy zamontować drzwi wewnętrzne, powinna wynosić powyżej + 18°C, zaś wilgotność nie może przekroczyć 60%.

Zamykając drzwi, kończymy więc remont. Domowym fachowcom życzymy udanego majsterkowania! – mówi Maciej Sporek, Szef Centrum Badawczo–Rozwojowego Classen-Pol SA/RuckZuck.

Salony RuckZuck oferują najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych cenionej na rynku firmy Classen. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck oferują również transport oraz montaż zakupionych podłóg i drzwi. 

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)