Montaż klamki krok po kroku

Jak zamontować klamkę

Montaż klamki do drzwi to na tyle łatwe zadanie, że z pewnością poradzi sobie z nim każdy domorosły majsterkowicz. Uniwersalna instrukcja, jak zamontować klamkę krok po kroku sprawi, że montaż klamki na szyldzie długim czy na rozecie odbędzie się sprawnie i bezproblemowo.

Montaż klamki na szyldzie długim

Przed rozpoczęciem warto nasmarować mechanizm wewnątrz olejem maszynowym, aby wszystkie elementy pracowały płynnie. Jeśli wymieniamy samą klamkę, kolejnym krokiem będzie włożenie trzpienia kwadratowego w taki sposób, żeby wystawał na jednakową długość po obu stronach skrzydła drzwi. Następnie, przytrzymując trzpień, nakładamy na niego szyldy i mocujemy je za pomocą śrub przelotowych. Wreszcie na oba wystające fragmenty trzpienia nasuwamy klamki i przykręcamy śrubami od spodu lub z boku elementu.

Montaż klamki na szyldzie długim

fot. Montaż klamki na szyldzie długim

Montaż klamki na rozetce

Sposób postępowania w przypadku klamki na rozetce jest praktycznie taki sam jak poprzednio. Od rozetki oddziela się osłonkę zakrywającą otwory montażowe. Następnie należy zaznaczyć ich położenie na drzwiach i rozwiercić. Kolejnym krokiem jest wsunięcie trzpienia. Korpusy klamek mocuje się za pomocą śrub montażowych, a następnie same klamki przykręca się na śruby. Ostatni etap to dociśnięcie osłonki maskującej.

Montaż klamki na rozetce

fot. Montaż klamki na rozetce

Pierwszy montaż klamki do drzwi

Montaż klamki do drzwi nowych jest nieco trudniejszy, ponieważ należy w nich dodatkowo osadzić wkładkę z zamkiem. Niektóre modele drzwi nie posiadają gotowych otworów, wówczas trzeba je wykonać samodzielnie. Klamka powinna znajdować się na wysokości mniej więcej 110 cm od podłogi. Największą trudność może sprawić wyznaczenie oraz wykonanie otworów do montażu blachy czołowej we framudze i wywiercenie wrębu, do którego zostanie wsunięty zamek. Jeśli jednak wykonamy te czynności starannie i precyzyjnie, wszystko powinno działać bez zarzutu.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)