Montaż parapetu zewnętrznego i wewnętrznego krok po kroku

Nowy parapet

Prawidłowo zamontowana stolarka okienna gwarantuje długoletnią trwałość okien, a także zapewnia najwyższą izolacyjność termiczną i akustyczną. Dotyczy to także parapetu. Błędy popełnione podczas jego osadzania mogą spowodować zawilgocenie murów w obrębie okna. Cieknąca po elewacji woda, będzie wsiąkać w tynk, powodując jego kruszenie, a w konsekwencji rozwinie się pleśń. Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny i zewnętrzny? Jak go zamontować? Jakiego użyć spoiwa? Odpowiadamy na wszelkie pytania.

Narzędzia niezbędne przy montażu parapetu

  • poziomica,
  • pianka montażowa niskorozprężna,
  • ołówek,
  • szpachla gipsowa,
  • paca stalowa,
  • szlifierka kątowa,
  • plastikowe kliny,
  • pistolet do kartuszy.
Precyzyjny montaż parapetu zewnętrznego i wewnętrznego

fot. Precyzyjny montaż parapetu zewnętrznego i wewnętrznego

Montaż parapetu zewnętrznego krok po kroku

Nieprawidłowo wykonany montaż parapetu zewnętrznego i izolacji spowoduje powstanie mostka termicznego. W miejscu ucieczki ciepła będzie się stale gromadziła wilgoć, która stwarza doskonałe warunki dla rozwoju pleśni. Oto kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać podczas montażu parapetu zewnętrznego:

  • odległość, na którą powinien wystawać parapet zewnętrzny, to min. 20 mm, a najlepiej 30 – 40 mm,
  • parapet zewnętrzny mocuje się do kształtownika progowego ościeżnicy,
  • montując parapet z kształtowników lub z aluminium, kołnierz wprowadza się pod profil progowy ościeżnicy (w oknach drewnianych, które nie są do tego przystosowane, należy wykonać samodzielnie tzw. „wydrę”),
  • parapet kołnierz – nie powinno się wywijać kołnierza parapetu z blachy na ramy ościeżnicy; takie rozwiązanie dopuszcza się w wypadku zastosowania taśmy rozprężnej akrylowej pomiędzy kołnierzem parapetu a kształtownikiem ościeżnicy i dodatkowego uszczelnienia tego miejsca kitem elastycznym.

Blaszane i aluminiowe parapety są bardzo lekkie. Mogą być poderwane do góry przez wiatr oraz hałasować podczas opadów deszczu lub gradu. Dlatego też niezmiernie ważny jest ich solidny montaż, a także wygłuszenie.

Montaż parapetu zewnętrznego

fot. Montaż parapetu zewnętrznego

Montaż parapetu wewnętrznego krok po kroku

Przeprowadzenie montażu parapetu zewnętrznego jest na tyle łatwe, że można to zrobić samodzielnie. Należy zacząć od dopasowania jego długości. Element musi być nieco dłuższy od szerokości wnęki okiennej. Osadza się go na głębokości nie większej niż 1,5 cm pod ościeżnicą okna. Do montażu używa się kleju lub zaprawy cementowej. Parapet z wrębem ościeżnicy trzeba uszczelnić tak, aby zapobiec przedostawaniu się wody i pary wodnej w miejsce połączenia pomiędzy ościeżem a progiem okna, przy czym materiał uszczelniający musi mieć niską przewodność ciepła.

Pod parapetem dobrze jest zastosować folię paroszczelną, a miejsce na styku z oknem dodatkowo zabezpieczyć silikonem.

 Montaż parapetu wewnętrznego krok po kroku

fot. Montaż parapetu wewnętrznego krok po kroku

Zobacz również: Poprawny montaż okna

Jakiego spoiwa użyć przy montażu parapetu?

Odpowiedni dobór kleju do parapetu to bardzo ważna kwestia, ponieważ zły klej skutkować może wypaczaniem się drewna bądź powstaniem wykwitów na kamieniu. Wyboru materiału należy dokonać w zależności od materiału, z którego wykonano parapet. Jeśli jest z kamienia, to najlepiej użyć specjalnie przeznaczonego kleju. Natomiast przy drewnie, posformingu, PCW oraz konglomeracie dobrze sprawdzi się pianka poliuretanowa. Można również użyć kleju montażowego, który jest uniwersalny do wszystkich rodzajów parapetów, poza tymi z marmuru.

Jak zrobić parapet z płytek ceramicznych?

Montaż parapetu z płytek ceramicznych należy rozpocząć od wyprofilowania pięcioprocentowego spadku dla zapewnienia swobodnego odpływu wody opadowej. Elementy parapetu montuje się pod ramą okienną na głębokości od 0,5 do 1 cm. Końce parapetu wpuszcza się na 2 do 5 cm w elewację, natomiast fragmenty płytek ceramicznych wystające na zewnątrz nie powinny być krótsze niż 3 cm. Płytki układa się na klej do klinkieru, rozpoczynając od środka okna – dla zachowania symetrii. Powierzchnie poszczególnych kafli powinny ściśle przylegać do ramy okiennej, pod którą są wsuwane. Pomiędzy płytkami pozostawia się wolne przestrzenie na krzyżyki, by na koniec wypełnić je fugą.

Montaż parapetu wewnętrznego i zewnętrznego to nic trudnego!

Samodzielne wykonanie  montażu parapetu nie jest trudne, ale należy pamiętać o dokonaniu precyzyjnych pomiarów i wypoziomowania w celu uniknięcia nieszczelności. Bardzo istotne staje się również dokładne wyrównanie powierzchni pod parapetem. Przestrzeganie wszelkich zasad przy montażu pomoże uniknąć ewentualnych problemów.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)