Moskitiery

Wraz z cieplejszymi dniami, na zewnątrz pojawia się coraz więcej komarów, much i innych owadów. Otwierając okna, wpuszczamy do domu nie tylko świeże powietrze i promienie słoneczne, ale także nieproszonych gości, którzy przeszkadzając podczas odpoczynku, a ich ukąszenia często są nieprzyjemne. Możemy jednak się przed nimi skutecznie uchronić. Jednym ze sposobów jest montaż moskitiery.

Moskitiery zyskują coraz większa popularność. Warto o nich pomyśleć, szczególnie w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci oraz magazynujemy żywność. Takie zabezpieczenie przed insektami przyda się także w sypialni, szczególnie gdy lubimy zasypiać przy otwartych oknach.

Najprostszą formą moskitiery jest siatka z włókna szklanego pokrytego PVC, która przykleja się do ościeżnicy okna od zewnątrz. Jest to najtańsze rozwiązanie, jednak najmniej trwałe, ponieważ wraz z upływem czasu siatka może się odklejać.

moskitiera

fot. moskitiera

Innym sposobem są moskitiery ramkowe okienne. Są to ramki z profili wykonane z PVC lub aluminium, na które naciągnięta jest siatka. Mogą być one montowane na stałe, na magnes lub przy pomocy sprężystych uchwytów obrotowych zakładanych na ościeżnicę.

Istnieją także moskitiery ramkowe drzwiowe, wykonywane z profili aluminiowych. Tworzą one dodatkowe zewnętrze drzwi, które oferowane są przeważnie w dwóch wersjach:
– z zawiasami samozamykającymi, które otwierają się przy delikatnym pchnięciu i automatycznie się zamykają;
– z zawiasami stałymi – trzeba je samemu otworzyć oraz zamknąć
Dostępne są także przesuwne drzwi ramkowe, które mają jedno lub dwa skrzydła, które przesuwają się na boki.

Zobacz również: Fuga jak malowana
okna

fot. okna

Rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością są rolowane moskitiery, które mogą być:
okienne – przypominają wyglądem rolety z kasetą. Siatka przeciw owadom porusza się po aluminiowych prowadnicach. Dodatkowo zastosowane szczotki, zapewniają moskitierze szczelność. Okienne moskitiery rolowane montowane są na zewnątrz na stałe do wnęki okiennej lub ościeżnicy.
drzwiowe – kaseta takiej moskitiery ma długość równą wysokości drzwi balkonowych i umieszcza się ją z boku, po tej samej stronie co zawiasy. Prowadnice znajdują się na dole i górze przejścia. Moskitiera jest blokowana tylko przy użyciu listwy magnetycznej, dzięki czemu można ją łatwo i szybko otworzyć.

Osoby zaczynające przygodę z budową domu mogą zdecydować się na rolety zintegrowane z moskitierami rolowanymi. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i godne polecenia. Taka moskitiera nie tylko jest ukryta w tej samej kasecie co roleta, ale także porusza się po tych samych prowadnicach, tylko że podwójnych.

Warto wiedzieć, aby zdejmować moskitiery ramkowe przed zimą, aby przedłużyć ich żywotność. Moskitiery rolowane takiej czynności nie wymagają, ponieważ przed zabrudzeniami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi chroni kaseta. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)