Nadaj skosom sens

półki

fot. półki

Mieszkania na poddaszu mają niezaprzeczalny urok, ale z powodu skosów marnuje się tam wiele miejsca. Można to zmienić i zagospodarować przestrzeń pod skosami, montując tam półki lub szafki, których w domu nigdy za wiele.

Półki na murowanych nogach
Jeżeli skos jest niski, można wykorzystać go, budując pod nim półkę na książki, czy na przykład blat, który posłuży jako biurko albo rodzaj toaletki w łazience. Półkę lub blat należy oprzeć na murkach. Do ich zbudowania można wykorzystać bloczki z betonu komórkowego (najlepiej te o szerokości 8 lub 12 cm). Charakteryzują się one stosunkowo małym ciężarem oraz łatwością montażu – można je łatwo przycinać do odpowiednich kształtów i wymiarów, co w przypadku montowania pod skosami ma istotne znaczenie.

Przed wykonaniem murków należy na podłodze i ścianach zaznaczyć ołówkiem miejsca ich usytuowania. Trzeba także odpowiednio przygotować powierzchnie łączonych elementów i oczyścić je z kurzu, brudu i ukruszonych fragmentów. Jeżeli na podłodze znajdują się płytki ceramiczne, nie ma konieczności ich zrywania, a jedynie trzeba je przeszpachlować zaprawą klejową Atlas Plus, oczywiście po odtłuszczeniu i oczyszczeniu.

Następnie można zastosować właściwą dla bloczków zaprawę, która jest gotową, suchą mieszanką spoiwa cementowego, kruszyw i środków modyfikujących. Pozwala ona na łączenie elementów cienkimi spoinami o grubości od 2 do 10 mm. Jest łatwa w zastosowaniu, plastyczna i pozwala szybko łączyć bloczki, kształtki oraz inne elementy. Jeżeli w grę wchodzą większe nierówności podłoża, do wypoziomowania pierwszej warstwy można użyć Zaprawy Murarskiej Atlas.

Następnie zaprawę należy rozprowadzić równomiernie za pomocą ząbkowanej pacy. Zaprawę należy nakładać także na pionowe płaszczyzny styku bloczków. Każdy kolejny układany element należy mocno docisnąć i dobić gumowym młotkiem do pożądanego położenia. Nie należy jednorazowo nakładać zaprawy na zbyt dużą powierzchnię, gdyż po rozprowadzeniu zachowuje ona swoje właściwości przez około 10-30 min.

szafa

fot. szafa

Przeczytaj również: Orzeźwiający letni prysznic

Aby nadać murkom ostateczny, estetyczny wygląd, należy je wykończyć. Na przedniej, widocznej część konstrukcji można pokryć je elementami drewnianymi lub wykończyć glazurą. Wyłożenie murków płytkami nie jest skomplikowaną czynnością, można je bowiem przykleić bezpośrednio na bloczki, używając kleju. Najpierw należy jednak zagruntować powierzchnie, aby zredukować chłonność podłoża.

Sprytne schowki
Jeżeli skos jest wyższy, można oddzielić go od reszty pomieszczenia za pomocą ścianki z płyty gipsowo-kartonowej z wmontowanymi drzwiami. Powstały w ten sposób schowek można wykorzystać w kuchni jako spiżarnię, w sypialni jako garderobę, czy w łazience – jako chociażby pomieszczenie na pralkę. Na początku należy wyznaczyć linie montażu szkieletu ścianki na podłodze i ścianach, trzeba pamiętać przy tym o dokładnym wyznaczeniu pionu. Szkielet budujemy z metalowych profili, które przycinamy nożycami do blachy. Do sufitu, podłogi i ścian przykręcamy szyny, tworzące obwód ścianki.

Futrynę do drzwi ustawiamy i blokujemy w żądanym miejscu, a następnie montujemy szkielet z dwóch pionowych słupków, utrzymujących drzwi. Drzwi należy złączyć ze słupkami za pomocą blachowkrętów, a całość wzmocnić poziomą belką stabilizującą nad futryną. Pozostałe pionowe słupki docinamy do wysokości równej odległości między szyną podłogową a sufitową i rozstawiamy pionowo co połowę szerokości płyty. Łączenie słupków pionowych z szynami wykonujemy za pomocą specjalnych elementów łączących.

Mając tak przygotowany szkielet, docinamy płyty g-k do żądanych wymiarów. Należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych – po 10 mm nad podłogą i pod sufitem. Płyty przykręcamy do słupków co 25-30 cm, w odległości 1 cm od krawędzi. Jeżeli wysokość pomieszczenia jest większa od długości płyt, pomiędzy słupkami montujemy poprzeczne listwy. Miejsca styku płyt ze stropem należy zazbroić taśmą z włókna szklanego, które zatapiamy w masie szpachlowej.
Ściankę zostawiamy do wyschnięcia, a następnie dokładnie szlifujemy i czyścimy. Przed malowaniem powierzchnię ścianki gruntujemy rozcieńczoną farbą lub innym środkiem do gruntowania.

Za luksferami
Ściankę, która ma oddzielić schowek pod skosem od reszty pomieszczenia, można wykonać ze szklanych pustaków. Montaż konstrukcji należy rozpocząć od wykonania zbrojonego stalowymi prętami cokołu, który wraz z pasem górnym i pasami bocznymi tworzy ramę obwodową. Z pustaków szklanych można wykonywać całe ścianki działowe, jak też części ścianek, również zakrzywione. Pustaki mogą być przezroczyste, matowe, bezbarwne lub kolorowe. W zależności od koloru i rodzaju szkła przepuszczają one mniej lub więcej światła.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)