Najczęstsze błędy przy montażu paneli podbitkowych

System podbitki dachowej

fot. System podbitki dachowej

System podbitki dachowej jest znany w Polsce od kilkunastu lat. Popularność i dostępność produktu powoduje, że jego montaż nie powinien sprawiać kłopotów. Niemniej często zdarza się, że pojawiają się te same błędy, które skutkują obniżeniem walorów użytkowych i estetycznych naszej podbitki.

Przeczytaj również: Pracownia Domowe Klimaty

Nieprawidłowy montaż paneli podbitkowych może przynieść sporo kłopotów. Poprawki uszczuplą nasz domowy budżet, a i producent nie będzie skłonny do uznania złożonej przez nas reklamacji. Zatem aby cieszyć się długo z naszego systemu podbitki dachowej zadbajmy o prawidłowy montaż, wystrzegając się drogich błędów.

Nagminnie powtarzającym się błędem przy montażu systemu podbitkowego jest zły rozstaw rusztu, czyli drewnianego elementu do którego przymocowuje się panele. Nie dbając o zalecenia producenta ekipy montażowe podpierają się istniejącymi elementami konstrukcyjnymi (np. rozstaw krokwi lub słupów), do których mocują panele podbitkowe. Niestety taki montaż spowoduje, że mogą się one w krótkim czasie pofalować lub nawet odpaść – „Odpowiedni rozstaw drewnianego rusztu to podstawa, by nasz system podbitkowy gwarantował bezproblemową i długotrwałą eksploatację. Pamiętajmy, że prawidłowa odległość pomiędzy poszczególnymi deskami rusztu powinna wynosić między 30 a 40 cm” – radzi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan, producenta m.in. gotowych systemów podbitki dachowej.

Kolejny błąd montażowy pojawia się przy łączeniu paneli. Zazwyczaj używamy do tego celu specjalnych profili (listew) wykończeniowych. Wkładając panel do takiego profilu należy zachować odpowiedni luz montażowy. Zostawiamy szczelinę o wielkości między 5 a 9 mm. W innym przypadku czeka nas przymusowa poprawka. „Przy niższych temperaturach towarzyszących montażowi zostawiamy większy luz (odstęp), przy wyższych – mniejszy. Pozostawiona zbyt mała szczelina spowoduje, że na skutek zmian temperatury panel będzie napierał na profil, który po krótkim czasie ulegnie pofalowaniu. Z kolei zachowanie zbyt dużej szczeliny doprowadzi do sytuacji, że również pod wpływem zmieniających się temperatur nasze panele podbitkowe wysuną się ze wspomnianego profilu. Taki błąd może nasz sporo kosztować, dlatego zawsze czytajmy instrukcje montażu dołączoną do zakupionego produktu ” – mówi Błażej Korzeniewski.

Podobne błędy pojawiają się przy panelach elewacyjnych. Przy ich montażu używamy specjalnych klipsów (blaszek), które zapewniają bezproblemowe użytkowanie (eksploatację) paneli na elewacji. Mocowanie paneli elewacyjnych do rusztu za pomocą zszywek, gwoździ, czy wkrętów spowoduje, że nie mają one możliwości swobodnego przemieszczenia się pod wpływem zmieniających się warunkach atmosferycznych. Również wtedy grozi nam demontaż i rozpoczęcie montażu na nowo.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)