Najwęższy dom świata, czyli Dom Etgara Kereta

Dom Etgara Kereta to prawdopodobnie najwęższy dom świata, który powstaje w szczelinie pomiędzy punktowcem a kamienicą, na warszawskiej Woli. Pomysł Jakuba Szczęsnego, architekta Grupy Projektowej Centrala, wzbudza na przemian sensacje i kontrowersje. Jak zmieścić dom w szczelinie, która w najszerszym miejscu ma zaledwie 152 cm?

Projekt realizuje Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, dzięki finansowemu wsparciu Biura Kultury m. st. Warszawy, Narodowego Centrum Kultury oraz grupy kapitałowej LHI.

dom

Przeczytaj również: Sklep do góry nogami

fot. dom

Obiekt nie spełnia norm budowlanych i wymogów określonych przez przepisy przeciwpożarowe. Budynek otrzymał zgodę na realizację jako „instalacja artystyczna” przeznaczona na czasowy pobyt ludzi – maksymalnie do czterech godzin dziennie. Będzie to „szczelina pracy twórczej” artystów i animatorów kultury, m in. izraelskiego pisarza Etgara Kereta.

Inwestycja powstanie na stalowej konstrukcji z przeszklonym spadzistym dachem. Dom będzie miał długość 12 metrów, szerokość 152 cm, a w najwęższym miejscu szczeliny – zaledwie 92 cm. Pomieszczenia użytkowe zostaną rozmieszczone na dwóch kondygnacjach. Na parter prowadzić będą niestandardowej wielkości schody, a na poszczególne piętra drabiny przymocowane pionowo do ścian.

Na powierzchni 14 m kw. zmieści się miniaturowe łóżko, łazienka, posłanie, mini-szambo, mini-biurko i mini-aneks kuchenny, a także wszystkie urządzenia elektryczne dostosowane skalą do wielkości elementów aranżacji w pomieszczeniach.

Skąd ten pomysł?
Blisko dwa lata temu architekt Jakub Szczęsny był gościem klubokawiarni Chłodna 25, mieszczącej się naprzeciwko miejsca realizacji inwestycji. Wtedy właśnie wpadł na pomysł „wciśnięcia” pracowni artystycznej w szczelinę między budynkami – między pożydowską kamienicą a spółdzielczym punktowcem, przy ulicy która niegdyś oddzielała Małe i Duże Getto. Idealnym kandydatem na mieszkańca tej nietypowej plomby wydał mu się Etgar Keret. Dlaczego? Etgar Keret to izraelski pisarz polskiego pochodzenia, o żywej, błyskotliwej osobowości, otwarty na zwariowane pomysły. Jego matka urodziła się w niedalekiej okolicy powstającej inwestycji a „ojciec ukrywał się trzy lata w schowku pod podłogą, stanowiącą równie małą przestrzeń”* jak zaprojektowana przez architekta konstrukcja. Pisarz niegdyś deklarował chęć zamieszkania w Polsce. Pomysł Jakuba Szczęsnego zainteresował Go i zgodził się zostać głównym, symbolicznym lokatorem.

Tak powstał „czasowy pawilon artystyczny Ermitaż – Dom Etgara Kereta”. W dalszej perspektywie stanie się miejscem do czasowego zamieszkania i tworzenia dla artystów różnych dziedzin.

dom

fot. dom


*http://centrala.net.pl/our-work/keret

źródło zdjęć: Strona internetowa Grupy Projektowej Centrala http://centrala.net.pl

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)