Najwęższy dom świata, czyli Dom Etgara Kereta

Dom Etgara Kereta to prawdopodobnie najwęższy dom świata, który powstaje w szczelinie pomiędzy punktowcem a kamienicą, na warszawskiej Woli. Pomysł Jakuba Szczęsnego, architekta Grupy Projektowej Centrala, wzbudza na przemian sensacje i kontrowersje. Jak zmieścić dom w szczelinie, która w najszerszym miejscu ma zaledwie 152 cm?

Projekt realizuje Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, dzięki finansowemu wsparciu Biura Kultury m. st. Warszawy, Narodowego Centrum Kultury oraz grupy kapitałowej LHI.

Obiekt nie spełnia norm budowlanych i wymogów określonych przez przepisy przeciwpożarowe. Budynek otrzymał zgodę na realizację jako „instalacja artystyczna” przeznaczona na czasowy pobyt ludzi – maksymalnie do czterech godzin dziennie. Będzie to „szczelina pracy twórczej” artystów i animatorów kultury, m in. izraelskiego pisarza Etgara Kereta.

Przeczytaj również: Designerski smak soli i pieprzu

Inwestycja powstanie na stalowej konstrukcji z przeszklonym spadzistym dachem. Dom będzie miał długość 12 metrów, szerokość 152 cm, a w najwęższym miejscu szczeliny – zaledwie 92 cm. Pomieszczenia użytkowe zostaną rozmieszczone na dwóch kondygnacjach. Na parter prowadzić będą niestandardowej wielkości schody, a na poszczególne piętra drabiny przymocowane pionowo do ścian.

Na powierzchni 14 m kw. zmieści się miniaturowe łóżko, łazienka, posłanie, mini-szambo, mini-biurko i mini-aneks kuchenny, a także wszystkie urządzenia elektryczne dostosowane skalą do wielkości elementów aranżacji w pomieszczeniach.

dom

fot. dom

Skąd ten pomysł?
Blisko dwa lata temu architekt Jakub Szczęsny był gościem klubokawiarni Chłodna 25, mieszczącej się naprzeciwko miejsca realizacji inwestycji. Wtedy właśnie wpadł na pomysł „wciśnięcia” pracowni artystycznej w szczelinę między budynkami – między pożydowską kamienicą a spółdzielczym punktowcem, przy ulicy która niegdyś oddzielała Małe i Duże Getto. Idealnym kandydatem na mieszkańca tej nietypowej plomby wydał mu się Etgar Keret. Dlaczego? Etgar Keret to izraelski pisarz polskiego pochodzenia, o żywej, błyskotliwej osobowości, otwarty na zwariowane pomysły. Jego matka urodziła się w niedalekiej okolicy powstającej inwestycji a „ojciec ukrywał się trzy lata w schowku pod podłogą, stanowiącą równie małą przestrzeń”* jak zaprojektowana przez architekta konstrukcja. Pisarz niegdyś deklarował chęć zamieszkania w Polsce. Pomysł Jakuba Szczęsnego zainteresował Go i zgodził się zostać głównym, symbolicznym lokatorem.

Tak powstał „czasowy pawilon artystyczny Ermitaż – Dom Etgara Kereta”. W dalszej perspektywie stanie się miejscem do czasowego zamieszkania i tworzenia dla artystów różnych dziedzin.

dom

fot. dom


*http://centrala.net.pl/our-work/keret

źródło zdjęć: Strona internetowa Grupy Projektowej Centrala http://centrala.net.pl

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)