Największe zmiany cen ofertowych nieruchomości

Ceny kupna i sprzedaży nieruchomości sięgają często sześciocyfrowych czy nawet siedmiocyfrowych kwot. Tym samym każda zmiana, nawet o kilka procent stanowi znaczną oszczędność dla kupującego, a zarazem zmniejsza spodziewaną sumę, którą zamierzał osiągnąć sprzedający.

Sprzedawcy wystawiając nieruchomość na sprzedaż bardzo często „testują” popyt. Polega to na wystawieniu oferty po najwyższej cenie. Przeważnie taki zabieg ma jedną z dwóch przyczyn: po pierwsze z przeświadczenia o wyjątkowości sprzedawanej nieruchomości, która sprawi, że kupujący będzie skłonny zapłacić wysoką cenę, po drugie – z chęci zostawienia sobie marginesu na negocjowanie ceny transakcji. Należy jednak wiedzieć, ze wystawienie ogłoszenia z ceną powyżej średniej rynkowej spowoduje spadek zainteresowania u poszukujących. Może nie zmieścić się w widełkach ich budżetu. Sprzedający, którzy zrozumieli konieczności obniżenia ceny stopniowo spuszczają z tonu i obniżają ceny ofertowe, aż do akceptowalnego poziomu, na którym spotkają się z zainteresowaniem strony popytowej. W tabeli zostały przedstawione największe spadki cen ofertowych na portalu otodom.pl w minionym półroczu. Oferenci zdecydowali się na największe obniżki cen ofertowych (nie wzięto pod uwagę ogłoszeń, w których występowały oczywiste pomyłki). W niektórych przypadkach nastąpiło prawdopodobnie całkowite przeszacowanie pierwszej ceny wynikające z braku rozeznania na lokalnym rynku, czy też zmian warunków transakcji (np. wymeblowanie mieszkania, czy też kwestie związane z pogorszeniem się sytuacji życiowej sprzedającego).

Największe obniżki cen w ogłoszeniach sprzedaży mieszkań zamieszczonych w portalu otodom.pl

ceny nieruchomości

fot. ceny nieruchomości

Zobacz również: Balkony drewniane

Z drugiej strony można także znaleźć ogłoszenia, w których zachodzi odwrotna relacja – sprzedający decydują się na podniesienie ceny sprzedaży. Czasem jest to odpowiedź na duże zainteresowanie. Dzieje się tak w szczególnie w wypadku najpopularniejszych lokalizacji, metraży z kategorii najbardziej poszukiwanych (35-55 mkw.) oraz ustawnych i dobrze usytuowanych w budynku mieszkań.
W tabeli znajduje się zestawienie największych wzrostów cen ofertowych w ramach ogłoszeń sprzedaży mieszkań wystawianych na portalu otodom.pl (nie wzięto pod uwagę ogłoszeń, w których występowały oczywiste pomyłki).

Największe podwyżki cen w ogłoszeniach sprzedaży mieszkań zamieszczonych w portalu otodom.pl

ceny nieruchomości

fot. ceny nieruchomości

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)