Narzędzia do dekoracji i malowania

paca wenecka

fot. paca wenecka

Meble i podłogi zabezpieczone, kolory wybrane, ściany przygotowane. Czas na malowanie… Tylko jak i czym? Zanim rozpoczniemy nakładanie farby warto zastanowić się, jakich rezultatów oczekujemy i wybrać do pracy takie przyrządy, które ułatwią nam osiągnięcie zamierzonego efektu, a jednocześnie sprawią, że malowanie będzie łatwe i przyjemne.

Zobacz również: Projekty pensjonatów

W nowej kolekcji narzędzi malarskich MAGNAT, która niedawno pojawiła się na rynku, znalazły się zarówno narzędzia podstawowe, czyli pędzle i wałki, jak również te bardziej zaawansowane służące do wykonywania rozmaitych efektów dekoracyjnych.

Zgrany duet – pędzel i wałek

gąbka

fot. gąbka

Wałek malarski i pędzel to dwa podstawowe narzędzia każdego malarza, amatora i profesjonalisty. Za pomocą pierwszego szybko pokryjemy farbą duże powierzchnie, drugi służy do wykończenia miejsc trudno dostępnych lub wymagających dużej precyzji. Wybierając wałek powinniśmy uwzględnić rodzaj farby oraz pokrywanej powierzchni.

Uniwersalne wałki MAGNAT do farb wodnych i rozpuszczalnikowych zostały wykonane z włosia łączącego poliester i wełnę owczą. Do dużych powierzchni wygodniejsze są wałki szerokie, ponad 20-centymetrowe, do małych powierzchni oraz precyzyjnych prac lepiej stosować mini-wałki o mniejszej średnicy i szerokości około 10 cm. Również gładkość powierzchni jest ważna i wpływa na wybór wałka. Ogólna zasada jest prosta: im gładsza powierzchnia tym krótsze powinno być włosie (runo), np.: na podłoża gładkie i średnio gładkie rekomendowany jest wałek 10 mm, a do podłoży porowatych i strukturalnych najlepiej użyć wałka o runie 19-25 mm.

Wypowiedź eksperta
Dariusz Wróbel Kierownik Działu Aplikacji i Szkoleń FFiL Śnieżka SA

Właściwe wykorzystanie wałka gwarantuje szybkie i równomierne naniesienie farby na wybraną powierzchnię. Przed pierwszym użyciem wałka należy go namoczyć w wodzie lub rozpuszczalniku, w zależności od rodzaju farby, a następnie mocno odwirować. Nabierając na wałek farbę, należy go zanurzyć do głębokości runa, a następnie prowadzić po malowanej powierzchni delikatnie bez zbędnego nacisku. Należy pamiętać, by nie malować suchym wałkiem i starać się za każdym razem nakładać farbę na porównywalne powierzchnie.

Skomplikowane kształty, trudno dostępne zakamarki, kąty i narożniki pomalujemy pędzlem, przy czym w przypadku pędzla kluczowe jest włosie oraz kształt skuwki. Najbardziej uniwersalne są pędzle płaskie, tzw. angielskie. Pędzle z gęstym, syntetycznym włosiem, jak te z linii MAGNAT, należą do najbardziej wytrzymałych i utrzymują sztywność włosia w trakcie malowania. Swój przybornik malarski warto poszerzyć także o płaski skośny pędzel MAGNAT – świetnie nadaje się do malowania kątów i wykonywania połączeń dwóch kolorów, ma ergonomiczny kształt dopasowany do sposobu ułożenia ludzkiej ręki podczas malowania.

Wypowiedź eksperta
Dariusz Wróbel Kierownik Działu Aplikacji i Szkoleń FFiL Śnieżka SA

W skład każdego pędzla MAGNAT wchodzą dwa rodzaje włosia. Jeden stanowi „kręgosłup” pędzla i odpowiada za jego sztywność, drugi stanowi wypełnienie pędzla i odpowiada za jego elastyczność oraz przyjmowanie i właściwe nakładanie farby.

Wypowiedź eksperta
Dariusz Wróbel Kierownik Działu Aplikacji i Szkoleń FFiL Śnieżka SA


Aby starannie nakładać farbę pędzlem warto pamiętać o kilku zasadach. Pędzel powinien być zanurzany w farbie do 1/3 długości włosia – zanurzany całkowicie będzie chlapał w trakcie malowania. Aby pozbyć się z pędzla nadmiaru farby, wystarczy delikatnie przycisnąć część pracującą do ścian puszki. Malujemy końcówkami pędzla – nanoszenie farby całą powierzchnią spowoduje, że po wyschnięciu będzie widać ślady w postaci nitek, smug itp. W miarę możliwości stosujemy długie i delikatne pociągnięcia.

Bogactwo efektów

wałek

fot. wałek

Pace, szpachelki, gąbki, wałki dekoracyjne – w nowej linii narzędzi MAGNAT znalazły się takie, które pomogą wnieść do wnętrza ciekawe efekty i sprawią, że praca będzie zabawą. Wystarczy sięgnąć po Lakier Rustykalny, Marmur Klasyczny MAGNAT Style, albo Glinkę Wenecką, czy Grassi MAGNAT Style, dobrać odpowiednie narzędzia i tworzyć efektowne struktury.
Gumowe wałki pozwalają uzyskać pięć różnych wzorów, a rękawica ułatwia wykonywanie tzw. „przecierek”. Narzędziami przeznaczonymi do wykonywania struktury Glinki Weneckiej są pędzel i paca wenecka. Pędzel, dzięki odpowiedniej grubości i długości włosia, pozwala na właściwe i szybkie nałożenie farby strukturalnej, a elastyczna paca gwarantuje uzyskanie właściwego efektu „przetartego tynku”. Jedynym ograniczeniem w korzystaniu z bogactwa efektów jest… wyobraźnia.

Zamiast drabiny
Dla ułatwienia pracy możemy skorzystać z teleskopowej rączki do wałków malarskich. Dzięki regulowanej długości (aż do 91 cm) bez problemu sięgniemy sufitu. Rączka jest lekka i ma ergonomiczną rękojeść, co gwarantuje komfort pracy. Do rączki można dołączyć praktyczny kij malarski, co pozwoli nam sięgnąć jeszcze dalej, bo aż na odległość 240 cm.

Przyjaźń na lata
Raz skompletowany zestaw porządnych narzędzi malarskich może nam służyć przez długi czas, pod warunkiem, że zadbamy o poszczególne elementy. Część z nich, jak kuweta, czy pace albo szpachelki wystarczy umyć, ale pędzle i wałki – najmocniej eksploatowane narzędzia – zasługują na szczególną uwagę. Pędzel po użyciu płuczemy w letniej wodzie z dodatkiem detergentu lub w rozpuszczalniku właściwym dla użytej farby. Po takim „praniu”, odwirowujemy go, wyczesujemy włosie i pozostawiamy do wyschnięcia. Suchy pędzel przechowujemy w opakowaniu, zapobiegając w ten sposób odkształcaniu się włosia. Podobnie postępujemy z wałkiem, jednak dopiero po zakończeniu pracy – przy krótkich przerwach w malowaniu nie musimy myć wałka, wystarczy zawinąć go w folię lub reklamówkę i szczelnie okleić papierową taśmą malarską.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)