Natchnione impresjonizmem skandynawskie meble ogrodowe

meble ogrodowe

fot. meble ogrodowe

Impresjoniści, wrażliwi na ulotność chwili, często malowali ludzi w otoczeniu natury. Skandynawski malarz – Michael Ancher, od którego bierze nazwę luksusowa linia drewnianych mebli ogrodowych marki Skagerak Denmark – z upodobaniem malował rybaków i mieszkańców Skagen.

Zafascynował go emocjonalny klimat tej bardzo malowniczej, nieco surowej miejscowości na północy Danii, który bardzo mocno wpływał na żyjących tam ludzi. Skagen, charakteryzujące się niezwykłym, melancholijnym nastrojem, zasłynęło w XIX wieku ze swoich białych, bardzo masywnych mebli.

Twórczość Ancher’a i znany w Skandynawii kunszt stolarzy ze Skagen sprawiły, że współczesny designer, Soren Slebø, nazwał linię swoich mebli ogrodowych „Ancher” dla upamiętnienia skandynawskiego impresjonisty. Meble z linii Ancher kontynuują tradycyjne, ręczne rzemiosło XIX-wiecznych stolarzy ze Skagen.

meble ogrodowe

fot. meble ogrodowe

Postać Michael’a Ancher’a łączy się też, z racji jego marynistycznych płócien, ze znamienną dla marki Skagerak miłością do morza. Warto wspomnieć, iż założyciel tej znanej, skandynawskiej firmy, wyławiał w XIX wieku drewno teakowe, które morze wyrzucało na brzeg. Z teaku powstawały meble i pokłady okrętów. I choć obecnie Skagerak tworzy meble do ogrodu – nadal tchnie z nich typowe dla nadmorskich przestrzeni poczucie wolności.

Wszystko, czym kusi linia białych, lakierowanych mebli ogrodowych Ancher, wykonanych z drewna eukaliptusa z certyfikatem FSC, sprowadza się do miłości natury, głębokiego szacunku dla morza i człowieka, który zmaga się od wieków z żywiołem.

Przeczytaj: Lantana pospolita

Proste, bardzo harmonijne i proporcjonalne formy krzeseł (krzesło ogrodowe z drewna eukaliptusa (link)), stołów (stół ogrodowy z drewna eukaliptusa (link)) i ławek (ławki ogrodowe z drewna eukaliptusa (link))ogrodowych z linii Ancher są kolejnym dowodem na talent Skandynawów do projektowania zarówno użytkowych, jak i bardzo pięknych przedmiotów z historią w tle.

meble ogrodowe

fot. meble ogrodowe

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)