Naturalne płótno ścienne

tkaniny

fot. tkaniny

Ekologiczny trend w aranżacji wnętrz jest coraz bardziej widoczny. Modne są kolory ziemi, a do głosu dochodzą także naturalne materiały. Do takich należy płótno firmy Minka, którym bez obaw można ozdobić nasze ściany.

Przeczytaj również: Oryginalne żarówki Edisona

Kolory ziemi od zawsze gościły we wnętrzach. Zdaje się jednak, że obecnie wracają na salony. Do woli możemy przebierać w przełamanych bielach, piaskowych beżach i oliwkowo-szarych brązach. Taka paleta barw stanowi bezpieczne tło dla mebli i dodatków, niejednokrotnie podkreślając i wydobywając z nich ich naturalnie piękny kolor.

dekoracja ścienna

fot. dekoracja ścienna

Neutralna kolorystyka jest ponadczasowa i dlatego chętnie jest stosowana w aranżacji wnętrz, przede wszystkim na ścianach. Naturalny kolor wnętrza pomoże nam uzyskać farba, tradycyjna tapeta albo też naturalna tkanina umieszczona na ścianie.

Natura na ścianach
Tradycyjne zdobienia ścian praktykowano już w starożytności. Wtedy jednak na malowidła ścienne w swoim domu mogli sobie pozwolić najbogatsi. Dopiero w XIX wieku technika zdobienia ścian w prywatnych posiadłościach została spopularyzowana. To właśnie wtedy najwybitniejszy twórca malowideł ściennych P. Puvis de Chavannes zaczął malować obrazy farbami olejnymi na płótnie, a następnie przyklejać płótno do ściany. Przytłumione barwy jego obrazków znakomicie imitowały wrażenie, jakie wywołuje fresk. Nic więc dziwnego, że każdy chciał mieć takie dzieło na swoje ścianie.

dekoracja ścienna

Przeczytaj również: Sypialnia w kolorze lazurowym

fot. dekoracja ścienna

Dziś, taki efekt osiągnąć możemy szybciej, łatwiej i z pewnością mniejszym nakładem finansowym. Za element dekoracyjny ściany może posłużyć nam przyklejone do niej płótno z grubym splotem, wykonane ze stuprocentowej bawełny w kolorze naturalnym lub zadrukowane eko technologią lateksową z dowolnym wzorem.

Wybór kolorów i motywów płócien jest szeroki, od modnego w ostatnim czasie intensywnego w barwach stylu glamour, stonowanego stylu rustykalnego, po delikatne pastele idealnie komponujące się ze stylem shabby chic. Płótno w naturalnym kolorze możemy samodzielnie pomalować farbami, nadając mu niepowtarzalny charakter – mówi Dorota Kucharczyk z firmy Minka, producenta ekologicznych dekoracji ściennych.

Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, dekorowanie ścian tkaniną ma także praktyczne znaczenie. Płótno umieszczone na ścianie czy suficie wpływa na poprawę akustyki w pomieszczeniu.

dekoracja ścienna

fot. dekoracja ścienna

Naturalne płótno ścienne jest cięższe od tapet papierowych i dlatego do jego przyklejenia stosuje się kleje do tapet ciężkich – dodaje Dorota Kucharczyk z firmy Minka.

Paleta naturalnych kolorów
Barwy ziemi dodają wnętrzu szlachetności i elegancji. Decydując się na określony kolor tkaniny na ścianie trzeba mieć na uwadze fakt, że ciemna kolorystyka optycznie zmniejszy pomieszczenie. Nie powinno się je zatem stosować na całej powierzchni, zwłaszcza w małych pokojach. Jasne, naturalne barwy płótna nadadzą natomiast pomieszczeniu lekkości i przestrzeni, a oryginalna faktura tkaniny ciekawie urozmaici wnętrze.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)