Nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe

fot. Nawadnianie kropelkowe

Codzienne podlewanie ogrodu, dla wielu miłośników przydomowej zieleni jest niczym innym jak uciążliwym obowiązkiem. W okresie letnim, nawet codziennie, trzeba dostarczyć roślinom odpowiednią ilość wody, a podlewanie przy użyciu węża ogrodowego zajmuje sporo czasu. Znacznym ułatwieniem dla niejednego ogrodnika może być montaż automatycznego systemu nawadniającego.

Przeczytaj również: Krokusy i zimowity jesienne

Nawadnianie ogrodów przy użyciu automatycznego systemu nie tylko znacznie ograniczy czas potrzebny na pielęgnację ogrodu, ale także pozwoli racjonalnie wykorzystać wodę, ponieważ jest ona bezpośrednio doprowadzana do rośliny w odpowiedniej ilości. Dodatkowo zaprogramowanie systemu na noc, pozwala ją zaoszczędzić, ponieważ nie paruje w takim stopniu jak za dnia. Nocą nie ma także problemu z ciśnieniem wody, co często ma miejsce wieczorem, gdy obciążenie sieci wodociągowej jest znaczne. Dodatkowo można zainwestować w system wzbogacony o urządzenia sterujące i czujniki wilgotności i deszczu.
W zależności od wielkości terenu i jego ukształtowania automatyczne systemy nawadniania mogą być wyposażone w zraszacze lub linie kroplujące. Odpowiednie dobranie elementów systemu pozwoli równomiernie doprowadzić wodę do wszystkich roślin znajdujących się w przydomowym ogrodzie. Każda instalacja składa się z instalacji rurowej, odbiorników wody i elementów sterujących.

podlewanie

fot. podlewanie

Odbiornikami wody mogą być zraszacze, idealnie nadające się do nawadniania trawników oraz linie kroplujące. Te drugie świetnie poradzą sobie z nawadnianiem przede wszystkim żywopłotów, młodych drzewek i rabat. Linie kroplujące mogą być instalowane zarówno pod ziemia jak i na ziemi. Składają się z rur i mikrorur doprowadzających wodę oraz z kroplowników, z których powoli wycieka woda wprost pod roślinę lub do korzeni. System podziemny jest oszczędnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o zużycie wody, a także zapewnia równomierne jej dostarczenie do korzeni roślin. Z kolei naziemne linie kroplujące układa się wokół roślin. Wtedy woda dostarczana jest roślinom na poziomie korzeni, dzięki czemu możemy uniknąć niebezpiecznego poparzenia roślin podczas podlewania nawet w upalne dni.

nawadnianie ogrodu

fot. nawadnianie ogrodu

Takie nawadnianie kropelkowe działa przy ciśnieniu wody 0,5-3,5 bara, zatem przeważnie trzeba zamontować reduktor ciśnienia. Podlewają one pas szerokości ok.60 cm.

Do nawadniania dużych fragmentów terenu można użyć linii kroplujących wyposażonych w kroplowniki z kompensacją ciśnienia. Z kolei na niewielkich powierzchniach można ułożyć minilinię kroplującą. Składa się ona z cienkich i giętkich przewodów i wkłuwanych w nie w dowolnym miejscu pojedynczych emiterów strumienia wody.

nawadnianie

fot. nawadnianie

Podlewanie kropelkowe doskonale spełni swoje zadanie w przypadku gdy naszym ogrodzie znajdują się delikatne rośliny, mogące ulec uszkodzeniu przy zastosowaniu zraszaczy wynurzalnych. Jest to także idealne rozwiązanie nawadniania skalniaków, niskich rabat, ogrodów warzywnych, a także roślin w pojemnikach.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)