Nawierzchnie ażurowe w ogrodzie

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Aby czas spędzony w ogrodzie był przyjemny, bardzo ważna jest jego odpowiednia aranżacja. Powinna ona uwzględniać aspekty estetyczne, funkcjonalne i praktyczne. Wybierając nawierzchnię ogrodową należy zwrócić uwagę na materiał z którego została wykonana. Ażurowe kostki umożliwiają wnikanie wody w głąb gleby, co zapewnia roślinom lepsze warunki rozwoju.

Alejki czy ścieżki ogrodowe powinny być wytrzymałe i przyjazne roślinom. Takie cechy posiadają przepuszczalne, ażurowe kostki brukowe, dostępne w wielu kolorach, fakturach i rozmiarach.

Na uwagę zasługuje niebanalna forma kostki Iberia z linii Decco Colormix, która zdecydowanie wyróżnia się od standardowych wyrobów. Dzięki niej architekci projektujący ogrody mogą tworzyć różnorodne kompozycje.

Zobacz również: Kolorowe płyty chodnikowe
kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Nawierzchnie wykonane z kostki Iberia sprawdzają się w ogrodzie urządzonym zarówno w stylu romantycznym, jak i orientalnym, a ażurowa budowa umożliwia swobodny porost traw przyczyniając się w naturalny sposób do odprowadzania wody do gruntu. Iberia charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Z tego względu można ją układać na ścieżkach, podjazdach i tarasach. Powierzchnia biologicznie czynna z udziałem kostki Iberia dochodzi do 36% – wyjaśnia Piotr Kułagowski z firmy Libet.

Ogród to doskonałe miejsce odpoczynku oraz spotkań z rodziną i znajomymi. W miejscu, które wymaga odpowiedniej oprawy idealnie sprawdzi się kostka Farmerska z rodziny kostek Libet Decco Colormix. To produkt szczególnie polecany na nawierzchnię, w miejscach, gdzie woda deszczowa powinna szybko wsiąkać w ziemię.

Przeczytaj również: Ogrody na dachach

Jest to możliwe dzięki użyciu charakterystycznych dla kostki Farmerska odstępników. Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami wypełnione mchem lub trawą sprawią, że nawierzchnia nabierze oryginalnego charakteru. Kostka Farmerka charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dlatego idealnie sprawdza się na parkingach czy podjazdach. Powierzchnia biologicznie czynna dochodzi do 23% – mówi Piotr Kułagowski.

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Ścieżki to nie tylko estetyczne wizytówki ogrodów. Wydzielają one granicę poszczególnych stref, wyznaczają ciągi komunikacyjne, a także akcentują aranżację roślin ogrodowych. W tej roli świetnie spisują się geometryczne w formie płyty Stream Line. Ich nowoczesna linia idealnie pasuje do aranżacji nowoczesnych ogrodów, a ażurowa budowa płyty umożliwia swobodny odpływ wody do ziemi.

Stream Line jest bardzo wytrzymały. Sprawdzi się jako materiał na nawierzchnię podjazdów czy ścieżek. Potencjalna powierzchnia biologicznie czynna, w przestrzeniach pomiędzy elementami kostki wynosi ok. 31% – dodaje Piotr Kułagowski. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)