Nieodparty urok wielkich miast

wykańczanie wnętrz

fot. wykańczanie wnętrz

Otwarte przestrzenie, umiłowanie prostoty oraz wyraziste, lecz nieliczne dodatki inspirowane klimatem wielkich metropolii – to nie jedyne wyróżniki stylu miejskiego we wnętrzach. Choć ma on wiele odmian, to jednak pewne cechy pozostają niezmienne. Marka Dekoral Fashion podpowiada, jak urządzić mieszkanie inspirowane klimatem wielkiego miasta.

Miejski styl we wnętrzach pozornie trudno zdefiniować. Jest on bowiem bardzo pojemny i eklektyczny, a czasem niemal sprzeczny. Mimo tego z łatwością można znaleźć niemało cech, które wyróżniają mieszkania inspirowane klimatem wielkich miast: – Wnętrza w stylu miejskim przyciągają uwagę przede wszystkim otwartymi przestrzeniami oraz funkcjonalnością. Stanowią swoiste antidotum na wielkomiejski zgiełk i pośpiech. Dlatego brak w nich zbędnych dodatków ani nieprzemyślanych rozwiązań. Kluczową rolę odgrywa natomiast kolorystyka – opierająca się na łączeniu stonowanych barw z mocnymi akcentami – oraz nieliczne, lecz wyraziste dodatki, ozdobione motywami przywodzącymi na myśl takie metropolie, jak Nowy Jork, Londyn lub Paryż. Nie bez znaczenia jest też wykorzystywanie w roli dekoracyjnej elementów pozornie mało ozdobnych takich, jak surowa cegła na ścianie, belki lub instalacje, co czasem zbliża styl miejski do estetyki loftów – wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral Fashion.

Miejska kolorystyka

wykańczanie wnętrz

fot. wykańczanie wnętrz

Wnętrza utrzymane w stylu miejskim to przede wszystkim jasna kolorystyka, czyli biel, kremy i jasne szarości. Barwy te mają charakter neutralny, dzięki czemu idealnie wpisują się w koncepcję mieszkania stanowiącego antidotum na miejski pośpiech. Co ważne, aby przełamać wrażenie nudy lub monotonii, przełamuje się je modnym i intensywnym akcentem kolorystycznym. W zależności od naszych upodobań możemy przykładowo pomalować ściany na biało, a następnie ozdobić je poziomym pasem w kolorze wyrazistego burgunda. Innym rozwiązaniem jest malowanie mocnymi barwami elementów konstrukcyjnych takich, jak belki lub kolumny. Doskonały wybór odcieni do miejskich wnętrz znajdziemy w kolekcjach Loft oraz Modern farb Colour & Style marki Dekoral Fashion. Dzięki zastosowaniu tej hypoalergicznej emulsji lateksowej do ścian i sufitów będziemy cieszyć się nie tylko pięknem, ale też wysoką trwałością barw.

Prosta i funkcjonalizm

wykańczanie wnętrz

fot. wykańczanie wnętrz

Mieszkania urządzone w miejskiej estetyce są bardzo proste, eleganckie i funkcjonalne. Rozsądne gospodarowanie przestrzenią to klucz do zrozumienia stylu. Stąd elementy wyposażenie nie są pozostawiane przypadkowi. Meble powinny być utrzymane w prostej, nowoczesnej stylistyce – jasne barwy zazwyczaj połączone są gładkimi frontami bez zbędnych ozdób, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Jednocześnie bardzo popularne jest wykorzystywanie mebli modułowych, które pozwalają na łatwe i szybkie dostosowanie ich do potrzeb mieszkańców domu. Podobne w cenie jest wielofunkcyjność – dotyczy to zarówno mebli, jak i przestrzeni. Połączenie salonu z kuchennym aneksem lub wydzielanie w pokoju dziennym specjalnych stref np. do pracy lub relaksu to rozwiązanie, dzięki któremu można efektywnie gospodarować przestrzenią.

Interesującym zabiegiem jest z pewnością łączenie odległych sobie materiałów. Możemy np. prosty i drewniany stół zestawić np. z designerskimi krzesłami utrzymanymi w intensywnych barwach. Innym pomysłem może okazać się sięgnięcie po rozwiązania, takie jak np. pozostawianie widocznych elementów konstrukcyjnych lub gołych cegieł na wybranym fragmencie ściany – albo stosowanie surowych materiałów, takich jak m.in. meble wykonane z płyt MDF.

Kluczowe dodatki

wykańczanie wnętrz

fot. wykańczanie wnętrz

Elementem, który sprawia, że miejskie rozwiązania nabierają charakteru, są niewątpliwie odpowiednie dodatki. Nie może ich być zbyt wiele – wystarczy kilka niebanalnych przedmiotów, aby nadać pomieszczeniu wyrazistości. Na ścianach możemy rozwiesić np. plakaty ze starych, hollywoodzkich filmów lub duże zdjęcia z widokiem na Londyn lub Nowy Jork. Warto też pomyśleć o pojemnikach lub kufrach do przechowywania stylizowanych na portowe skrzynie. Nie zapominajmy też designerskich lampach albo zegarach imitujących te znane z gmachów dworcowych. Oczywiście mile widziane są też różnorodne drobiazgi (ramki, pudełka, dekoracje itp.) ozdobione motywami miast takich, jak Paryż lub Rzym. Będą one nam przywodzić na myśl niezapomniane chwile spędzone w światowych metropoliach.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)