Nietypowe dekoracje ścian

Jeszcze do niedawna, decydując się na odświeżenie wyglądu wewnętrznych ścian naszego domu lub mieszkania mogliśmy zdecydować się na farbę lub tapetę. Było to dość trudno do zniesienia, szczególnie dla osób pragnących w jakiś sposób wyróżnić swoje wnętrze. Obecnie, dzięki dostępności różnego rodzaju nietypowych dekoracji, możemy szybko i łatwo uzyskać wygląd ścian niemalże nie do powtórzenia.

okładzina ścienna

fot. okładzina ścienna

Wbrew pozorom, dekorowanie ścian nie jest jedynie domeną miłośników nowoczesności. Jak się bowiem okazuje, już wiele wieków temu w ten sposób swoje pomieszczenia próbowali odmieniać Grecy czy Rzymianie. Tradycje w tym zakresie są bez wątpienia bogate.

O ile dawniej o wyglądzie wnętrz decydowała przede wszystkim dostępność konkretnych materiałów, tak obecnie jedyne, co nas ogranicza to gust oraz pomysłowość. Aby jednak świadomie zadecydować, które z rozwiązań będzie w naszym przypadku najlepsze, warto zapoznać się z wszystkimi, oferowanymi na rynku możliwościami.

Dekoracje płaskie
Pierwszym sposobem na stworzenie oryginalnej powierzchni jest tzw. „przecierka”, czyli laserunek – naniesienie warstwy, najczęściej półprzezroczystej farby, zmieniającej barwę ściany, na którą jest nakładana – mówi Paweł Kwaśniewski z Galerii Wnętrz Iguane.

W zależności od tego, jak dużo farby laserunkowej użyjemy, malowana płaszczyzna może być jaśniejsza lub ciemniejsza. Efekt przenikania się dwóch zastosowanych przez nas kolorów możemy później dodatkowo wzbogacić np. przy użyciu gąbki – tworząc różnorodne, pasujące do naszego stylu wzory.

Światło, a efekt dekoracyjny
Dość dużym zainteresowaniem osób dekorujących wnętrza cieszą się także stiuki weneckie imitujące kamień lub marmur.
W tym przypadku tynk wapienny nakładamy na płasko, szpachlujemy do uzyskania całkowitej gładkości, a następnie, przy użyciu specjalnej packi, nabłyszczamy go w wysokiej temperaturze. Uzyskana w ten sposób powierzchnia tworzy wrażenie mieszania się odcieni barw, co może efektownie ozdobić naszą przestrzeń – dodaje Paweł Kwaśniewski.

Kolejną grupę stanowią produkty, których piękno przede wszystkim podkreśla odbicie światła. Wśród nich znajdują się m.in. farby metaliczne z dodatkiem piasku matowego, które sprawiają, że wygląd ściany zmienia się w zależności od kąta, z jakiego na nią spoglądamy.

Dawniej, by liczyć na podobny rezultat, konieczne było zastosowanie dwóch warstw – najpierw metalicznej, a następnie matowej. Na całe szczęście producenci farb postanowili stworzyć produkt, który procedurę uzyskania oczekiwanego przez nas efektu znacznie uprości – wyjaśnia przedstawiciel Galerii Wnętrz Iguane.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)