Nietypowe kształty okien

Okienne kształty

fot. Okienne kształty

Wbrew powszechnemu przyzwyczajeniu okno wcale nie musi być zwykłym prostokątem albo kwadratem. Współczesna technologia pozwala nadać mu niemal każdy dowolny kształt. Może warto zatem trochę poeksperymentować?

Przeczytaj również: Faktura wielce pożądana

Szczypta Gaudiego?
Romby, łuki, koła, trójkąty, elipsy, trapezy, wieloboki – to tylko niektóre z możliwości, którymi dysponujemy. W przypadku nowych domów, projekty bardzo często uwzględniają właśnie tego typu niekonwencjonalne rozwiązania stylistyczne. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sam sposób ozdobić nasz stary dom – oczywiście decyzję najlepiej podejmować po konsultacji z architektem.
Jeśli brakuje nam pomysłów, może warto poszperać również w Internecie i zaczerpnąć je chociażby z biomorficznej architektury Gaudiego, albo równie atrakcyjnego stylu realizacji budowlanych Hundertwassera.
Musimy jednak pamiętać, że wykonanie okien o efektownych, niestandardowych kształtach wymaga znacznie większego nakładu pracy, często ręcznej, dlatego muszą być one droższe od typowych produktów – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo – Ale w zamian otrzymujemy okno niepowtarzalne, będące bardzo często dekoracją samą w sobie, które nie będzie potrzebować dodatkowych elementów ozdobnych.

Geometryczne inspiracje

okno

fot. okno

Okrągłe okno w przedpokoju czy holu może nie tylko odmienić oblicze domu z zewnątrz, ale jednocześnie stać się punktem odniesienia do nowej aranżacji całego pomieszczenia. W duże koło możemy także wpisać np. zwykłe prostokątne drzwi balkonowe. Trójkąty umieszczone na szczycie budynku znakomicie komponują się ze spadzistym dachem. Małe elipsy, czy łezki to z kolei dobry sposób na doświetlenie łazienki, czy też przedpokoju. Okna w kształcie trapezu czy trójkąta są natomiast montowane na poddaszach w formie tzw. lukarny.
– Powinniśmy mieć jednak świadomość tego, że wszelkiego rodzaju skosy na poddaszu, czy głęboka, kilkudziesięciocentymetrowa zabudowa może przeszkadzać w pełnym otwieraniu takiego okna – zaznacza Głuszcz – Dlatego wcześniej należy dokładnie przeanalizować kierunek otwierania i zmienić chociażby miejsce mocowania zawiasów – tak, aby łuk zataczał np. niższy narożnik okna. W niektórych wypadkach jedynym sposobem na to, aby nie uszkodzić ściany będzie opcja uchylania okna.

Drobna, duża zmian
Nawet jeśli jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami tradycyjnych prostokątów, to i tak mamy jeszcze jedną możliwość eksperymentowania z kształtami. Atrakcyjność wizualna okien jest bowiem uzależniona w ogromnej mierze także od kształtu samego profilu – Często niewielka wydawać by się mogło zmiana może przynieść zaskakujące rezultaty – zapewnia Artur Głuszcz – Takim przykładem są okna wykonane na bazie profilu zaokrąglonego, a nie płaskiego, np. dostępne w naszej ofercie okna TYTANOWEtermo. Wprowadzenie takiego właśnie rozwiązania stylistycznego sprawia, że okna zyskują nie tylko łagodniejszy, bardziej opływowy kształt i delikatną linię, ale także prezentują się znacznie bardziej stylowo. I to nawet, jeśli nie są kołem, trójkątem czy trapezem.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)