Noliny

trawa

fot. trawa

Nolina drobnoowocowa (Nolina microcarpa)- należy podobnie jak Juki do rodziny Agavaceae. Ta pochodząca z Ameryki, wieloletnia bylina doskonale przystosowuje się do naszych warunków klimatycznych. Znosi mrozy nawet do –15°C.Posiada podziemne kłącze, z którego wyrastają rozety liści. Kwiatostany dorastające do 2 metrów wysokości tworzą kremowo białe kwiaty. Roślina szybko się regeneruje więc idealnie nadaje się do naszych ogrodów.

Przeczytaj również: Ochojniki

Nolina bigelovii – jej ojczyzną jest Kalifornia. Jest to jedna z największych nolin porastających pustynie Ameryki Północnej. Kwiatostany wyrastające na 1,5m wysokości oraz rozpiętość liści na 2m robi wrażenie. Wytrzymała na susze i mrozy do –15°C powinna znaleźć miejsce w każdym ogrodzie.

Uprawa:
Jasnobrązowe nasiona tej noliny można wysiewać przez cały rok. Najpierw należy je przygotować mocząc w ciepłej wodzie (15-18°C) przez 24 godziny. Wysiewamy je do przygotowanej ziemi punktowo na głębokość jednego cm i przykrywamy warstwa piasku lub perlitu. Tak wysiane nasiona umieszczamy w temp. 25°C w jasnym i suchym miejscu. Siewki noliny po wyrośnięciu najlepiej przepikować po 2-3 tygodniach do małych doniczek i utrzymywać w temp 25°C.

Pielęgnacja: Noliny nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wysadzając je do ogrodu należy pamiętać o drenażu to zabezpieczy kłącze przed mrozem. Podlewamy, ale nie obficie. Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra i dobrze przepuszczalna. Idealnym miejscem dla nich będzie suche i najcieplejsze stanowisko w naszym ogrodzie.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)