Nowelizacja prawa budowlanego – będzie łatwiej, ale i… trudniej

budowa domu

fot. budowa domu

Przygotowywana zmiana w nowelizacji prawa budowlanego ma za zadanie ułatwić i przyśpieszyć realizację formalności związanych z budową domu. Zmiany zapowiadają znaczne uproszczenie procedury, ale inwestorzy będą musieli w większym stopniu zadbać o to, by parametry powstającego budynku odpowiadały założeniom projektu. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zatrudnienie nadzoru inwestorskiego i poszerzenie wiedzy o materiałach budowlanych.

Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej zapowiada wprowadzenie zmian w prawie budowlanym już w II połowie 2013 roku. Projekt nowelizacji przewiduje uproszczenie dokumentacji projektowej dla domów jednorodzinnych.

Branża wypatruje zmian
Zgodnie z zapowiadaną nowelizacją w Prawie budowlanym, na budowę domu jednorodzinnego nie będzie już potrzebne pozwolenie. Zamiast tego, budowę trzeba będzie zgłosić. Jeżeli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia urząd nie wyrazi sprzeciwu, wówczas inwestor będzie mógł‚ zacząć prace budowlane. Przedstawiciele branży widzą w zamianie przepisów szansę na poprawienie koniunktury w budownictwie.

To bardzo dobra wiadomość dla branży, ponieważ szybsze uzyskanie pozwolenia na budowę powinno zwiększyć liczbę nowo powstających budynków jednorodzinnych. Uproszczone przepisy będą znacznym ułatwieniem dla indywidualnych inwestorów, jednak niosą ze sobą także pewne zagrożenia. Proponowane zmiany mogą doprowadzić do marginalizacji roli nadzoru budowlanego i dalszego pogłębiania i tak już dużych różnic między projektem wyjściowym, a wykonaniem inwestycji – mówi Dariusz Adamski, dyrektor Knauf Insulation w Polsce.

Różnice, które pojawiają się po zakończeniu inwestycji występują bardzo często. Okazuje się bowiem, że nie zawsze to, co było zaplanowane w projekcie, da się zrealizować w rzeczywistości.

Kooperacja pod klucz
Budując dom jednorodzinny, inwestor indywidualny musi zdawać sobie sprawę z tego, że rolą architekta jest przedstawienie poszczególnych rozwiązań, oraz rekomendacja materiałów budowlanych. Jednak ostatecznie to wykonawca w porozumieniu z inwestorem dokonują ostatecznych wyborów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wykonawca jest zobowiązany do wykonywania robót zgodnie z projektem, a proponowane zmiany musi uzgodnić z projektantem – twierdzi Tomasz Lichota z pracowni architektonicznej Void Archietekci. Niestety, często się zdarza, że architekt, oddając projekt inwestorowi, nie ma już realnego wpływu na jego wykonanie. W sytuacji kiedy obawiamy się zbyt dużych różnic między projektem a wykonaniem, powinniśmy zdecydować się na zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego. Wybierając takie rozwiązanie, możemy mieć większą pewność, że ta różnica będzie zminimalizowana – dodaje architekt.

Materiały pod projekt
Coraz więcej firm produkujących materiały budowlane organizuje szkolenia dla wykonawców. Tony Robson – dyrektor generalny Knauf Insulation, twierdzi, że rozbieżność między założeniami projektu a tym, jak budynek w rzeczywistości się zachowuje po wybudowaniu, jest niedopuszczalna. Należy zrozumieć problem, tak aby wprowadzać najlepsze rozwiązania, które pomogą go zniwelować.

Knauf Insulation razem z firmą Knauf organizuje warsztaty dla wykonawców pod szyldem AKADEMII KNAUFA, podczas których wykonawcy się uczą, jak prawidłowo dobierać i stosować materiały, tak by inwestycja budowlana spełniała zakładane parametry techniczne.

Triumwirat buduje
Budowa domu to bardzo duże i kosztowne przedsięwzięcie. Ostatecznie powodzenie zależy od świadomości inwestora, doświadczenia wykonawcy i architekta. Aby budynek został wybudowany zgodnie z założeniami projektu i dobrze służył inwestorowi konieczna jest ścisła współpraca między inwestorem, architektem oraz wykonawcą. Tylko takie trójporozumienie gwarantuje pełnię wiedzy i umiejętności, która zapewni sukces przedsięwzięcia.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)