Nowoczesne kolory elewacji domów

malowanie

fot. malowanie

Kolory elewacji domu powinny współgrać i komponować się nie tylko z otaczającym budynek krajobrazem, ale także z charakterystycznymi elementami, jak kolor dachówki czy stolarki okiennej i drzwiowej.

Kolor elewacji stanowi znaczącą część projektowania architektonicznego. Barwa powinna być zgodna z aktualnymi trendami, a także nierzadko z planem zagospodarowania przestrzennego. Decyzję o kolorze elewacji powinno podejmować się już na etapie projektowania budynku.

Modne elewacje domów

malowanie

fot. malowanie

Farby elewacyjne występują w pełnej gamie kolorystycznej. Odpowiednio dobrane kolory elewacji pozwolą wyeksponować walory fasady lub ukryć jej mankamenty.

Jasne barwy powiększą optycznie budynek sprawiając, że dom będzie wydawał się większy. Dodatkowo budynek w jasnych kolorach będzie prezentował się wesoło, radośnie, a także będzie łatwo zauważalny na tle otoczenia. Niegasnącą popularnością cieszy się biel. Nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych bardzo często powstają poprzez zestawienie bieli z ciemniejszym kolorem. Dodatkowo zastosowanie na cokołach kamienia lub drewna podkreśli charakterystyczne elementy budynku.

Najmodniejsze elewacje domów, to także ciesząca się niesłabnącą popularnością, wykorzystywana w różnych odcieniach żółta barwa. Jej zaletą jest wizualna odporność na zabrudzenia. Kolor ten bardzo często wykorzystywany jest do wykańczania niewielkich domów parterowych. W ten sposób budynek optycznie wydaje się większy niż w rzeczywistości.

Nowoczesna elewacja z wykorzystaniem desek EVERO z Okoume

fot. Nowoczesna elewacja z wykorzystaniem desek EVERO z Okoume

Ciemne elewacje należy stosować w wyczuciem i umiarem. Im prostsza jest bryła budynku, tym odważniej można używać ciemnych barw. Duża ilość dekoracji w połączeniu z ciemnymi kolorami może sprawić wrażenie chaosu czy nawet kiczu. Ciemny kolor ścian może także utrudnić utrzymanie latem komfortowej temperatury. Ciemne ściany absorbują dużą ilość promieni słonecznych, przez co w lecie nadmiernie się nagrzewają, a zimą wychładzają.

Przed podjęciem decyzji, jaki kolor będzie zdobił elewację, warto wziąć pod uwagę formę budynku. Proste, nowoczesne elewacje będą dobrze prezentować się zarówno w jasnych, jak i ciemnych barwach. Dokonując wyboru, warto pamiętać o zasadzie, że im więcej architektonicznych drobiazgów i dekoracji fasady, tym barwa powinna być bardziej stonowana i jednolita. Jednak umiejętne zastosowanie ciemnej barwy może również dać niesamowite efekty estetyczne. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)