Obróbka komina

dach

fot. dach

Obróbka komina to istotny element prac wykończeniowych dachu. Bardzo często, w trakcie uszczelniania miejsc przejścia komina przez dach, popełniane są różnego rodzaju błędy powodujące przeciekanie wody deszczowej. Jak zrobić opierzenie komina, aby nasz dach był całkowicie szczelny?

Niemal w każdym domu jest komin, który odprowadza spaliny z kotła lub kominka. Przechodzi on przez połać dachu, przerywając tym samym wszystkie jego warstwy. Takie miejsce w pierwszej kolejności narażone jest na przecieki w czasie opadów deszczu. Aby temu zapobiec, wykończenie komina powinno być szczelne. W innym przypadku może dojść do zawilgocenia termoizolacji czy konstrukcji dachowej.

blacha

fot. blacha

Najpopularniejszym i najtrwalszym zabezpieczeniem takiego miejsca jest obróbka komina blachą powlekaną, aluminiową, ołowianą lub cynkową. Warto zaznaczyć, że obróbka komina blachą jest czynnością bardziej wymagającą, która powinna być wykonywana przez dekarza.

Podczas wykonywania uszczelnienia bardzo ważne jest właściwe wygięcie i docięcie blachy a także prawidłowe przymocowanie do komina górnej części blachy. W tym celu najczęściej nacina się ściany komina pod odpowiednim kątem na głębokość około 2 cm. Następnie umieszcza się w powstałej szczelinie zgiętą krawędź blachy. Styk komina i blachy uszczelniany jest silikonem dekarskim, który jest odporny na wysokie temperatury. Podczas obróbki komina istotny jest jego tył. Ważne, by za kominem pozostawić odpowiedni spadek, aby nie gromadziła się tam woda opadowa.

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest obróbka komina przy pomocy specjalistycznej taśmy. Taki sposób nie tylko znacznie skraca czas wykonania opierzenia, ponadto nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi a równocześnie zapewnia wysoką jakość i trwałość obróbki.

Przeczytaj również: Antypody prezentowych upodobań
blacha

fot. blacha

Taśma jest wykonana z gładkiej, plisowanej lub profilowanej w trójwymiarowy wzór blachy aluminiowej lub ołowianej. Może także być wykonana z poliizobutylenu z wkładką z rozciągliwej siatki aluminiowej. Takie taśmy można bez problemu plastycznie formować a dzięki temu dokładnie dopasować do pokrycia dachowego, jak np. blachodachówka czy dachówka ceramiczna.

Na zewnętrznych krawędziach znajdują się pasma kleju butylowego, dzięki którym połączenia są bardzo szczelne. Po zamontowaniu taśm wokół komina, dodatkowo osłania się ją blachą chroniącą przed przeciekaniem. Warto wiedzieć, że taśmę można montować, gdy temperatura w ciągu doby nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. W innym wypadku klej nie zwiąże się wystarczająco. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)