Ocieplamy dom – wełna mineralna

ocieplanie

fot. ocieplanie

Wełna mineralna jest jednym z najbardziej znanych materiałów izolacyjnych. Jest stosowana nie tylko jako materiał ocieplający, ale coraz częściej wykorzystywana jest do wyciszenia pomieszczeń lub zabezpieczenia konstrukcji przed ogniem.

Są dwa rodzaje wełny mineralnej. Wełna skalna wytwarzana jest podczas procesu stapiania skał bazaltowych. Następnie uzyskane włókna poddawane są procesowi sklejania i prasowania. Drugim typem jest wełna szklana wytwarzana z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, które są wytapiane w temperaturze 1000ºC. Stopione szkło razem z dodatkami mineralnymi poddawane jest rozwłóknieniu. Powstają włókna szklane, do których dodawane są lepiszcza. Dzięki temu, że włókna są długie, materiał ten jest bardziej elastyczny i łatwiej dopasowuje się do izolowanego miejsca.

Zaletą wełny mineralnej jest to, że stanowi dobrą izolację akustyczną. Płyty z wełny o mniejszej gęstości doskonale pochłaniają dźwięki, które rozchodzą się w powietrzu. Natomiast te twardsze bardzo dobrze tłumią hałas, który powstaje w wyniku uderzenia.
Wszystkie produkty wykonane z wełny mineralnej nie są palne. Są one także materiałem odpornym na bezpośrednie płomienie i bardzo wysokie temperatury (ponad 1000ºC).
Dodatkowo, charakteryzuje się wysokim stopniem paroprzepuszczalności. Aby para przenikająca przez włókna nie wsiąkała, musi mieć możliwość wydostania się na zewnątrz. Dzięki temu nie gromadzi się ona wewnątrz a izolacja termiczna wełny mineralnej nie ulega obniżeniu. Niektóre wyroby są hydrofobizowane – czyli nasączone środkami, które chronią przed zawilgoceniem.

Z wełny mineralnej i skalnej produkuje się materiały o różnych kształtach. Najczęściej spotykane są:
– płyty z wełny mineralnej – które pod względem twardości, można podzielić na:

– miękkie – o gęstości 60 kg/m³;
– półtwarde – o gęstości od 80 kg/m³ do 120 kg/m³;
– twarde – o gęstości 150 kg/m³ do 180 kg/m³.

Miękkie odmiany płyt są lekkie, ale też nie należy ich stosować w miejscach, które będą poddane obciążeniu. Stosowane są zazwyczaj jako materiał wypełniający w połaciach dachowych, ścianach szkieletowych i działowych, jak również sufitach podwieszanych.
Płyty o dużych gęstościach mogą przenosić obciążenia, dlatego stosowane są do ocieplenia ścian zewnętrznych, izolacji stropów i stropodachów oraz podłóg na gruncie.
Włókna płyt z wełny mineralnej są sprasowane i zlepione lepiszczem. Bardzo często spotykane są płyty izolowane olejem mineralnym, który chroni przed zawilgoceniem.
– maty z wełny mineralnej – występują one przede wszystkich w postaci rulonów. Są bardzo elastyczne i dlatego dokładnie wypełniają izolowaną przestrzeń.
Zazwyczaj są oferowane w postaci prostokątnych arkuszy jednostronnie pokrytych welonem szklanym, folią aluminiową lub siatką drucianą. Dołączenie takiej warstwy zwiększa sztywność i wytrzymałość wełny.
Stosowane są do izolacji podłóg poddaszy nieużytkowych czy dachów krokwiowych.
– filce z wełny mineralnej – wytwarzane są na lepiszczu organicznym. Występują one w arkuszach o długości od 2000 do 5000 mm, szerokości 500 lub 1000 mm oraz w kilku grubościach. Włókna bardzo często są hydrofobizowane. Stosowane są zazwyczaj do izolacji podłóg.
– granulaty z wełny mineralnej – czyli inaczej luźne strzępki wełny, stosowane są do izolowania miejsc trudno dostępnych, zazwyczaj w dachach płaskich oraz skośnych, szczelin ścian warstwowych. Są one impregnowane olejem mineralnym. Ten rodzaj materiału rozprowadzany jest za pomocą specjalnych maszyn, które dokładnie rozprowadzają granulat.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)