Ocieplanie styropianem piwnicy

fundamenty

fot. fundamenty

Przez źle zaizolowane przyziemie lub piwnicę ucieka ok. 10% ciepła. Piwnice to pomieszczenia pomocnicze w domu, które zwykle pozostają nieogrzewane. Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić średnio od 1 do 1,25 W/(m2K).
Aby uzyskać wymagany parametr należy ocieplić ściany piwnicy styropianem, którego minimalna grubość to 3-4 cm.

Ocieplanie fundamentów wykonuje się zazwyczaj w parze z ocieplaniem piwnicy. Izolacja termiczna ze styropianu jest lekka, trwała i popularna.

ocieplanie

fot. ocieplanie

Ocieplenie styropianem piwnicy od zewnątrz – izolacja obwodowa
Do izolacji ścian fundamentowych i piwnicznych od zewnątrz wykorzystuje się styropian PSN, EPS lub wykonuje się montaż izolacji z polistyrenu. Odkopywanie ścian fundamentowych musi odbywać się pod nadzorem budowlanym. Zaletą tych materiałów izolacyjnych jest wodoodporność. Mogą stykać się bezpośrednio z gruntem.

Płyty styropianowe przykleja się podczas bezdeszczowej pogody do suchych i wyczyszczonych powierzchni, przy pomocy lepiku do warstwy przeciwwodnej. Temperatura na zewnątrz powinna wynosić co najmniej 5 stopni C.

Ocieplanie ścian zewnętrznych
Płyty styropianowe przykleja się na placki, na styk, metoda mijankową. Powierzchnię płyt należy całkowicie wyrównać. Szczeliny nie mogą być większe niż 2 mm. Jeśli powstały większe odstępy, należy uzupełnić je paskami styropianu. Od zewnątrz zaleca się przyklejenie siatki z włókna szklanego zaprawą klejową.
Jeśli piwnica nie jest ogrzewana, to warstwa ociepleniowa powinna sięgać nawet 40 cm poniżej dolnej płaszczyzny parteru, lub 20 cm w przypadku piwnic ogrzewanych.

Ocieplanie styropianem piwnicy od wewnątrz
Jeśli piwnica ma być pomieszczeniem przeznaczonym na pobyt ludzi, warto ocieplić ja od wewnątrz. Do ocieplania piwnic od wewnątrz stosuje się styropian EPS 70 (FS 15).
następnie rozprowadza się klej do siatki na styropian i tynkuje lub wykonuje okładzinę: z płyt gipsowo-kartonowych, drewna lub innych materiałów wykończeniowych.

fundamenty

fot. fundamenty

Jeśli piwnica jest nieogrzewana i nie będzie używana jako pomieszczenia dodatkowe pod siłownię, suszarnię, pralnię, czy saunę, termoizolacja pod posadzką oddzielającą parter od piwnicy jest niezbędna.
Materiał termoizolacyjny można wówczas ułożyć na dwa sposoby: na warstwie nośnej stropu, lub od środka piwnicy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat izolacji termicznej stropów, zapraszamy do lektury artykułu: Ocieplenie stropu

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)