Ocieplenie ścian od wewnątrz – jakie materiały do ocieplania ścian wewnętrznych wybrać?

Wyciszenie domu wełną

Ocieplanie ścian od wewnątrz to niekiedy jedyna możliwość poprawy komfortu cieplnego mieszkańców budynku. Niestety jest ona o wiele mniej korzystna niż tradycyjnie stosowana w naszym klimacie izolacja zewnętrzna. Przed rozpoczęciem remontu warto więc znać potencjalne zagrożenia wiążące się zastosowaniem tej metody oraz wiedzieć jakie materiały zastosować.

Kiedy ocieplanie od wewnątrz może być konieczne?

Prawidłową metodą termoizolacji budynku jest ocieplanie od zewnątrz pozwalające na skuteczną likwidację mostków termicznych. Ocieplenie domu od wewnątrz powinno być wykonywane tylko w ostateczności. Jednak w sytuacji, gdy na przykład nasze lokum jest elementem zabudowy wielorodzinnej, o której remoncie nie możemy samodzielnie decydować lub mieszkamy w obiekcie zabytkowym objętym nadzorem konserwatorskim, bywa ono jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Jak ocieplić ścianę od wewnątrz? – Przegląd dostępnych materiałów

Planując remont, musimy odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, czym ocieplić ścianę pokoju od wewnątrz, aby uzyskać najlepszy efekt.  Jedne z najpopularniejszych rozwiązań to ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem lub wełną mineralną.

Jak ocieplić ścianę

fot. Jak ocieplić ścianę

Jak powinno przebiegać ocieplenie ścian od wewnątrz wełną?

Ocieplenie ścian wełną mineralną od wewnątrz stosuje się stosunkowo często. W tej metodzie wykorzystuje się metalowe profile, które zmontowane w gotowy ruszt ustawia się w odległości ok. 2 cm od istniejącej ściany. Następnie układa się izolację z wełny, której grubość powinna wynosić co najmniej 10 cm i dokładnie wypełniać całą konstrukcję. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu szczeliny wentylacyjnej. Na tak ocieplony ruszt montuje się folię paroizolacyjną, a następnie płyty kartonowo-gipsowe. Płyty można także montować na drewnianym ruszcie. Rozstaw profili dostosowuje się wtedy do wymiarów płyt. Na przygotowanym ruszcie układa się płyty osłonięte na styku folią lub taśmą samoprzylepną. Do nich także przykręca się płyty kartonowo-gipsowe.

Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem

Inną metoda jest ocieplanie styropianem od wewnątrz. Przylepia się go bezpośrednio do ściany, więc należy przy tym zwrócić uwagę, aby styki płyt były szczelne. Niewłaściwe ułożenie izolacji może spowodować, że na ścianach pojawi się pleśń. Użycie styropianu nie wymaga stosowania paroizolacji, ponieważ materiał ten przepuszcza parę wodną. Niedogodnością może jednak okazać się konieczność położenia na przyklejone płyty tynku cienkowarstwowego.

fot. Ocieplenie ścian od wewnątrz

Na co uważać planując  ocieplenie wewnątrz pokoju?

Ocieplanie od wewnątrz powoduje, że konstrukcja budynku znajduje się w strefie nieogrzewanej. Ściany pod wpływem niskich temperatur stają się o wiele chłodniejsze i bardziej podatne na uszkodzenie.

Należy wiedzieć, że ocieplenie ścian od wewnątrz jest możliwe wyłącznie, jeśli w mieszkaniu czy domu działa sprawna wentylacja. W innym wypadku w czasie sezonu grzewczego w pomieszczeniu bez sprawnego systemu wentylacyjnego ściany mogą być zagrożone powstawaniem niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców pleśni i grzybów.

Decydując się na ocieplanie od wewnątrz mieszkania w budynku wielorodzinnym lub bloku, trzeba też pamiętać, że tego typu prace wymagają decyzji i zgody Wspólnoty lub Spółdzielni Mieszkaniowej.

 

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)