Od wizji do rzeczywistości – Wienerberger wprowadza przyszłościowe, niemal zero energetyczne standardy

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

e4 BRICKHOUSE 2020 produkuje więcej energii niż sam zużywa. Projekt największego na świecie producenta cegieł – firmy Wienerberger to kolejny ważny krok w stronę zrównoważonego budownictwa przyszłości.

W miejscowości Zwettl, zwanej austriackim biegunem polarnym, ze względu na mrozy sięgające nawet -36.6°?C, powstał pierwszy w Europie, niemal zero energetyczny dom z cegieł ceramicznych – e4 BRICKHOUSE 2020. Nad planem i realizacją projektu czuwał Franz Schiller – ambitny inwestor, na co dzień ściśle współpracujący z Wienerberger. Budowę ukończono 16 października 2012 po prawie 12 miesiącach pracy.

e4: Rozwiązanie firmy Wienerberger dla budownictwa przyszłości.
Prace nad projektem zakładającym budowę domów, które będą bezpieczne dla zdrowia domowników energooszczędne, a jednocześnie atrakcyjne i przystępne cenowo rozpoczęły się na początku 2010 roku. Wspólnie z konsorcjum ekspertów firma Wienerberger opracowała model budynku – e4 BRICKHOUSE 2020 spełniający restrykcyjne, niemal zero energetyczne wymagania Unii Europejskiej, które będą obowiązywać od 2020 roku. "Nasza koncepcja e4 BRICKHOUSE zapewni rodzinom energooszczędny, zdrowy i osiągalny finansowo dom. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na budownictwo przyjazne dla środowiska" – mówi CEO Wienerberger, Heimo Scheuch.

Cztery najważniejsze elementy. Koncepcja holistyczna domu e4 jest oparta na czterech kluczowych elementach: solidnych, energooszczędnych ścianach zewnętrznych z pustaków ceramicznych (energia), odnawialnych źródłach energii (environment – środowisko), przystępnych kosztach budowy i eksploatacji (ekonomia) oraz wysokim komforcie życia (emotion&health – dobre samopoczucie i zdrowie).

Energia w domu e4 BRICKHOUSE 2020 – produkcja większa niż zużycie.
Pierwszy w Europie projekt e4 to dom do którego budowy wykorzystane zostały pustaki ceramiczne Wienerberger, ze zintegrowaną izolacją termiczną, które zapewniają doskonałą ochronę i wysoką akumulację cieplną. Dodatkowo, nowoczesny system ogrzewania oraz fotowoltaiczne panele sprawiają, że 100% zapotrzebowania na energię jest pozyskiwane ze źródeł odnawialnych. Właśnie dzięki takim rozwiązaniom dom produkuje więcej energii, niż potrzebują jego mieszkańcy. Efektywność energetyczna, ochrona środowiska, ekonomiczność i wyjątkowy komfort – wszystkie cechy e4 BRICKHOUSE 2020 są zgodne z wymogami dyrektywy Unii Europejskiej (2010/31/UE) dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków.

Austriacki Instytut Technologii będzie monitorować dom przez dwa lata. Energetyczny plan, kalkulacja i ewaluacja zostały przeprowadzone przez profesora Klausa Kreca z Wiedeńskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz przez Austriacki Instytut Technologii. AIT rozpoczął przewidziany na dwa lata monitoring domu by zebrać wiarygodne dane na temat zużycia i produkcji energii oraz czynników, takich jak jakość powietrza w pomieszczeniach, wilgotność, itp. Projekt e4 BRICKHOUSE 2020 jest współfinansowany przez Austriacki Fundusz Klimatu i Energii (Austrian Federal Climate Energy Found) i w ramach programu badań "Nowa Energia 2020".

***
O firmie Wienerberger:
Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o. o.
istnieje na polskim rynku od ponad 17 lat. Jako czołowy producent systemów budowlanych dostarcza innowacyjne rozwiązania pozwalające na prowadzenie inwestycji w sposób zgodny z najwyższymi światowymi standardami. Połączenie innowacyjnych technologii i kilkusetletniej tradycji czyni z Wienerberger ekologicznego lidera jakości na polskim rynku z trzema wyróżniającymi się grupami produktów: ceramiczne cegły konstrukcyjne i stropy Porotherm, cegły klinkierowe Terca oraz dachówki ceramiczne Koramic. Wienerberger Ceramika Budowlana w Polsce to 13 zakładów produkcyjnych, w tym jedna z najnowocześniejszych w Europie cegielni w Oleśnicy oraz jeden z najnowocześniejszych na kontynencie zakładów produkcji cegieł elewacyjnych. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)