Odkryj w sobie fachowca

remont

fot. remont

Każdy z nas ma w sobie żyłkę fachowca, który potrafi wykonać drobne domowe remonty, takie jak malowanie ścian czy odnowienie łazienki. Czasem jednak brakuje nam zapału i odpowiedniej motywacji do działania. Przy sprzyjających okolicznościach możemy jednak pokazać pełnię naszych możliwości i wcielić w życie popularną ideę Do It Yourself.

Przeczytaj również: Jak urządzić siłownię w domu?

Podczas gdy panie z pasją kreślą plany metamorfozy wnętrz, panowie niejednokrotnie woleliby przełożyć prace remontowe „na później". Kiedy męska ambicja zostanie jednak podrażniona, a w perspektywie czasu pojawi się groźba wezwania fachowca, nie pozostaje nic innego jak zakasać rękawy i zaprezentować drzemiące w każdym mężczyźnie możliwości.

Ściany fachowo odnowione
Ekspertami w wyborze kolorów ścian są przeważnie kobiety, jednak to mężczyznom przypada najbardziej odpowiedzialna rola – przygotowanie powierzchni pod malowanie. Od tego, czy ta faza prac będzie fachowo przeprowadzona, zależy przecież efekt końcowy remontu. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, będzie sprawdzenie stanu dotychczasowej powłoki malarskiej. Jeżeli kruszy się i odpada, konieczne będzie jej usunięcie za pomocą szpachelki. Gdy farba jest w dobrym stanie, ale ma już swoje lata i jest nieco przybrudzona, to najlepiej zacząć od jej przemycia wodą z mydłem malarskim. Do tego zabiegu możemy wykorzystać specjalny pędzel tzw. ławkowiec. Następnie tak przygotowane ściany gruntujemy preparatem gruntującym. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie do tego celu farby Śnieżka Grunt.

Zabieg ten pozwoli na wzmocnienie przyczepności podłoża i jednocześnie na zwiększenie wydajności farby nawierzchniowej. Po zagruntowaniu, możemy przystąpić do końcowego etapu prac, czyli malowania ścian. Tutaj pole do popisu można pozostawić kobiecie, która wybierze farby w najmodniejszej kolorystyce, dopasowanej do aktualnych trendów. Dla osób interesujących się nowinkami technologicznymi, ciekawą informacją może być fakt, że na rynku dostępne są także farby zawierające dodatek, który zabezpiecza powłokę przed zanieczyszczeniami oraz wielokrotnym zmywaniem.

Łazienka jak nowa
Łazienka to często użytkowane pomieszczenie, w którym zazwyczaj panuje dużo wilgotność. Ma to wpływ na występowanie w niektórych miejscach ognisk korozji biologicznej, czyli pleśni i grzybów. Szczególnie często pojawiają się one na fugach znajdujących się w brodzikach prysznicowych, wannach czy umywalkach – wszędzie tam,gdzie powierzchnie są narażone bezpośrednie działanie wody. Można z nimi walczyć na różne sposoby, jednak w przypadku starej, zniszczonej fugi, która nie wygląda estetycznie, najlepszym rozwiązaniem jest położenie nowej warstwy. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zacząć od usunięcia starego uszczelnienia, przy zastosowaniu np. plastikowej szpatułki. Gdy już pozbędziemy się silikonu, trzeba zadbać o to, by podłoże, na którym dokonamy aplikacji nowej warstwy, było suche i czyste. Jeśli planujemy wykonanie fugi na większej powierzchni, najlepiej zakupić silikon w kartuszu. Do wyciśnięcia wyrobu, z pewnością przyda się ręczy pistolet. Przy wyborze silikonów sanitarnych warto zwrócić uwagę na to, czy wykazują one odporność na pleśnie i grzyby. Silikony o takich właściwościach będą ograniczać powstawanie ognisk korozji biologicznej, co pozytywnie wpłynie na estetykę uszczelnienia i pozwoli zaoszczędzić czas poświęcony na usuwanie pleśni – tłumaczy Krzysztof Kędzior, Główny Specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń FFiL Śnieżka SA – producenta farb i chemii budowlanej. Przed zaaplikowaniem produktu, brzegi szczelin, w które nałożymy wyrób, zabezpieczamy taśmą samoprzylepną, a następnie dokonujemy aplikacji. Uszczelniacz pozostawiamy na chwilę i zanim utworzy się na nim twardy „naskórek”, przystępujemy do wygładzenia powierzchni. Dobrą metodą jest wygładzenie fugi roztworem mydła z pomocą plastikowej szpatułki lub co jest praktykowane przez wielu fachowców – po prostu palcem. Po całkowitym wyschnięciu powierzchni odrywamy taśmę i uzyskujemy białą, równomiernie nałożoną fugę.

Samodzielne przeprowadzenie nawet drobnego remontu przynosi dużo satysfakcji, pozwala na uzyskanie nowych umiejętności, a także umożliwia uniknięcia kosztów związanych z wynajęciem fachowca. Jeśli wykonaliśmy wszystkie czynności zgodnie z zasadami sztuki, to oznacza to dla nas przynajmniej dwa profity – sami możemy uznać się za fachowców, a kolejny remont czeka nas nieprędko.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)