Odnawiamy stare meble

Odnawiamy stare meble

fot. Odnawiamy stare meble

Twoje stare meble niszczeją i wyglądają mało atrakcyjnie? Zobacz jak samodzielnie je można odnowić!

Przeczytaj również: Dwukolorowy zestaw wypoczynkowy

Z biegiem lat każdy mebel się starzeje. Pojawiają się pęknięcia, ubytki, a warstwy farby lub lakieru zaczynają łuszczyć i zmieniać kolor. Zniszczone meble łatwo odnowić i jest to świetna okazja, aby wykazać się kreatywnością. Wystarczy odrobina kolorowej emulsji, która tchnie w nie nowe życie, nadając im zarazem oryginalnego charakteru. Fioletowe krzesła lub czerwony stół? Jak najbardziej – wszystko zależy od naszej fantazji!

Na początek trzeba skompletować niezbędne produkty i narzędzia. Do odnowienia drewnianych mebli potrzebna będzie przede wszystkim odpowiednia farba – np. Arcylic Enamel 12 Lat marki Bondex. Produkt dostępny jest w 17 standardowych kolorach oraz uzyskiwanych z mieszalnika ponad 1700 barwach. Emalia tworzy trwałą i elastyczną powłokę. Produkt spełnia wymagania normy EN 71-3, dzięki czemu jest polecany do dekoracyjnej ochrony mebelków i zabawek dziecięcych. Podczas renowacji przydatny może okazać się także papier ścierny o granulacji 180 i 220, szpachla do drewna oraz płaski lub wałek dedykowany do emalii.

Odnawiamy stare meble

fot. Odnawiamy stare meble

Pracę rozpocznijmy od solidnego przygotowania mebli do malowania. Jeżeli zniszczenia są niewielkie, a stare powłoki dobrze się trzymają, wystarczy delikatne przeszlifowanie drobnych usterek drewna papierem typu 220. Zabieg ten dodatków zmatowi podłoże i sprawi, że rozprowadzenie farby będzie łatwiejsze. Natomiast w przypadku dużych rys oraz spękań warto sięgnąć po papier o granulacji 180 i gruntownie przeszlifować powierzchnię, aby dokładnie usunąć warstwę starej farby lub lakieru. Jeśli zostawimy fragmenty luźnej, niezwiązanej powłoki, to nowa farba odpadnie wraz z nimi. W przypadku problemów, z pomocą może przyjść Usuwacz Uniwersalny marki Bondex, żelowy preparat do usuwana starych powłok malarskich i lakierniczych z podłoży takich jak np. drewno, metale żelazne, płytki czy glazura. Naprawmy tez duże ubytki, wypełniając je szpachlą do drewna. Na koniec całość wygładźmy papierem ściernym typu 220, a powstały pył usuńmy wilgotną szmatką. Tak przygotowaną powierzchnię powinniśmy następnie zagruntować – zwiększy to jej przyczepność i ułatwi malowanie.

Emalię kolorową przed nałożeniem trzeba dokładnie wymieszać i w razie potrzeby także rozcieńczyć, zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku dużych powierzchni, takich jak blat stołu czy front szafki, najwygodniej będzie malować wałkiem. Natomiast do malowania mniejszych elementów idealny będzie płaski pędzel. Jeśli mebel posiada dekoracyjne uchwyty lub niewielkie zdobienia, do ich wykończenia wykorzystajmy mały, okrągły pędzelek. Po zakończeniu malowania nie zapomnijmy o dokładnym wyczyszczeniu narzędzi malarskich.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)