Odpowiedni impregnat to podstawa

Tarasy

fot. Tarasy

Polacy są zwolennikami drewna w ogrodzie. W badaniu społecznym, przeprowadzonym we wrześniu na zlecenie Altax, 66% respondentów stwierdziło, że wykonałoby w swoim ogrodzie aranżację z przewagą tego surowca. Zimą, kiedy nasz ogród przykrywa warstwa białego puchu, drewniana architektura cieszy oko malowniczym, bajkowym wyglądem. Pamiętajmy jednak, że niskie temperatury i wilgoć wpływają niekorzystne na stan niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni drewnianych.

W naszym klimacie nie da się uniknąć szkodliwego wpływu czynników atmosferycznych, które dają się we znaki meblom ogrodowym, altankom czy pergolom. Można jednak odsunąć w czasie skutki, odpowiednio zabezpieczając drewno preparatem impregnującym.

Jako społeczeństwo, zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest impregnacja drewna ogrodowego. W naszym badaniu aż 58% respondentów stwierdziło, że do pomalowania drewna w ogrodzie użyłoby impregnatu ochronno-dekoracyjnego* – podsumowuje Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Przeczytaj również: Nietypowe meble
wykres

fot. wykres

Jednak nie wszystkie dostępne na rynku impregnaty ochronno-dekoracyjne mają funkcje pełnej ochrony przed biokorozją (pleśnie, grzyby, owady). Często wymagają one wcześniejszego zabezpieczenia drewna impregnatem gruntującym lub technicznym. Informacji na ten temat należy szukać na etykietach poszczególnych produktów.

Impregnaty gruntujące i techniczne
Mają one za zadanie chronić drewno w taki sposób, by nie niszczało i mogło cieszyć oczy przez długie lata. Zarówno impregnaty techniczne, jak i gruntujące zabezpieczają drewno przed biokorozją, wnikając głęboko w deskę. Impregnaty gruntujące zawsze są bezbarwne i nie zmieniają koloru drewna, natomiast impregnaty techniczne nie zawsze są występują w wersji bezbarwnej. Producenci do niektórych z nich dodają barwniki kontrolne, aby użytkownik widział, który element został zabezpieczony, a który jeszcze nie. Niektóre impregnaty techniczne np. miedziowe, trwale barwią drewno na kolor oliwkowy ze względu na swój skład chemiczny. Impregnaty gruntujące możemy stosować jako impregnaty techniczne. Z kolei impregnaty techniczne sprawdzą się jako impregnaty gruntujące tylko wtedy, gdy nie zmieniają naturalnego koloru drewna. Jeśli jednak mamy w planach malowanie drewna typową farbą kryjącą, kolor impregnatu technicznego nie będzie miał znaczenia.

Produkty dostępne na rynku, przygotowywane są na bazie wody lub benzyny. Nie różnią się one skutecznością i w równie wysokim stopniu chronią powierzchnie drewniane.

wykres

fot. wykres

Impregnaty ochronno-dekoracyjne
Jeśli chcemy zabezpieczyć architekturę ogrodową, bramy, płoty czy altanki pamiętajmy, że doskonale nada się do tego impregnat ochronno-dekoracyjny. Dzięki niemu drewno nabierze ładnego koloru i zabezpieczy przed grzybami, owadami oraz czynnikami atmosferycznymi. Tego rodzaju preparat nie wymaga doskonale oszlifowanego drewna.

wykres

fot. wykres

O czym należy pamiętać wybierając impregnat ochronno-dekoracyjny?
– Warto decydować się po produkty z biocydami zabezpieczającymi zarówno przed grzybami jak i owadami. W ten sposób nie będziemy musieli gruntować drewna przed jego zastosowanie.
– Niektóre impregnaty ochronno-dekoracyjne można stosować także na drewno nieoszlifowane. Jednak generalna zasada jest taka, że im bardziej oszlifowane drewno, tym efekt jest bardziej estetyczny.
– Nie nakładajmy zbyt grubych warstw produktu. Tworząc zbyt grubą powłokę narażamy powierzchnię na pękanie i łuszczenie się. Najlepiej trzymać się zaleceń producenta odnośnie wydajności produktu.
– Ostatecznie uzyskany kolor zależy od kilku czynników: gatunku drewna, jego gęstości, stopnia oszlifowania oraz grubości nakładanych warstw. Aby efekt końcowy był zadowalający, warto przed nałożeniem wykonać próbę w niewidocznym miejscu.
– Drewno nie może być wilgotne, ponieważ powłoka stworzona przez nałożenie preparatów ochronno-dekoracyjnych będzie nietrwała, a środek wniknie w drewno słabo albo wcale.
– Warto stosować impregnaty kolorowe, w których pigment pełni rolę filtra UV. Blaknięcie będzie dla nas sygnałem, ze należy odnowić powłokę. Jeśli zdecydowaliśmy się zabezpieczyć drewno ogrodowe preparatem bezbarwnym, szukajmy takiego produktu, który będzie miał filtr UV – informacji należy szukać na opakowaniu.

Oprócz tego warto pamiętać, że raz otwarte opakowanie impregnatu nie nadaje się do długotrwałego przechowywania preparatu. Należy przelać go do mniejszego, szczelnie zamykanego naczynia (np. słoika), aby uniknąć tzw. poduszki powietrznej, która sprawia, że z impregnatu robi się galaretka – radzi Andrzej Wójcik.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)