Odrobina luksusu w łazience, czyli wyposażamy łazienkę w telewizor i sprzęt audio

łazienka

fot. łazienka

Nowocześnie urządzona łazienka to już nie tylko piękne, modne płytki, najwyższego gatunku armatura i ceramika łazienkowa, aranżacja przestrzeni zgodna z ostatnimi trendami. Nowoczesną łazienkę możemy wyposażyć także w różnego rodzaju gadżety i nowinki technologiczne. Dzięki temu staje się ona wyjątkowym miejscem w domu, w którego zaciszu możemy posłuchać ulubionej muzyki czy obejrzeć wiadomości lub ulubiony serial podczas codziennych czynności higienicznych czy w czasie wieczornego relaksu.

Pośpiech, stres, nadmiar spraw i obowiązków – z tym codziennie boryka się niemal każdy z nas. Każda chwila jest cenna, dlatego staramy się jak najlepiej wykorzystać czas w ciągu dnia. Szczególnie cenne są minuty poranka, kiedy wiele czynności chcemy wykonać jak najszybciej, a najlepiej – jednocześnie. Sporo czasu zajmuje nam poranna toaleta, szybki prysznic, wykonanie makijażu czy golenie zarostu – tych czynności nie sposób rano pominąć. A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym i w czasie porannej toalety obejrzeć wiadomości czy wysłuchać prognozy pogody? A wieczorem – wziąć relaksującą kąpiel i pooglądać ulubiony serial, mecz piłki nożnej, czy też posłuchać ulubionej, kojącej muzyki? Taka wizja nie pozostaje już tylko w sferze marzeń, dzięki rozwojowi techniki nawet w łazience czy saunie możemy zainstalować nowoczesny telewizor czy dobry sprzęt audio.

łazienka

fot. łazienka

Telewizor w łazience to propozycja dla osób z zasobnym portfelem, które stawiają na luksusowe rozwiązania. Ale czego nie robi się dla odrobiny ekstrawagancji… Jeśli więc zdecydujemy się na zakup telewizora do łazienki lub salonu kąpielowego, powinniśmy wiedzieć, co oferuje w tym zakresie rynek. Telewizor przeznaczony do tego wnętrza musi bowiem mieć specjalne, wyjątkowe parametry, dzięki którym trudne warunki, jakie tu panują – wilgoć, zmiany temperatury – nie będą stanowiły dla niego zagrożenia.

Na rynku znajdziemy ofertę kilku firm produkujących telewizory łazienkowe. Możemy wybierać spośród ekranów o wielkości od 10 do 40 cali. Jakością nie odbiegają od standardowych modeli – dostępne są w rozdzielczości Full HD, jak i HD Ready. Najlepiej, kiedy telewizor łazienkowy ma podgrzewany ekran, dzięki temu nie zaparuje podczas naszej gorącej kąpieli w wannie. Ekrany takich telewizorów są ponadto chronione szklanym panelem, który zabezpiecza je przed wilgocią. Przydatnym gadżetem jest także lustrzany ekran, który pełni funkcję zwykłego lustra, kiedy telewizor jest wyłączony. Ze względów bezpieczeństwa telewizory te mają niskie napięcie – 12 V. I jeszcze jedna ważna kwestia – podobnie jak telewizor, również pilot zdalnego sterowania jest wodoodporny – nie musimy się obawiać obsługi mokrymi rękami czy jego uszkodzenia, kiedy wpadnie do wypełnionej wodą wanny.

łazienka

Zobacz również: Drewno zamknięte w kamieniu

fot. łazienka

Ważną kwestią jest sposób i miejsce zamontowania telewizora. W większości przypadków są one przystosowane do montażu ściennego, po prawidłowym osadzeniu ekranu w ścianie wystaje z niej na zaledwie 1 cm. Zabudowany w ścianie prezentuje się najlepiej, daje wrażenie dyskrecji i eleganckiej prostoty, najlepiej też jest wówczas zabezpieczony przed parą wodną. Oczywiście o przygotowaniu otworu w ścianie i całego okablowania należy pamiętać już na etapie projektowania łazienki lub sporządzania planu remontu. Telewizory łazienkowe można także montować na specjalnych uchwytach. Telewizor najlepiej umieścić na wprost wanny, tak by leżąc w niej, móc wygodnie, bez napinania mięśni czy skręcania karku patrzeć w ekran. Bo przecież o relaks i komfort w tym wszystkim chodzi… Planując zakup telewizora do łazienki, zadbajmy również o wygodną, obszerną i wyposażoną w zagłówek wannę, tak by oglądanie podczas kąpieli było maksymalnie przyjemne.

Jeśli nie mamy możliwości zmiany aranżacji łazienki, tak by wkomponować telewizor w ścianę lub powiesić go na niej, możemy zdecydować się na telewizor przenośny. Na rynku są również dostępne takie modele, które spełniają funkcję telewizora turystycznego i łazienkowego, są bowiem przystosowane do panujących w niej trudnych warunków. Mają niewielkie gabaryty, są poręczne i praktyczne – można je zabrać na obóz, wakacje czy do łazienki na czas kąpieli. Stawiamy wówczas taki telewizor w pobliżu wanny i po prostu zażywamy kąpieli, patrząc na ulubiony program telewizyjny.

łazienka

fot. łazienka

Planując montaż telewizora w łazience, warto pomyśleć także o systemie nagłośnienia. Telewizory mają wbudowane wewnętrzne głośniki i możemy oczywiście pozostać przy opcji standardowego dźwięku. Jednak dla osób bardziej wymagających dobrym rozwiązaniem będą głośniki zewnętrzne, które można umieścić w ścianach czy suficie. Wówczas oglądanie filmu z dźwiękiem przestrzennym, leżąc w ciepłej i aromatycznej kąpieli, będzie doznaniem niewątpliwie wyjątkowym i… luksusowym.

A skoro o dźwięku mowa… Telewizor to nie jedyny sprzęt wysokiej jakości, który można zainstalować w łazience, by podnieść komfort jej użytkowania. Jeśli rano podczas codziennej toalety wolimy słuchać radia, by śledzić najnowsze wiadomości, a wieczorem preferujemy relaks podczas kąpieli w wannie z przymkniętymi powiekami, przy blasku świec i w towarzystwie kojących dźwięków, lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie sprzętu audio. Może to być oczywiście radio z odtwarzaczem płyt CD. Warto wówczas pomyśleć o odpowiednim rozłożeniu głośników w przestrzeni łazienki, dzięki czemu dźwięk będzie w niej przyjemnie wibrował. Łazienka ma bowiem wyjątkową akustykę, a dzięki dobrej klasy głośnikom i ich odpowiedniemu rozplanowaniu wrażenia słuchowe będą niezapomniane. Radio można włączać pilotem, lub też można podpiąć je np. do włącznika światła, dzięki czemu wchodząc do łazienki, od razu usłyszymy ulubione tony.

Sprzęt audio w łazience sprawdza się zatem zarówno podczas porannej toalety, jak i wieczorem – czy to w czasie relaksującej kąpieli w wannie, czy pod prysznicem. Ma więc szersze zastosowanie niż telewizor, a i koszt dobrego radia łazienkowego będzie niższy w porównaniu z telewizorem.
Jeśli jednak dźwięk najwyższej jakości nie jest dla nas najważniejszy, albo też nie mamy możliwości montażu w łazience skomplikowanego systemu nagłośnieniowego, ale chcielibyśmy słuchać muzyki lub wiadomości, biorąc kąpiel, możemy się zdecydować na zakup kabiny prysznicowej wyposażonej właśnie w radio. To najtańszy i najprostszy sposób, by uprzyjemnić sobie chwile spędzone w łazience.

Wyposażając łazienkę w telewizor czy dobry sprzęt audio, możemy zaaranżować wyjątkowe miejsce w domu, w którym przebywanie będzie dostarczało przyjemnych wrażeń, a zwykłe czynności higieniczne czy chwile relaksu zyskają zupełnie nową jakość. Istnieje jednak „ryzyko”, iż wszystkim domownikom taka łazienka przypadnie do gustu i w konsekwencji czekanie na swoją kolej będzie trwało dużo dłużej niż zwykle. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)