Oferta mieszkań z rynku pierwotnego kurczy się

Na rynku nieruchomości deweloperskich, w II kwartale ubiegłego roku, odnotowano absolutnie rekordowy wzrost oferty. Zasadniczym powodem takiej sytuacji było wejście w życie tzw. ustawy deweloperskiej. W rezultacie na koniec czerwca 2012 r. w ofercie rynku pierwotnego 5 miast znajdowało się aż 52,3 tys. mieszkań. Jak wygląda sytuacja rok później?

Szczegółowy monitoring inwestycji deweloperskich, przeprowadzony na potrzeby raportów podsumowujących pierwotny rynek mieszkaniowy w wybranych miastach przeprowadzili analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson. Dane dotyczyły rynku warszawskiego, krakowskiego, wrocławskiego, poznańskiego oraz gdańskiego. Zgodnie z nimi, na koniec czerwca br. liczba mieszkań oferowanych w sprzedaży przez deweloperów sięgała nieco ponad 42 tys. lokali. Wśród nich znajdują się zarówno mieszkania w inwestycjach ukończonych, w trakcie realizacji, oraz mieszkania, których budowa jeszcze się na dobre nie rozpoczęła. W odniesieniu do tych danych, aktualna oferta deweloperów jest mniejsza się prawie o jedną piątą. Pomimo tego pozostaje ona na poziomie umożliwiającym nabywcom komfortowy wybór.

rynek pierwotny

Przeczytaj również: Izolacja dachu

fot. rynek pierwotny

Chodź oferta deweloperska jest niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku nie można mówić o całkowitym wstrzymaniu realizacji nowych inwestycji. Deweloperzy sukcesywnie wprowadzają na rynek nowe projekty, jednak liczba oferowana mieszkań nie jest w stanie zrekompensować ubytku oferty związanego z postępującą sprzedażą. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)