Ogród angielski

Ogród w stylu angielskim

fot. Ogród w stylu angielskim

Ogrody angielskie największą popularnością cieszyły się w XVIII wieku. Nawiązywały do naturalnych ogrodów krajobrazowych o charakterze nastrojowo-sentymentalnym. Szczyt swojej świetności osiągnęły za czasów panowania króla Edwarda VII. Wtedy w ogrodowej modzie panował ruch Arts&Craft, którego podstawy opracowała Gertruda Jekyll. Propagowała ona swobodę w nasadzeniach roślin, dobór gatunków zgodnych z ich siedliskiem i łączenia kolorów tak, by mieniły się w oczach.

To właśnie Gertruda Jekyll wraz ze swoim współpracownikiem Edwinem Lutyens stworzyli angielski styl ogrodowy, który był i jest popularny nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale niemalże na całym świecie.

Ogród w stylu angielskim

Zobacz również: Ogród dla malucha

fot. Ogród w stylu angielskim

Ogród angielski – charakterystyka
Ogród w angielskim stylu charakteryzuje się swobodą. Roślinność w tego typu ogrodach sadzi się tak, by wchodziła na ścieżki i dowolnie się rozsiewała, a drzewa przybierały swoją naturalną formę swobodnie zwisając. W ogrodzie angielskim wykorzystywane są naturalne źródła, rzeki i jeziora o nieregularnych kształtach. Nie może w nim zabraknąć dużych trawników i łąk kwietnych, a ścieżki wytyczane są tak, by odkrywały malownicze widoki i łączyły poszczególne części ogrodu. Często ogrody te płynnie przechodziły w park.

Ogród w stylu angielskim

fot. Ogród w stylu angielskim

Przeczytaj: Ogrody wertykalne

Styl angielski to także romantyczne elementy architektoniczne, które swoją formą nie wychodzą na pierwszy plan, a umiejętnie wtapiają się w otaczającą roślinność. Charakterystyczne dla angielskich ogrodów są również wszelkiego rodzaju pnącza, porastające altany i pergole. Romantycznego charakteru dodają bluszcze, obficie porastające mury i płoty.

Ogród w stylu angielskim

fot. Ogród w stylu angielskim

Projektowanie ogrodu angielskiego
Niestety nie jest łatwo wprowadzić styl angielski do niewielkiego miejskiego ogrodu, bowiem angielski układ najlepiej prezentuje się na dużym terenie. Można jednak spróbować zbliżyć się do romantycznego stylu poprzez wprowadzenie niektórych jego elementów. Jeżeli ogród jest odpowiednio duży, można poprowadzić zawiłą ścieżkę, która będzie prowadzić do altanki porośniętej pnączem czy zakątka z ławeczką.

Ogród w stylu angielskim

fot. Ogród w stylu angielskim

W ogrodzie angielskim dość istotne są miejsca zapewniające prywatność i odizolowane od osób postronnych. Dlatego aranżacyjne przestrzenie powinny być oddzielone od siebie żywopłotami lub skupiskami „dzikich” krzaków.

Aranżacja ogrodu angielskiego zakłada bujną roślinność. Tło rabaty powinny tworzyć wyższe gatunki, a z przodu powinny rosnąć niższe formy. Rośliny idealnie nadające się na taką rabatę to hortensje, hibiskusy, floksy, róże czy naparstnice. Oczywiście nie można zapomnieć o pnączach – różach pnących, winobluszczach, powojnikach czy glicyniach. Nie powinno także zabraknąć dużych zdobionych donic i wazonów lub szczątków ruin np. murka oporowego lub ogrodowego domku. Warto, o ile przestrzeń ogrodu na to pozwala, wydzielić niewielką łąkę kwietną lub różane zagajniki.

Sending
Ocena artykułu
4.5 (2 głosów)