Ogród wiejski

Ogród na wsi

fot. Ogród na wsi

Kto z nas nie marzy o pięknym ogrodzie, pełnym wielobarwnych kwiatów, wonnych ziół, smacznych warzyw i owoców. Większości z nas, takie obrazy kojarzą się z dzieciństwem i beztrosko spędzonymi wakacjami.

Tego typu ogrody doskonale wyglądają nie tylko pośród wiejskich chałup ale także w przydomowych ogrodach. Rośliny sadzone w takich ogrodach są zazwyczaj łatwe w uprawie i nie wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiejski ogród charakteryzuje się swojskim, swobodnym klimatem. Bardzo często tego typu ogrody otoczone są drewniany lub kamiennym płotem, które podkreślają naturalny charakter ogrodu.
W ogrodach, które nawiązują stylem do wiejskich, nie może zabraknąć barwnych, pięknie pachnących kwiatów, odważnych zestawień kolorystycznych i delikatnego nieładu na rabacie. Nie można także zapomnieć o roślinach w pojemnikach poustawianych na parapetach, gankach i schodach. Bodziszki, chabry, dzwonki, jeżówki, kosaćce, liliowce, łubiny, piwonie, rudbekie, dalie, bratki, malwy, nagietki, nasturcje to tylko część bylin, które mogą zagościć w naszym ogrodzie. Do tego warto dodać forsycje, kaliny, lilaki i róże które z pewnością przyozdobią nie jeden zakątek.

Świeże, aromatyczne zioła z chęcią znajdują zastosowanie w kuchni, dlatego warto mieć je także u siebie w ogródku. Dzięki nim ogród napełni się miłym aromatem. Większość z nich przyjemnie pachnie już po samym dotknięciu liści, dlatego warto je sadzić przy ścieżkach. Wiele ziół jest bardzo dekoracyjnych – złotolistna melisa, czerwonolistna bazylia czy też mięta i szałwia o pstrych liściach. Bardzo efektownie kwitnie lawenda, czarnuszka oraz szałwia. Warto wiedzieć, że zioła lubią słoneczne stanowiska, dlatego warto je sadzić w miejscach słonecznych. Zioła dobrze rosną na próchnicznej i szybko nagrzewającej się glebie.

ogród

fot. ogród

W wiejskim ogrodzie nie powinno braknąć miejsca na kącik warzywny. Powinna w nim znaleźć się sałata, która ma wiele ciekawych odmian, szczypiorek czy roszpunka. Warto także znaleźć miejsce dla pomidorów, kapusty, dyni czy bakłażanów. Większość warzyw posiada odmiany o barwnych liściach, atrakcyjnych kwiatach i smacznych owocach. Warzywa lubią rosnąć w słonecznych miejscach, w żyznej i próchnicznej glebie. Można także przed ich posadzeniem dodać do podłoża kompostu lub ziemi kompostowej. Warzywa wyhodowane w przydomowym ogródku będą szczególnie smakować, zwłaszcza gdy mamy pewność, że nie były pryskane ani nadmiernie nawożone.

By stworzyć prawdziwą atmosferę wiejskiego ogrodu, nie można zapomnieć o drzewach owocowych. Dobrym wyborem będzie posadzenie jabłoni, brzoskwini, moreli czy wiśni. Z jeżyn i malin można stworzyć płot ogradzający ogród. Nie można zapomnieć o winorośli, która nie tylko ma pyszne owoce, ale swoją dekoracyjnością przyozdobi niejedną wiatę lub altanę.

Przeczytaj: Oczary

O wiejskim klimacie ogrodu decydują nie tylko rośliny ale także elementy małej architektury. W takim ogrodzie ozdobą będą wszystkie stare rzeczy, które być może od lat zalegają na strychu naszego domu. Doskonale sprawdzą się drewniane, wiklinowe emanujące ciepłem meble z widocznymi oznakami upływającego czasu. Gliniane lub metalowe donice, stanowiące dopełnienie dekoracji, znakomicie będą wyglądać na tarasie, balkonie lub ganku.
Ogród to nie tylko same kwiaty i barwne rabaty ale także ścieżki. Do wiejskiego klimatu najlepiej pasują te wykonane z kamienia polnego, różnej wielkości płyt lub wypełnione żwirem. Atrakcyjnie będą także wyglądać ścieżki wykonane z klinkieru o naturalnej kolorystyce.
Nie można zapomnieć o romantycznych pergolach, altanach i trejażach bajecznie porośniętych pnączami.

Ogród wiejski to w znacznej mierze rośliny, niewyszukane ale zarazem znane i lubiane, szczególnie przez gospodarzy pięknego ogrodu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)