Ogród w nowoczesnym stylu

ogród

fot. ogród

Ogród utrzymany w nowoczesnym stylu to przede wszystkim proste i nieskomplikowane założenia o przejrzystej i geometrycznej kompozycji. Taki ogród powinien współgrać ze stylistyką i bryłą domu. Nowoczesne ogrody są idealnym rozwiązaniem dla osób miłujących w prostocie i elegancji.

Nowoczesne ogrody przydomowe to geometryczne układy kompozycyjne, które wzajemnie płynnie się przenikają tworząc harmonijną całość. Proste linie, kwadraty i prostokąty doskonale nadają się do mniejszych ogrodów. Z kolei okrągłe i łukowate formy ukryją wielokątny i nieforemny kształt przydomowej działki, nadając jej harmonijnego wyglądu. Istotne są także odpowiednie proporcje między poszczególnymi elementami ogrodowej kompozycji.

ogrody

fot. ogrody

Aranżacja ogrodu utrzymanego w nowoczesnym stylu pozwala na swobodne zestawianie materiałów. Bez problemu możemy eksperymentować z kamieniem, żwirem czy drewnem, ale sprawdzą się również rzadziej spotykane w przydomowych ogrodach szkło, plastik czy beton.

Wystawa Chelsea Flower

fot. Wystawa Chelsea Flower

W tego typu ogrodzie bardzo ważne jest oświetlenie, które pozwoli wyeksponować najważniejsze elementy kompozycyjne. Dzięki wykorzystaniu barwnych świateł i zaskakujących rozwiązań oświetleniowych, po zmroku ogród może przybierać całkiem nowy charakter. Obecnie na rynku dostępny jest duży wybór nowoczesnego oświetlenia ogrodowego, od reflektorków i lamp posadzkowych, poprzez lamy na słupku aż po wyrafinowane w kształcie oświetlenie, które za dnia tworzy wyjątkowe dekoracje ogrodu.

oczko wodne

fot. oczko wodne

Roślinność w nowoczesnym ogrodzie dobierana jest tak, aby cała aranżacja prezentowała się pięknie od samego początku, nawet gdy rośliny są jeszcze niewielkich rozmiarów. Projekt ogrodu przydomowego przeważnie skupia w sobie roślinność niewymagającą stałej pielęgnacji, o ciekawej barwie liści bądź geometrycznie uformowanym pokroju. Najczęściej spotykane są rośliny iglaste, takie jak sosny, świerki, jałowce, a także zimozielone mahonie i bukszpany. Miłym dla oka akcentem będą różaneczniki, lawendy, czosnki olbrzymie a także drzewka liściaste szczepione na pniu. W nowoczesnym ogrodzie bardzo dobrze będą prezentować się trawy oraz bambusy, które dodadzą całej aranżacji lekkości.

meble tarasowe

fot. meble tarasowe

W nowoczesnych ogrodach najczęściej można spotkać jasną monochromatyczną kolorystykę, którą można przełamać kontrastowym akcentem. Warto zdecydować się na elementy ogrodowej architektury utrzymane w intensywnej i odważnej kolorystyce, takiej jak fiolet, pomarańcz czy turkus. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)