Ogród zielony przez cały rok

ogród

fot. ogród

Zimowe ogrody wygląda zwykle smutno i szaro. Każdy z nas w zimowe dni marzy o pierwszych ciepłych dniach wiosny, soczystej zieleni oraz kwiatach. Rośliny zimozielone, a szczególnie iglaki, mogą nieco ożywić ten monotonny krajobraz zielenią.

Pośród krzewów zimozielonych najpopularniejsze są iglaki – sosny, świerki czy jałowce. Natomiast wśród gatunków liściastych wyróżnić należy: ognika szkarłatnego, mahonia pospolitego czy bukszpan wiecznie zielony. Krzewy te utrzymują liście przez cały rok, które opadają dopiero po paru latach.

Rośliny zimozielone występują w różnych odmianach kolorystycznych oraz formach. Umożliwia nam to tworzenie wielobarwnych kompozycji. Dodatkową ich zaletą jest to, że są gęste dlatego doskonale nadają się na żywopłot oddzielający od ruchliwej ulicy czy ciekawskich sąsiadów. Ponadto krzewy, które szczelnie pokrywają podłoże ograniczają dostęp światła do gleby, dzięki temu rozwój chwastów jest znacznie ograniczony.

Zobacz również: Przesadzanie stroczyków
krzew

fot. krzew

Krzewy zimozielone bardzo dobrze czują się zarówno na stanowiskach nasłonecznionych i ciepłych, jak i tych skrytych w cieniu tak jak np. berberys Thunberga, różanecznik oraz ognik szkarłatny. Wśród roślin cieniolubnych wyróżniamy natomiast mahonie pospolitą i laurowiśnie wschodnią.
Rośliny rosnące na suchych i cienistych stanowiskach powinniśmy podsypywać nawozem organicznym. Ponadto, aby zapewnić odpowiednie warunki do ukorzenienia, nie wolno zapomnieć również o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Niektóre z krzewów wymagają kwaśnego podłoża, dlatego też warto wcześniej sprawdzić jego odczyn.

sosna

Przeczytaj: Kistnik malinowiec

fot. sosna

Wśród wielu powszechnie dostępnych do kupienia gatunków krzewów na wyróżnienie zasługują:
– Różanecznik Smirnowa, osiąga nawet do 3 metrów wysokości. Charakterystyczna roślina swój urok zawdzięcza m.in. wiecznie zielonym liściom oraz pięknie kwitnącym kwiatom, sadzimy go na stanowiskach półcienistych osłoniętych od silnego wiatru.
– Bukszpan to roślina, która idealnie nadaje się do formowania. Żywopłoty z bukszpanu będzie ozdobą naszego ogrodu i powodem do domu. Roślina ta lubi stanowiska półcieniste. Pielęgnując go należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu.
– Sosna górska, zwana także kosodrzewiną jest niewielkim krzewem, który po 10 latach osiąga nawet 50 cm wysokości. Doskonale nadaje się na skalniaki. Kosodrzewina sezonowo zmienia ubarwienie igieł – latem są jasno zielone, natomiast zimą złocistożółte.
– Głogownik Dawida,liście tego krzewu przybierają różne odcienie czerwieni, zakwita przy tym na biało. Uprawa głogownika wymaga żyznej gleby oraz słonecznego stanowiska. Zapewniając mu je odwdzięczy nam się jesienią owocując.

Atrakcyjnych zimozielonych krzewów jest wiele. Podczas tworzenia projektu ogrodu pamiętajmy o harmonijnym dobieraniu gatunków roślin, które się w nim znajdą. Zapewniając im dobre warunki do rozwoju odwdzięczą nam się zimą, sprawiając, że nasz ogród nie zapadnie wraz z całą przyrodą w sen zimowy. Zielone liście i ciekawe owoce, będą atrakcją ogrodów w szczególności jesienią i zimą, gdy za oknem panuje szara i mroźna pogoda.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)