Ogrodowe pergole

mała architektura

fot. mała architektura

Ogrodowe pergole porośnięte piękną i gęstą roślinnością nie tylko dodają uroku ogrodowym zakątkom. Dzięki nim możemy osłaniać tarasy przed słońcem, tworzyć w naszym ogrodzie kameralne wnętrza oraz zielone ściany. Takie ogrodowe elementy małej architektury doskonale spisują się zarówno na dużych jak i małych terenach zielonych, jako tło rabat lub miejsce ekspozycji zjawiskowych pnącz.

Pergola może być zbudowana z drewna, stali, kamienia, aluminium czy tworzyw sztucznych. Ważne by jej konstrukcja była solidna i estetycznie wykonana. Tylko dobrze wykonana będzie stanowiła ozdobę naszego ogrodu. Forma i materiały użyte do jej wykonania powinny nawiązywać do architektury domu i stylu ogrodu. Pergole murowane lub wykonane z litego drewna mogą sprawić wrażenie ciężkich, dlatego lepiej pasują do dużych ogrodów. Natomiast konstrukcje metalowe są lekkie, ażurowe i doskonale będą się komponować w niedużych, przydomowych ogródkach.

Budowanie pergoli
Jeżeli nasza pergola ma zdobić wejście do ogrodu, należy pamiętać by jej wysokość nie była mniejsza niż 2 m. Trzeba także wziąć pod uwagę obciążenia wynikające z ciężaru poszczególnych elementów konstrukcyjnych, a także samego ciężaru rośliny. Dobrze też uwzględnić maksymalne obciążenia powodowane przez boczne wiatry. Solidność pergoli zależy od pionowych słupów, które podtrzymują elementy poziome. Ważne jest by były sztywno osadzone w podłożu, na betonowych stopach fundamentowych, na głębokości przynajmniej 60 cm. Elementy drewniane można łączyć ze sobą za pomocą ocynkowanych klamer i sworzni. Konstrukcja pergoli będzie bardziej wytrzymała, jeżeli do łączenia użyjemy złącz ciesielskich. Złącza na wpust stosowane są przy mocowaniu poziomych belek do pionowego słupka.

Warto wiedzieć, że obecnie na rynku dostępne jest wiele gotowych pergoli, które wymagają tylko złożenia. Jest to rozwiązanie łatwiejsze od samodzielnej budowy, jednak wymaga znacznie wyższych nakładów finansowych.

Pergola ogrodowa,mała architektura

fot. Pergola ogrodowa,mała architektura

Pnącza na pergolę
Wybierając rośliny, które pokryją naszą pergolę, warto pamiętać by dostosować je do stylu naszego ogrodu. Do obsadzenia dużych i mocnych konstrukcji możemy wybrać pięknie kwitnącą glicynię chińską. Na słonecznych stanowiskach doskonale spisze się większość powojników, wiciokrzewu lub milinu amerykańskiego. Miejsce zacienione będzie idealne dla kokornaka wielkolistnego oraz pięknie przebarwiającego się jesienią winobluszcza.

Jeżeli konstrukcja naszej pergoli jest ciekawa, warto wybrać takie rośliny, które w całości jej nie zakryją. Słupy i elementy poprzeczne będą delikatnie oplecione rośliną, która stworzy delikatną przesłonę. W tym przypadku doskonale spiszą się powojniki wielkokwiatowe oraz wiciokrzewy. Nie można zapomnieć o pięknych, aczkolwiek wymagających różach pnących. Odpowiednio dobierając różne odmiany i pielęgnując je, będziemy mogli cieszyć się nimi od czerwca do października. Warto je zabezpieczyć przed szkodnikami i chorobami, które z chęcią żerują na tych pięknych kwiatach.

pergola ogrodowa,mała architktura

fot. pergola ogrodowa,mała architktura

Pergole można budować w prawie każdym kształcie. Na jej aranżację jest bardzo wiele pomysłów. Można je łączyć z innymi elementami ogrodowymi np. altaną lub przy jej pomocy osłonić rzadką roślinność źle znoszącą wiatr i nasłonecznienie. Pergola może nasz ogród urozmaicić i zapełnić nowymi zakamarkami.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)