Ogrodowy plac zabaw

Plac zabaw dla dzieci

fot. Plac zabaw dla dzieci

Przydomowy ogród to nie tylko kwiaty i drzewa, ale także miejsce odpoczynku oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Z myślą o najmłodszych domownikach, warto na prywatnym fragmencie zieleni stworzyć kącik do zabawy.

Ogród w oczach dziecka to nie tylko miejsce do zabawy, ale także miejsce, w którym może poznawać przyrodę, cieszyć się przestrzenią i swobodą. Młodsze dzieci chętnie przesiadują w piaskownicy budując zamki z piasku, podczas gdy starsze wolą grać w piłkę, chować w kryjówkach czy w domku na drzewie. Urządzając ogród warto pomyśleć o pociechach i stworzyć im bezpieczny ogrodowy plac zabaw.

Plac zabaw dla dzieci

fot. Plac zabaw dla dzieci

Odpowiednie miejsce
Plac zabaw w ogrodzie powinien być położony w miejscu częściowo zacienionym, widocznym z okna czy tarasu. Najlepiej będzie jeśli ścieżka prowadząca do placyku znajdzie się z daleka od kwietnych rabat. W niewielkich ogrodach pojedyncze elementy placu zabaw można stawiać na trawie. Jeżeli jednak urządzeń będzie więcej, a przy tym będą pobudzać dzieci do aktywność ruchowej, warto zastanowić się nad inwestycją w specjalną nawierzchnię amortyzującą upadek lub po prostu wysypać piasek. Obszar placu można ograniczyć okrągłym krawężnikiem lub bezpieczną taśmą z tworzywa sztucznego, która zapobiegnie roznoszeniu się piasku po całym ogrodzie.

Plac zabaw dla dzieci

fot. Plac zabaw dla dzieci

Bezpieczeństwo
Bezpieczne place zabaw to takie, gdzie urządzenia nie są wyższe niż 3 m. Platformy oraz inne instalacje wyższe niż 60 cm powinny mieć balustrady lub ścianki o wysokości 70 cm.

Schodki w urządzeniach dla młodszych dzieci muszą być zaopatrzone w poręcze. Dla starszych dzieci poręcze będą niezbędne, gdy schody mają powyżej 100 centymetrów wysokości.

plac zabaw

fot. plac zabaw

Zabawki na plac zabaw
Urządzając plac zabaw dla najmłodszych pamiętajmy o piaskownicy i huśtawce. Urządzenia ogrodowe dedykowane maluchom do 3 roku życia wykonuje się przeważnie z plastiku. Są lekkie, można je w łatwy sposób przesuwać i w razie potrzeby zdemontować. Piaskownice zaopatrzone w pokrywę zabezpieczają piasek przed deszczem i zwierzętami. Huśtawki powinny mieć oparcia i uchwyty zapewniające stabilność.

Drewniane place zabaw dla dzieci przeznaczone są dla nieco starszych pociech. Dzięki modułowej budowie pojedyncze urządzenia można ze sobą łączyć. Świetnym rozwiązaniem może okazać się montaż sznurkowej siatki do wspinania. Ogrodowy plac zabaw wyposażony w hamak czy linę z supłami może być także miejscem relaksu w upalny dzień. W ofertach popularnych marketów budowlanych i centrów ogrodowych dostępne są gotowe już zestawy urządzeń ogrodowych, które wystarczy przywieźć i samodzielnie złożyć.

plac zabaw

fot. plac zabaw

Huśtawki ogrodowe i kryjówki na drzewie
Drewniane huśtawki ogrodowe są wykonane z bezpiecznego i trwałego materiału i mogą posłużyć dzieciom przez kilka lat. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na powierzchnię siedziska i pozostałych elementów, która powinna być gładka, zaokrąglona, pozbawiona zadziorów i drzazg. Warto także sprawdzić, jakimi farbami i impregnatami zostały pokryte.

Wszystkie urządzenia na place zabaw dla dzieci muszą posiadać atest potwierdzający zgodność z polskimi normami PN-EN 1176 i PN-EN 1177.
Jeżeli w ogrodzie znajduje się stare i rozłożyste drzewo, to idealne miejsce do zamontowania na nim domku lub platformy do zabawy. Należy pamiętać, aby nie umieszczać go zbyt wysoko – wystarczy 1,5 -2 metry wysokości. W przypadku platformy niezbędne jest zamontowanie stabilnej barierki, która zapewni bezpieczeństwo. Do takiego domku trzeba przymocować drabinkę, po której będzie można się wspiąć. Drewniana kryjówka na drzewie nie powinna być jednoosobowa – jeśli dziecko nie ma rodzeństwa, zawsze może zaprosić do zabawy inne dzieci.

domki drewniane

fot. domki drewniane

Coraz większą popularnością wśród urządzeń na place zabaw cieszy się trampolina. Ćwiczenia na trampolinie to nie tylko zabawa, ale także dobry sposób na rozładowanie dziecięcej energii. Podskakiwanie na batucie jest również doskonałym ćwiczeniem na równowagę i koordynację ruchów. Warto wybrać trampolinę wyposażoną w siatkę zabezpieczającą. Przed zakupem należy sprawdzić czy wybrany model ma atesty gwarantujące bezpieczeństwo naszego dziecka.

Wymiary placu zabaw
To, jak duży będzie kącik zabaw dla dzieci, zależy od wielkości ogrodu, a także od tego, ile miejsca można na niego przeznaczyć. Urządzenia do zabawy nie powinny być zbyt blisko siebie. Każde z nich ma indywidualną bezpieczną strefę użytkowania. Oznacza to, że w strefie danego urządzenia nie powinno znajdować się żaden inny sprzęt do zabawy. Takie strefy użytkowania nie powinny także nachodzić na siebie. Minimalne wymiary bezpiecznych stref użytkowania poszczególnych urządzeń określa norma PN-EN 1176. Ich wielkość zależy od rodzaju urządzenia oraz od maksymalnej wysokości, z jakiej dziecko może upaść z urządzenia zabawowego.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)