Ogrody wertykalne

Ogrody pionowe

fot. Ogrody pionowe

W warunkach naturalnych rośliny doskonale rosną na stromych skałach i pozbawionych gleby zboczach. Do ich egzystowania potrzebna jest woda oraz rozpuszczone w niej składniki pokarmowe i dwutlenek węgla. Takie obserwacje natury zainspirowały do stworzenia pierwszych zielonych ścian, które z dnia na dzień stają się popularne, nie tylko na zewnątrz budynków, ale coraz częściej także jako dekoracja domowych wnętrz.

Przeczytaj również: Materiałowa tapeta bez łączeń

Ogrody wertykalne przynoszą ukojenie, poprawiają samopoczucie, a także stanowią ciekawy element dekoracyjny. Dzięki nim można stworzyć zielony krajobraz na ścianach wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Taka ściana zieleni zapewnia obcowanie z przyrodą np.: bez konieczności wychodzenie z domu. Żywe ściany to także doskonałe rozwiązanie na wprowadzenie do centrum miasta roślinności bez zajmowania powierzchni. Wertykalne ogrody stworzą na betonowych ścianach sklepów i biurowców piękne połacie roślinności, które zamaskują stare i popękane ściany, a także ożywią miejski krajobraz.

ogrody pionowe

Przeczytaj również: Najmodniejsze dekoracje ścienne

fot. ogrody pionowe

ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

Ściana zieleni może mieć różne kształty i rozmiary. Zastosowanie różnych gatunków daje duże możliwości aranżacyjne, a wykorzystanie pionowych powierzchni pozawala zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Wertykalne ogrody poprawiają także jakość powierza oraz sprawdzają się znakomicie jako izolator akustyczny.

ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

Do stworzenia na pionowej powierzchni ogrodu, niezbędna jest metalowa rama zamocowana na ścianie z przytwierdzoną warstwą PVC, która usztywnia całą konstrukcję, a także sprawia, że jest wodoszczelna. Do PVC przymocowana jest warstwa filcu, która umożliwia równomierne rozprowadzenie wody. Na tej warstwie rosną także korzenie. Na koniec sadzi się rośliny w formie szczepek, nasion lub sadzonek. Taka konstrukcja składa się z instalacji nawadniającej, która dostarcza roślinom niezbędnych składników.

Ogrody pionowe

fot. Ogrody pionowe

ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

Żywe ściany w zimie obniżają także zużycie energii, ponieważ chronią budynek przed utratą ciepła. Natomiast w lecie ochładzają go. To także naturalny filtr powietrza – na powierzchni filcu zbierają się zanieczyszczenia, które ulegają powoli rozkładowi i procesowi mineralizacji, aż w końcu staną się naturalnym nawozem.

ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

Dzięki wykorzystaniu technologii pionowych ogrodów, możemy cieszyć się pięknem i korzyściami, jakie niesie ze sobą całoroczne towarzystwo roślin.

ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)