Ogrody wertykalne

Ogrody pionowe

fot. Ogrody pionowe

W warunkach naturalnych rośliny doskonale rosną na stromych skałach i pozbawionych gleby zboczach. Do ich egzystowania potrzebna jest woda oraz rozpuszczone w niej składniki pokarmowe i dwutlenek węgla. Takie obserwacje natury zainspirowały do stworzenia pierwszych zielonych ścian, które z dnia na dzień stają się popularne, nie tylko na zewnątrz budynków, ale coraz częściej także jako dekoracja domowych wnętrz.

Ogrody wertykalne przynoszą ukojenie, poprawiają samopoczucie, a także stanowią ciekawy element dekoracyjny. Dzięki nim można stworzyć zielony krajobraz na ścianach wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Taka ściana zieleni zapewnia obcowanie z przyrodą np.: bez konieczności wychodzenie z domu. Żywe ściany to także doskonałe rozwiązanie na wprowadzenie do centrum miasta roślinności bez zajmowania powierzchni. Wertykalne ogrody stworzą na betonowych ścianach sklepów i biurowców piękne połacie roślinności, które zamaskują stare i popękane ściany, a także ożywią miejski krajobraz.

ogrody pionowe

Przeczytaj również: Wybór drzwi wejściowych

fot. ogrody pionowe

ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

Ściana zieleni może mieć różne kształty i rozmiary. Zastosowanie różnych gatunków daje duże możliwości aranżacyjne, a wykorzystanie pionowych powierzchni pozawala zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Wertykalne ogrody poprawiają także jakość powierza oraz sprawdzają się znakomicie jako izolator akustyczny.

Przeczytaj: Kolorowy sen zimowy
ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

Do stworzenia na pionowej powierzchni ogrodu, niezbędna jest metalowa rama zamocowana na ścianie z przytwierdzoną warstwą PVC, która usztywnia całą konstrukcję, a także sprawia, że jest wodoszczelna. Do PVC przymocowana jest warstwa filcu, która umożliwia równomierne rozprowadzenie wody. Na tej warstwie rosną także korzenie. Na koniec sadzi się rośliny w formie szczepek, nasion lub sadzonek. Taka konstrukcja składa się z instalacji nawadniającej, która dostarcza roślinom niezbędnych składników.

Ogrody pionowe

fot. Ogrody pionowe

ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

Żywe ściany w zimie obniżają także zużycie energii, ponieważ chronią budynek przed utratą ciepła. Natomiast w lecie ochładzają go. To także naturalny filtr powietrza – na powierzchni filcu zbierają się zanieczyszczenia, które ulegają powoli rozkładowi i procesowi mineralizacji, aż w końcu staną się naturalnym nawozem.

ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

Dzięki wykorzystaniu technologii pionowych ogrodów, możemy cieszyć się pięknem i korzyściami, jakie niesie ze sobą całoroczne towarzystwo roślin.

ogrody pionowe

fot. ogrody pionowe

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)