Ogrodzenie i mała architektura – kompleksowe rozwiązanie

kwietniki

fot. kwietniki

Estetyczne ogrodzenie i uporządkowane otoczenie posesji jest wizytówką mieszkających w nim osób. Już na etapie projektowania domu warto opracować plan zagospodarowania przestrzeni. Koncepcja powinna zawierać m.in. projekt ogrodzenia, planowaną przestrzeń na ogród oraz przewidzieć miejsca dla ruchu pieszego, samochodów i miejsce rekreacji.

Podstawową rolą muru jest oddzielenie posesji od ulicy i sąsiadujących budynków. Jednakże warto zadbać o to, by ogrodzenie pasowało do architektury budynku, charakteru otoczenia i spełniało wymagania użytkowników. Na etapie budowy domu inwestorzy dużo czasu poświęcają na porównanie materiałów, z których wykonane będą ściany czy dach budynku, natomiast na ogrodzenia brakuje zazwyczaj czasu i energii. Temat aranżacji otoczenia, tylko na początku wydaje się odległy. Nie warto zwlekać z analizą i przygotowaniem do tego ostatniego i ważnego etapu. Wcześniejsze przewidywanie pozwoli spójnie zagospodarować przestrzeń, dobrać kolory i zarezerwować budżet w kosztorysie budowlanym.

Tego rodzaju ogrodzenia mogą wyglądem przypominać kamień łupany, bloki skalne, zabytkowe cegły a nawet ekskluzywny trawertyn.

Wśród inwestorów prywatnych, szukających dobrych i trwałych ogrodzeń największą popularnością cieszą się elementy przypominające bloki skalne i postarzane cegły.

ogrodzenie

fot. ogrodzenie

Pierwszy z nich to system ogrodzeniowy Sonnblick, zestaw łupanych elementów przypominających bloki skalne. W skład systemu wchodzą cztery formaty kamieni, dwa rodzaje płyt przykrywających. Elementy Sonnblick dostępne są w trzech naturalnych kolorach żółtym pastelowym, szarym granicie i grafitowym. Poza wykorzystaniem do aranżacji ogrodzenia posesji elementy Sonnblick z powodzeniem można zastosować do ozdabiania fasad schodów, tarasów i budowy różnorodnych murków.

ścieżki

fot. ścieżki

Drugi z nich to postarzane bloczki Vario, dzięki typowemu kształtowi cegły są doskonałe do budowania ogrodzeń i murków. Obijana powierzchnia bloczków idealnie komponuje się z zielenią oraz z kostkami brukowymi płukanymi, obijanymi i klasycznymi. Bloczki dostępne są w jednym formacie 25x12x6,5cm i w trzech melanżowych kolorach: szaroczarnym, piaskowym i brązowym. Cegły Vario można zastosować do budowy trwałych i niepowtarzalnych elementów ogrodu takich jak klomby, donice, ławki, murki czy grille.

oczko wodne

fot. oczko wodne

Ponadto do budowy murów okalających oraz elementów małej architektury idealne są systemy produktów odtwarzające autentyczną strukturę i kształt kamieni Bradstone Mountain Block i Bradstone Madoc. Oba systemy dostępne są w kolorze szarożółtego melanżu. Pierwszy z nich, Bradstone Mountain Block to zestaw trzech kamieni oraz daszek, które kształtem i kolorem przypominają skalne bloki piaskowca. Główną zaletą systemu jest ich trapezowy kształt, który pozwala na tworzenie prostych, łukowych i okrągłych ścianek. Natomiast Bradstone Madoc to komplet trzech kamieni oraz płyta przykrywająca. Nieregularnie łamane krawędzie doskonale odtwarzają naturę kamienia łupkowego.

nawierzchnia

fot. nawierzchnia

Tegoroczną nowością, opracowaną z myślą o klientach szukających ekskluzywnych i oryginalnych rozwiązań jest system Bradstone Travero. Jego powierzchnia przypomina naturalną fakturę trawertynu. System, to poza sześcioma elementami do budowy murów to również płyty do aranżacji nawierzchni i elementy do budowy schodów. Jest to doskonałe rozwiązanie do aranżacji harmonijnej i luksusowej architektury wokół posesji, domu i w ogrodzie.

Gotowe elementy betonowe nie wymagają dodatkowych obróbek i są łatwiejsze w montażu niż kamień naturalny. Uniwersalne, bliskie naturze barwy oraz naturalna faktura sprawiają, że pasują one do nawierzchni wykonanych z kostek brukowych i nie tylko.

Aranżując przestrzeń wokół posesji należy pamiętać, że ma ona być ozdobą domu i służyć przez wiele lat. Dlatego warto na początku, na spokojnie przygotować się do tej inwestycji, jasno określając swoje potrzeby i oczekiwaną funkcjonalność.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)