
fot. kwietniki
Estetyczne ogrodzenie i uporządkowane otoczenie posesji jest wizytówką mieszkających w nim osób. Już na etapie projektowania domu warto opracować plan zagospodarowania przestrzeni. Koncepcja powinna zawierać m.in. projekt ogrodzenia, planowaną przestrzeń na ogród oraz przewidzieć miejsca dla ruchu pieszego, samochodów i miejsce rekreacji.
Podstawową rolą muru jest oddzielenie posesji od ulicy i sąsiadujących budynków. Jednakże warto zadbać o to, by ogrodzenie pasowało do architektury budynku, charakteru otoczenia i spełniało wymagania użytkowników. Na etapie budowy domu inwestorzy dużo czasu poświęcają na porównanie materiałów, z których wykonane będą ściany czy dach budynku, natomiast na ogrodzenia brakuje zazwyczaj czasu i energii. Temat aranżacji otoczenia, tylko na początku wydaje się odległy. Nie warto zwlekać z analizą i przygotowaniem do tego ostatniego i ważnego etapu. Wcześniejsze przewidywanie pozwoli spójnie zagospodarować przestrzeń, dobrać kolory i zarezerwować budżet w kosztorysie budowlanym.
Tego rodzaju ogrodzenia mogą wyglądem przypominać kamień łupany, bloki skalne, zabytkowe cegły a nawet ekskluzywny trawertyn.
Wśród inwestorów prywatnych, szukających dobrych i trwałych ogrodzeń największą popularnością cieszą się elementy przypominające bloki skalne i postarzane cegły.

fot. ogrodzenie
Pierwszy z nich to system ogrodzeniowy Sonnblick, zestaw łupanych elementów przypominających bloki skalne. W skład systemu wchodzą cztery formaty kamieni, dwa rodzaje płyt przykrywających. Elementy Sonnblick dostępne są w trzech naturalnych kolorach żółtym pastelowym, szarym granicie i grafitowym. Poza wykorzystaniem do aranżacji ogrodzenia posesji elementy Sonnblick z powodzeniem można zastosować do ozdabiania fasad schodów, tarasów i budowy różnorodnych murków.

fot. ścieżki
Drugi z nich to postarzane bloczki Vario, dzięki typowemu kształtowi cegły są doskonałe do budowania ogrodzeń i murków. Obijana powierzchnia bloczków idealnie komponuje się z zielenią oraz z kostkami brukowymi płukanymi, obijanymi i klasycznymi. Bloczki dostępne są w jednym formacie 25x12x6,5cm i w trzech melanżowych kolorach: szaroczarnym, piaskowym i brązowym. Cegły Vario można zastosować do budowy trwałych i niepowtarzalnych elementów ogrodu takich jak klomby, donice, ławki, murki czy grille.

fot. oczko wodne
Ponadto do budowy murów okalających oraz elementów małej architektury idealne są systemy produktów odtwarzające autentyczną strukturę i kształt kamieni Bradstone Mountain Block i Bradstone Madoc. Oba systemy dostępne są w kolorze szarożółtego melanżu. Pierwszy z nich, Bradstone Mountain Block to zestaw trzech kamieni oraz daszek, które kształtem i kolorem przypominają skalne bloki piaskowca. Główną zaletą systemu jest ich trapezowy kształt, który pozwala na tworzenie prostych, łukowych i okrągłych ścianek. Natomiast Bradstone Madoc to komplet trzech kamieni oraz płyta przykrywająca. Nieregularnie łamane krawędzie doskonale odtwarzają naturę kamienia łupkowego.

fot. nawierzchnia
Tegoroczną nowością, opracowaną z myślą o klientach szukających ekskluzywnych i oryginalnych rozwiązań jest system Bradstone Travero. Jego powierzchnia przypomina naturalną fakturę trawertynu. System, to poza sześcioma elementami do budowy murów to również płyty do aranżacji nawierzchni i elementy do budowy schodów. Jest to doskonałe rozwiązanie do aranżacji harmonijnej i luksusowej architektury wokół posesji, domu i w ogrodzie.
Gotowe elementy betonowe nie wymagają dodatkowych obróbek i są łatwiejsze w montażu niż kamień naturalny. Uniwersalne, bliskie naturze barwy oraz naturalna faktura sprawiają, że pasują one do nawierzchni wykonanych z kostek brukowych i nie tylko.
Aranżując przestrzeń wokół posesji należy pamiętać, że ma ona być ozdobą domu i służyć przez wiele lat. Dlatego warto na początku, na spokojnie przygotować się do tej inwestycji, jasno określając swoje potrzeby i oczekiwaną funkcjonalność.