Ogrodzenie na lata

panele ogrodzeniowe

fot. panele ogrodzeniowe

Budowa domu wiąże się z dużymi wydatkani. Właściciele pragną zminimalizować koszty, jednak często oszczędności okazują się pozorne. Zakup systemu ogrodzeniowego dobrej jakości jest decyzją na długie lata, dlatego powinien być on dobrze przemyślany.

Przeczytaj również: Sprytny podjazd dla samochodu

W momencie przeglądania ofert producentów, sprawdzamy ceny, porównujemy parametry techniczne produktów, szukamy korzyści, jakie przynoszą nam poszczególne typy ogrodzeń. Na tym etapie najczęściej dokonujemy wstępnego wyboru rodzaju ogrodzenia. Jednym z nich są panele ogrodzeniowe zgrzewane z różnego rodzaju drutu.

Ważne obliczenia
Ważnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie ogrodzenia, jest jego cena za metr bieżący. Zdarza się bowiem, że cena paneli jednej marki jest niższa od ceny paneli innej marki, ale w zamian trzeba więcej zapłacić za słupki i obejmy, którymi wszystko łączymy. Ilość obejm jest zależna od wysokości paneli. – Sumując koszty, może okazać się, że za całe ogrodzenie zapłacimy więcej. Trzeba wziąć pod uwagę również średnicę drutu, rozmiar oczka i przede wszystkim sam rozmiar paneli. Wszystkie te parametry można ustalić z pomocą specjalistów, zatrudnianych w firmach – radzi Aleksandra Tuczyńska, Account Manager w Tabal Techfence, producenta wysokiej jakości kompleksowych systemów ogrodzeniowych.

panele ogrodzeniowe

fot. panele ogrodzeniowe

Dla przykładu, porównajmy dwa panele wykonane z drutów o różnej średnicy – fi 3,5 mm i fi 4,0 mm. Różnica w grubości takiego panelu w znaczący sposób nie wpływa na jego masę. Większa masa to z kolei uzasadniony większy koszt ogrodzenia. – Weźmy za przykład panel o wysokości 1,53 m oraz jednej warstwie drutów pionowych i jednej poziomych o takiej samej średnicy oraz oczku 50×200 mm. W przypadku drutu o średnicy 3,5 mm masa panelu będzie wynosiła ok. 8,7 kg, zaś panel ze średnicą drutu 4,0 mm waży ok. 11,3 kg. Różnica jest więc znacząca i na pewno ma wpływ na cenę – oblicza Marek Malec, doradca techniczny w firmie Tabal Techfence. Dodatkowo, masa paneli zmniejszy się, jeśli oczka będą większe. Takie panele są nie tylko tanie, ale także bardziej wiotkie i tym samym bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Warto zatem zapłacić więcej za panele o większej średnicy drutu, które zapewnią wyższą sztywność drutu, który stanie się mocniejszy i bardziej wytrzymały. – Jeśli nie mamy jak zmierzyć oczka w panelu lub samej szerokości, możemy policzyć ilość drutów pionowych. Przy standardowej szerokości 2,5m takich drutów powinno być 51. Jeśli jest mniej, są dwa wyjaśnienia: albo oczko jest większe albo panel ma szerokość mniejszą niż 2,5m. Jeśli już ustaliliśmy, że oczko ma 50mm to ustalenie drugiego wymiaru nie powinno przysparzać problemów – wystarczy sprawdzić, ile takich 50mm odcinków mieści się w dłuższym boku oczka i pomnożyć to przez 50mm – radzi Malec.

Rzetelność firm
Bardzo ważną kwestią jest rzetelność firm. Warto zdecydować się na te z wieloletnim doświadczenie i o ugruntowanej pozycji na rynku. Licząca się na rynku firma zapewni swoim klientom także profesjonalną obsługę. – Oprócz wysokiej jakości produktów, oferujemy kontrahentom najwyższą jakość obsługi oraz kompleksowe doradztwo. Pozwala to zbudować trwałą relację pomiędzy firmą a potencjalnym klientem – dodaje Marek Malec. Istotne aby klient otrzymał fachowe wsparcie zarówno w momencie zakupu, jak i po jego dokonaniu. Parametry podawane w folderach reklamowych i katalogowych produktów muszą zgadzać się z rzeczywistymi. W celu porównania ceny z metr bieżący należy przede wszystkim określić parametry, które są dla nas ważne np. wysokość panelu, powłoka, sztywność, średnicę drutu i wielkość oczka, ilość obejm, rodzaj i długość słupka, a co za tym idzie – głębokość wkopania. Dopiero wtedy możemy porównać cenę za metr bieżący produktów o tych samych parametrach, ale od rożnych producentów.

Przeczytaj również: Ogrodzenie w harmonii z otoczeniem

Malowanie paneli

Aluminiowe panele ogrodzenia

fot. Aluminiowe panele ogrodzenia

Warto także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób panele są zabezpieczane przed korozją. Dotyczy to także słupków, bram i wszystkich akcesoriów. Na rynku można dostać wiele rodzajów zabezpieczeń. Do najpopularniejszych należą: ocynk ogniowy oraz lakierowanie proszkowe na podkładzie z ocynku galwanicznego lub ocynku ogniowego. Zdarzają się jednak panele, które są lakierowane lub wykonane z drutu cynkowanego galwanicznie bez dodatkowej ochrony. Każdy podkład, użyty przed lakierowaniem, powoduje zwiększenie ochrony antykorozyjnej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ocynk ogniowy jest nakładany na panele, a ocynk galwaniczny jest powłoką już występującą na drucie, z którego następnie wykonuje się panele. Znaczący jest także fakt niszczenia powłoki cynkowanej w wysokiej temperaturze. Zgrzewając punktowo drut cynkowany galwanicznie, niszczymy powłokę ochronną, dlatego ważna jest dodatkowa warstwa w postaci np. lakierowania proszkowego.

Widząc w sprzedaży panel „ocynkowany” warto zawsze dopytać, jakiego rodzaju jest to ocynk. Jeśli galwaniczny, warto zawsze sprawdzić wygląd takiego panelu w punktach połączeń – czy nie ma tam już ognisk rdzy. Jeśli jest to ocynk ogniowy, można być pewnym ochrony na wet do 100 lat. – Panele są cynkowane ogniowo po zgrzewaniu, nie niszczymy zatem powłoki. Warstwa takiego ocynku może być grubsza ponad 9-krotnie, porównując średnie wartości dla drutu okrągłego o przekroju 4 mm – tłumaczy Malec.

Słupki i ścianki
Nieodzownym elementem każdego ogrodzenia są słupki, służące do mocowania paneli, bram lub furtek. Stabilność i trwałość takiego słupka związana jest z grubością jego ścianki – im jest ona większa, tym bardziej słupek jest odporny na wyginanie się i odkształcanie. W przypadku elementów służących do mocowania paneli minimalna grubość ścianki powinna wynosić 1,5 mm. Słupki do których instalowane są furtki i bramy powinny charakteryzować się większą grubością. Dla małych bram i furtek w zupełności wystarczające będzie zastosowanie słupków o wymiarach 80 mm x 80 mm i grubości ścianki 3 mm. Wzrost rozmiarów bramy, a tym samym jej ciężaru, pociąga za sobą konieczność wykorzystania słupków o większych rozmiarach: 100 mm x 100 mm ze ściankami o grubości 3 lub 4 mm, bądź większych. Zasadą jest, że im większa brama, tym większy i grubszy powinien być słupek – tak aby utrzymać całość konstrukcji.

W doborze poszczególnych elementów ogrodzenia pomoże nam sprzedawca. Przy porównaniu wymiarów słupków i ich ceny należy zwrócić uwagę na to, że same szerokości słupków wcale nie oznaczają tych samych parametrów wytrzymałościowych, właśnie ze względu na różne grubości ścianek. Ważnym parametrem jest także długość – im dłuższy słupek, tym lepiej. Długi słupek pozwala na wmurowanie go poniżej strefy przemarzania, dzięki czemu unikniemy tzw. wysadzania fundamentu. Efektem takiego wysadzania mogą być problemy z geometrią bramy, powodujące trudności przy jej otwieraniu i zamykaniu.
Może się okazać, że teoretycznie wysoka cena za metr bieżący może ulec zmniejszeniu, jeśli zastosujemy słupek o takiej wysokości jak u „tańszego” sprzedawcy. Zależność ta działa też w odwrotną stronę – jeśli u „taniego” sprzedawcy zwiększymy długość słupka, może się okazać, że już nie będzie to korzystny sprzedawca. Jeśli zdecydujemy się na tańsze panele, choć w momencie zakupu poniesiemy niższe koszty, w perspektywie kilku lat będziemy musieli wydać na nie więcej pieniędzy, tracąc również czas na konserwację czy naprawę. Jeśli czynności te zlecimy fachowcom, koszty eksploatacji ogrodzenia mogą jeszcze wzrosnąć.

Nie należy bać się sztywnych cen, podawanych przez producentów. – Warto pytać sprzedających o rabaty, znać wartość całego zamówienia i rozpatrzyć sposób odbioru. Te czynniki składają się bowiem na ostateczną cenę ogrodzenia – podsumowuje Aleksandra Tuczyńska. Na zakup ogrodzenia warto spojrzeć jak na wieloletnią inwestycję. Ważne jest, by dobrze ocenić ryzyko wynikające ze stosunku ceny do jakości. Wyższa cena jest często wynikiem użytych do produkcji surowców i stanowi gwarancję wysokiej jakości produktów, a także wsparcia technicznego i rzetelnego doradztwa ze strony sprzedawcy.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)