Ogrodzenie na skosie – prawidłowy montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie

Budowa ogrodzenia to często pierwsze wyzwanie, którego podejmujemy się zaraz po zakupie działki. Właściwie wykonana konstrukcja nie tylko wyznacza granice należącego do nas terenu, ale także zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności jego mieszkańcom. Jeśli obrys posesji ma w miarę prosty kształt, a podłoże jest gładkie, montaż systemu ogrodzeniowego nie przysparza zwykle zbyt wielu kłopotów. Trudności zaczynają się w sytuacji, kiedy chcemy umiejscowić zarówno płot, jak i dom na nierównym terenie. Podpowiadamy, jak postawić ogrodzenie na skosie, aby świetnie się prezentowało, doskonale spełniało swoją funkcję, a także służyło domownikom przez lata.

Ogrodzenie i dom na nierównym terenie – czy warto podjąć wyzwanie?

Montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie to zadanie, z którym szczególnie często mierzą się posiadacze działek mieszkalnych bądź rekreacyjnych albo ogródków działkowych położonych na obszarze atrakcyjnym pod względem przyrodniczym, na przykład w bliskim sąsiedztwie jezior, rzek, lasów czy na wzniesieniach.  Malownicza działka o zróżnicowanej rzeźbie terenu bywa bardzo atrakcyjna zarówno pod względem cenowym, jak i wizualnym. Pozwala także na zaaranżowanie niebanalnego, klimatycznego ogrodu, niewymagającego zbyt wielu dodatkowych ozdób, prezentować się naprawdę wyjątkowo i cieszyć oczy domowników oraz gości.

Montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie

fot. Montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie

Ogrodzenie na skosie to jednak często również niemałe wyzwanie, wiążące się niekiedy z poniesieniem dodatkowych kosztów. Na szczęście, choć wielu osobom dom na nierównym terenie kojarzy się przede wszystkim z koniecznością przeprowadzenia uciążliwych, a do tego drogich, prac wymagających wykorzystania ciężkiego sprzętu, montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie nie musi się z tym wiązać.  Już jakiś czas temu czasu na polskim rynku pojawiły się gotowe rozwiązania dedykowane osobom, które z różnych względów upodobały sobie obszary o mniej typowym ukształtowaniu.

W przypadku rozległego, pofałdowanego terenu, najczęściej spotyka się ogrodzenia z siatki, wybierane zwykle głównie ze względów ekonomicznych. W reprezentacyjnych miejscach, gdzie zależy nam na stworzeniu bardziej eleganckiej oprawy naszej posesji, możemy zdecydować się oczywiście także na inne, równie łatwe do zastosowania rozwiązania, takie jak na przykład ogrodzenie panelowe metalowe lub metalowo-betonowe.

Ogrodzenie na skosie – rozwiązania

Montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie

Montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie przeprowadza się zwykle, wykorzystując jedną z poniższych prostych do zastosowania metod:

  • stopniowanie paneli ogrodzeniowych – polega na montażu poszczególnych paneli, w taki sposób, aby ogrodzenie układało się schodkowo. Różnice wysokości poszczególnych elementów płotu mogą tu wynosić od 5 do 40 cm. Rozwiązanie to sprawdza się jednak wyłącznie w przypadku terenu o w dość łagodnym spadku. Gdy różnice poziomu okażą się zbyt duże, pod panelami mogą powstać nieestetyczne, wyraźnie widoczne dziury;
  • montaż równoległy – metoda mająca zastosowanie również w przypadku znaczących skosów i nieregularnego ukształtowania powierzchni. Elementy ogrodzenia montuje się w takiej sytuacji równolegle do opadającego lub wznoszącego się terenu w taki sposób, aby między panelem a podłożem nie pojawiały się nierównomierne przerwy.
stetyczne ogrodzenie na skosie

fot. Estetyczne ogrodzenie na skosie

Ogrodzenie na skosie – brama wjazdowa

Według obowiązujących przepisów brama wjazdowa na posesję powinna mieć min. 2,4 m szerokości. Choć to pozornie niewielka odległość, w przypadku bardzo pofałdowanego terenu mogą na niej wystąpić różnice wysokości terenu, uniemożliwiające zastosowanie klasycznych rozwiązań. Dobór i wykonanie nieszablonowej bramy wjazdowej może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów.  Jeśli więc nierówności nie są zbyt duże, warto zastanowić się nad wyrównaniem podłoża. W sytuacji, gdy nie mamy takiej możliwości, rozwiązaniem może okazać się wyposażenie bramy w tak zwane mechanizmy wahliwe – specjalne zawiasy do bram rozwieralnych i regulowane wózki bramowe do systemów przesuwnych przeznaczone do montażu na terenie o nietypowym ukształtowaniu.

Trwałe i eleganckie ogrodzenie na skosie – czy to możliwe?

Właściwie dobrane oraz prawidłowo zamontowane ogrodzenie na nierównym terenie może służyć nam przez naprawdę długi czas, zapewniając prywatność i bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy bez większych trudności zamontować zarówno bramę, jak i ogrodzenie na skosie tak, aby doskonale spełniało swoją funkcję i było wygodne w codziennym użytkowaniu, a zarazem wyglądało estetycznie.

 

Sending
Ocena artykułu
2.08 (12 głosy)